Zapalenie dziąseł – jak zapobiegać?

2018-12-17 2:50:54
Stany zapalne dziąseł to bardzo pupilarne schorzenie wielu ludzi. Istnieje wiele czynników, które je powoduje mogą to być: choroby ogólnoustrojowe, dieta, genetyka oraz palenie papierosów.

 

Zapalenie dziąseł to nic innego jak choroba przyzębia. Przyzębie to nic innego jak zespół tkanek, które otaczają i unieruchamiają ząb. Do podstawowych objawów należą zaczerwienienia, obrzęki i krwawienia dziąseł, które występują samoczynnie lub pod wpływem bodźców. Te objawy mogą pojawić się podczas czyszczenia zębów, gryzienia lub przeżuwania. Warto, więc zastosować tutaj odpowiednią pielęgnację jamy ustnej. W przypadku, jeśli nic nie zrobimy może to skutkować obniżeniem dziąseł i odsłonięciem szyjek zębowych. Nasze, żeby mogą być wrażliwe na gorące i zimne pokarmy. Jeśli nie będziemy dbać o zęby, mogą nam one również wypaść.

Zapalenie dziąseł – jak powstaje

Zapalenie dziąseł dotyka wiele osób niezależnie od wieku. Zapalenie to infekcja jamy ustnej pojawia się wtedy, gdy niedokładnie myjemy zęby. Na powierzchni zębów zbierają się bakterie, które w połączeniu ze śliną i resztkami jedzenia odkładają się w postaci płytki nazębnej. W wyniku ich aktywności dochodzi do powstania płytki nazębnej, która, nagromadzona na powierzchni zębów, ulega mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. Powstały osad i kamień podrażniają dziąsła.

Istnieje wiele czynników sprzyjających powstaniu ostrego zapalenia dziąseł. Picie alkoholu, palenie papierosów, niektóre leki czy zmiany hormonalne w czasie ciąży, niedożywienie, a nawet alergia. Choroby, którym sprzyja zapalenie dziąseł to cukrzyca, białaczka, anemia i AIDS. U osób starszych zapalenie dziąseł może również powstać w wyniku źle dobranej protezy.

Jak zapobiegać tej dolegliwości?

Zapalenie dziąseł to przypadłość, która spotyka wiele osób dorosłych, jak i młodszych podaje http://www.happydental.pl/category/zapalenie-dziasel. Osoby, których dotknie ta przypadłość muszą jak najwcześniej jej zapobiegnąć. W zapobieganiu zapalenia pomoże przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Poniżej przedstawiam kilka zasad, w jaki sposób zadbać o zęby:

  • Po pierwsze zwykłą szczoteczkę wymieniajmy, co kilka tygodni, gdy tylko zauważymy, że włosie się odkształca;
  • Zęby należy myć przynajmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty pastą zapobiegającą osadzaniu się kamienia;
  • Codziennie po każdym myciu należy nitkować zęby;
  • Po każdym myciu należy zębów należy wypłukać usta płynem bakteryjnym. Tutaj przede wszystkim polecam:
  • PerioKIN płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną 0,20% CHX;
  • GENGIGEL 0,25% 150ml – płyn zawierający kwas hialuronowy wspomagający gojenie się stanów zapalnych dziąseł;
  • Najlepiej używać szczoteczki elektrycznej i sonicznej;
  • Chore dziąsła masujemy żelem aloesowym;
  • Należy regularnie odwiedzać stomatologa.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *