Zastanawiasz się, jaką działkę kupić ? Podpowiadamy co mówi prawo

2022-07-22 10:47:04
Najczęściej wybierając działkę pod budowę domu lub pod inwestycję kierujemy się dwoma czynnikami, mianowicie położeniem i ceną. Jednak trzeba pamiętać, że to czy z danego zakupu będziemy zadowolenie, czy będziemy sobie pluć w brodę zależy od wielu czynników.

Działka budowlana

Chcesz wybudować dom – szukać działki budowlanej. To pierwsze, co przychodzi nam do głowy. Działki budowlane w dobrej okolicy są z reguły najdroższym terenem. Jednak samo określenie “działka budowlana” to za mało, żeby ocenić czy ta transakcja będzie dla nas korzystna. Pierwsze, co powinieneś zrobić przed zakupem jest sprawdzenie działki w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Możesz to zrobić na miejscu w odpowiednim urzędzie, np. urzędzie miasta lub gminy, lub przez Internet. Z MPZP dowiesz się wszystkiego o działce, czyli tego co i w jakiej odległości możesz na niej wybudować. Musisz również zwrócić uwagę na to, czy działka nie jest objęta terenem chroniącym przyrodę, bo to może okazać się w przyszłości dużym problemem np. przy wycince niepotrzebnych drzew.

Jeśli na swojej działce oprócz wybudowania domu mieszkalnego planujesz dodatkowe budynki, np. budynki gospodarcze lub garaże, również z planu dowiesz się, jaką część działki możesz zabudować. Kiedy masz w planach budowę warsztatu lub prowadzenie jakiejkolwiek działalności na jej terenie, musisz sprawdzić jej przeznaczenie w MPZP.

Jeśli nie budowlana to jaka?

W celu postawienia budynku mieszkalnego nie musisz ograniczać się wyłącznie do działki budowlanej. Możesz rozważyć zakup działki siedliskowej, jednak w tym przypadku ogranicza Cię przepis, który mówi że taką działkę może zabudować osoba będąca rolnikiem, czyli posiadająca co najmniej jeden hektar ziemi rolnej. Jeśli zaliczasz się do takich osób, możesz stać się jej właścicielem. Więcej na ogloszenia24m

Działki rolne, to kolejny rodzaj działki pozwalający na zabudowę, o ile uda nam się ten teren odrolnić, czyli mówiąc fachowo – wyłączyć z produkcji rolnej. Jest to skomplikowane i wymaga czasu, jednak jeśli nam się nie spieszy, możemy zakupić taką działkę w bardzo korzystnej cenie.

Działki leśne, podobnie jak działki rolne wymagają zgody na zmianę przeznaczenia gruntu, w tym wypadku tzw. odleśnienia. Jeśli działka nie znajduje się na terenie lasu ochronnego i w pobliżu innych zabudowań, jest duża szansa, że dostaniemy na to zgodę. Ten proces również wymaga czasu oraz późniejszych inwestycji, jeśli zajdzie potrzeba usunięcia porastających ją drzew.

Komentarze

1 komentarz

  1. pwn odpowiedz

    Nie warto – podatek kastracyjny coraz bliżej. “Nie masz nic i będziesz szczęśliwy” – słyszeliście już to ? Bo prokurator i policja nie słyszeli….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *