ZEGRZE. Kolej ma wrócić do Zegrza

2019-10-09 1:06:59

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na remont trasy Wieliszew – Zegrze. Dzięki inwestycji po latach wrócą pociągi pasażerskie na nieczynną linię. Prace zakończyć się mają w 2022 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i remont linii kolejowej na odcinku Wieliszew – Zegrze (nr 28). Inwestycja jest znacząca zwłaszcza dla północnej części Mazowsza.

Po 25 latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości komunikacyjne w aglomeracji warszawskiej. Projekty z Krajowego Programu Kolejowego tworzą lepszą i sprawniejszą kolej, co przekłada się na ułatwienie codziennych dojazdów do szkół i do pracy oraz zwiększenie atrakcyjności województwa – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Po zakończeniu prac będzie możliwe wznowienie ruchu pociągów. Zapewni to lepsze dojazdy do Warszawy oraz ze stolicy nad Zalew Zegrzyński. Na trasie zbudowany zostanie dodatkowy przystanek w rejonie skrzyżowania linii z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631).

Stacja Zegrze będzie przebudowana. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów z dwóch komfortowych peronów. Będą wyposażone w ławki, wiaty i funkcjonalne oświetlenie. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Będą udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Linie naprowadzające ułatwią dojście osobom niewidomym i słabowidzącym.

Prace prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A na terenie Mazowsza przywrócą nowe możliwości nieczynnym odcinkom linii np. Wieliszew – Zegrze. Dostrzegamy też potrzebę wzmocnienia linii wylotowych z aglomeracji i planujemy nowe dodatkowe tory. Takie rozwiązanie przełoży się na jeszcze lepsze podróże koleją – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Prace na odcinku Wieliszew – Zegrze obejmą wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej i rozjazdów na 3,5 km odcinku. Zamontowany będzie nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym. Przebudowany będzie przejazd kolejowo-drogowy na ul. Modlińskiej. Po remoncie pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 80 km/h.

Realizacja zadania planowana jest w systemie „projektuj i buduj” od 2020 roku, a zakończenie w 2022 r.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” ubiega się o finansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020.

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe

Komentarze

8 komentarzy

  1. Victor odpowiedz

    Dziś TVN Warszawa podał info, że SKM odstąpiła od umowy z PESA na dostawy nowych pociągów. Jak to teraz będzie wyglądać? Czarne chmury nad juz istniejącym syfem zwanym S3

    1. Dariusz odpowiedz

      Czyli w niebyt oddala się jakakolwiek sensowna korekta rozkładu S3. Zamiast tego od jakiegoś czasu mamy kolejną kompletnie nieprzemyślane zmiany które spowodowały że duża część pasażerów nie ma nawet cienia szansy aby zdążyć na pociągi które nie dosyć że kursują co godzinę to przesunięto godziny odjazdów o całe 15 minut wcześniej. Większość pasażerów tych pociągów nie ma tyle szczęścia aby pracować w pobliżu przystanków SKM i musi do nich dotrzeć, 15 minutowa zmiana czasu odjazdu to bardzo duża różnica Mamy jeszcze S9 z równie “rewelacyjnym” rozkładem, z pociągami które nie dość że najczęściej kończą bieg w Legionowie to nie kursują w weekendy
      Od jakiegoś czasu każdy kolejny rozkład jest coraz gorszy od poprzedniego. Cudem będzie jeżeli kiedykolwiek pojawi się rozkład uwzględniający potrzeby pasażerów, także tych którzy pracują na zmiany i kończą pracę np o 19
      Myślałem że zakup nowego taboru pozwoli na dopasowanie rozkładu do potrzeb pasażerów ……..ale wyszło jak zwykle

  2. Victor odpowiedz

    Idźmy na całość, a co tam. Żądam by S3 jechało aż do Białegostoku, tam mam rodzinę więc potrzebuję połączenia.Nie potrzeba więcej składów, nie potrzeba wydłużenia skład ale mają jechać i tyle!!!!!!. Aż prosi sie by przyjąć moją propozycję, jest taka logiczna i potrzebna jak ta powyżej.

  3. Monter odpowiedz

    Aż prosi się by linia 28 miała kontynuację do Serocka, Pułtuska, Makowa Maz. i Chorzel gdzie mogłaby łączyć się z rewitalizowaną właśnie linią 35.

    1. AS odpowiedz

      Świetny pomysł – połączenie do Serocka i Pułtuska powinno być już wiele lat temu, a bez tego ludzie meczą się w korkach i tracą czas na dojazdy.

      1. hieniu odpowiedz

        te setki milionow na budowe mostu to skad wezmiecie?

      2. Victor odpowiedz

        i dalej an Białystok, a co tam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *