Zboża ozime. Jak pogoda wpływa na ich uprawę?

2017-02-13 7:03:37

W tym sezonie kaprysy pogody dają się we znaki zbożom ozimym. Najpierw dosięgły je silne mrozy połączone z brakiem pokrywy śnieżnej, a później po odwilży nadeszło obniżenie temperatury, w wyniku którego na polach powstała skorupa lodowa… Jak taka sytuacja odbije się na plantacjach? Czas pokaże. Wszystko zależy od pogody!

 

Najpierw ciepło, później zimno

Pod koniec stycznia przyszła odwilż, po której nastąpiło załamanie pogody. W jego wyniku, w wielu rejonach kraju, obecnie mamy do czynienia z zalegającą na polu zwartą i twardą skorupą lodową. Najgrubsze jej warstwy utrzymują się w zagłębieniach terenu oraz miejscach gdzie woda, po roztopach, nie mogła wsiąknąć w głąb gleby.

Sprawdź również: Środki Ochrony Roślin

Czy pokrywa lodowa może zaszkodzić oziminom?

Według ekspertów krótkotrwale utrzymująca się skorupa lodowa nie powinna zaszkodzić oziminom, gdyż rośliny są w stanie uśpienia. Niestety, jeśli taki stan rzeczy potrwa dłużej, należy liczyć się z pewnymi stratami wiosną. Długotrwale zalegający lód sprzyja wyprzeniu roślin oraz rozwojowi chorób grzybowych. Poza tym, w słoneczne dni, może powodować efekt szklarni. W rezultacie po roztopach wyłonią się zbutwiałe rośliny.

Ocena przezimowania roślin

Sprawdzonym sposobem oceny przezimowania zbóż jest wykonanie testu metodą torsów. Polega on na pobraniu próbek materiału roślinnego z fragmentów uprawy, wykazujących pewnie nieprawidłowości oraz następnej ich inkubacji. Zazwyczaj pobiera się około 20 roślin z takiego miejsca. Wyjmując rośliny z ziemi należy uważać, aby nie uszkodzić węzła krzewienia. Przygotowanie próbek do oceny polega na przycięciu pędów roślin na wysokości około 1,5 cm nad węzłem krzewienia. Takie próbki układa się na tacce wyłożonej nasączoną w wodzie ligniną po czym inkubuje w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze około 22–24°C przez dobę. Oceny próbek dokonuje się na podstawie przyrostów roślin:

  • bez przyrostu – rośliny martwe;
  • < 0, 4 cm – rośliny słabe
  • 0,5-0,9 cm – rośliny dobrze zimujące
  • > 1 cm – rośliny bardzo dobrze zimujące

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *