ZEGRZE-LEGIONOWO. Plaża w Zegrzu dla Legionowa?

2017-06-24 11:36:49

23 maja na posiedzeniu Komisji Rozwoju Miasta, była omawiana możliwości wsparcia wypoczynku mieszkańców Legionowa nad Jeziorem Zegrzyńskim. W tym celu z wizytą do Legionowa wpadł sołtys Zegrza Południowego – Mariusz Szeremski, który od lat walczy o lepszy dostęp do brzegu jeziorem, a także stworzenie otwartej, publicznej plaży na wzór Dzikiej Plaży w Nieporęcie

Jak wspomniał sołtys, chce zarazić legionowskich radnych ideą plaży, która byłaby stałym zapleczem rekreacyjnym dla mieszkańców Legionowa.

Zachęcić legionowskich radnych

– Przyjechałem, żeby zachęcić legionowskich radnych do większej współpracy. Do tego, żeby Zegrze docelowo mogło się stać takim zapleczem rekreacyjnym Legionowa i okolic. Dwa lata temu miałem taką wizję, stworzenia czegoś na wzór poznańskiej Malty. Byłem tam i to mnie zainspirowało – skomentował cel swojej wizyty na posiedzeniu Komisji Rozwoju Miasta Mariusz Szeremski, sołtys Zegrza Południowego. Jak wspomniał, kluczem jest dobra komunikacja. – I rzeczywiście coraz głośniej się o niej mówi, wszak rewitalizacja połączeń kolejowych z Zegrza jest już w fazie projektowej. Również kiedyś, siłą rzeczy, to wąskie gardło na Drodze Krajowej 61 z Legionowa do Zegrza też zlikwidują. Mamy tu też zamiar stworzyć pętlę dla autobusów z połączeniem do sześciu dużych miast. Dodatkowo są plany stworzenia parkingu na ponad 1 tys. samochodów, no i przy tym bliskość do linii brzegowej w Zegrzu Południowym. Mamy potencjał – wyjaśnił sołtys.

Będzie plaża?

Sołtys poinformował o planach pozyskania w Zegrzu Południowym terenu, obecnie wydzierżawionego prywatnemu podmiotowi przez starostwo powiatowe. Teren ten zostałby zagospodarowany i udostępniony mieszkańcom, tak aby mieli oni swobodny dostęp do linii brzegowej.
– Istnieje możliwość zrobienia plaży z prawdziwego zdarzenia. Jest przecież 5 tys. m kw. terenu pomiędzy WOPR-em a Hotelem 500. I tam właśnie ta inwestycja będzie realizowana – powiedział Mariusz Szeremski. Jak wspomniał sołtys, teren ten należy do Skarbu Państwa i jest jeszcze dzierżawiony przez prywatny podmiot do końca marca 2018 r. – Przez cały czas trwania umowy na dzierżawionym terenie nic się nie dzieje. Rozmawialiśmy ze starostą żeby ten teren oddać mieszkańcom. Także, czuję duży niedosyt jeśli chodzi o swobodny dostęp do linii brzegowej. Nieraz jest mi głupio, bo ludzie zatrzymują się samochodami i pytają się mnie, gdzie tu jest plaża – powiedział radny z Zegrza Wojciech Saks.

Zlikwidować zasieki

Sołtys na Komisji Rozwoju Miasta przedstawił również swoje oczekiwania dotyczące wsparcia plaży w Zegrzu przez gminę Legionowo. Następnie zachęcił do zorganizowania posiedzenia wyjazdowego w miejscu planowanej inwestycji, tak aby w terenie przedstawić zamierzenia. Ponadto, jak wspomniał sołtys, już teraz trzeba inicjować działania, aby otworzyć linię brzegową od mostu do ronda w Zegrzu. – Przecież to są tereny rekreacyjne ogólnego dostępu – powiedział Mariusz Szeremski.

DB

Komentarze

6 komentarzy

 1. SEBASTIAN odpowiedz

  Ludzie czy wy naprawdę wierzycie w to co piszecie? Pan sołtys to może sobie pomachać palcem w bucie. Zobaczcie kto ok 10 lat temu zgodził się na sprzedaż i dzierżawę reszty plaży w Zegrzu. Ciekawa lektura – czyżby z tamtej argumentacji coś legło w gruzach tak jak Fermata w Zegrzu. Popatrzcie na drugi przykład – tak długo jak z Fermatą związani byli wpływowi ludzie to Fermata mogła działać dokąd chciała. Jak sami zrezygnowali to dopiero teraz mówi się, że może powstać połączenie kolejowe do Zegrza, które nie będzie m.in. przeszkadzało Fermacie w robieniu biznesu. To samo jest z plażą w Zegrzu, Jeśli zatem naczelny carewicz się zgodzi ( bo np. 500- tce ten teren nie jest już potrzebny) to wówczas plaża będzie, a nie dlatego, że Pan sołtys tego chce. Tak więc z całym szacunkie,m ale głos ludu i Pana Mariusza w moim mniemaniu nie liczy się w ogóle lub w marginalnym procencie.

 2. Mieszkaniec Zegrza Pld odpowiedz

  W końcu! Każdy mówi, że “jedzie nad Zegrze” a tam plaży nie ma nawet.

  Kiedyś plaże były wszędzie dookoła, potem wszystko zostało sprzedane, a tereny pogrodzone. Gdzie przez tyle lat byli poprzedni Radni i Sołtysowie? co zrobili w kwestii dostępu do Jeziora dla mieszkańców Zegrza Południowego?

  Wreszcie w Zegrzu ktoś coś robi!

  Co do parkowania aut….jest wielki plac po składzie samochodów, nigdzie nie ma lepszego parkingu w okolicy.

  Życzę powodzenia Panu Mariuszowi.

 3. Robert odpowiedz

  Przede wszystkim dla Zegrza to zastrzyk finansowy z podatków, bo przecież powstanie tu jakiś klub, pizzeria, food-tracki, wypożyczalnia kajaków i rowerków….I dobrze, miasto ożyje i busy zapewnią sprawny i szybki dojazd

 4. Pro odpowiedz

  Ludzie przyjadą pociągiem 🙂
  ps. przy peronie będzie parking p&r. pn-pt dla ludzie jadących do pracy a sb-n może pełnić rolę parkingu dla stonki.
  W Zegrzu przynajmniej ruch turystyczny nie paraliżowałby drogi wojewódzkiej jak to ma miejsce w Nieporęcie.Ale faktycznie, ludzie wysiądą w Zegrzu i gdzie mają iść? Pod most?
  Trzymam kciuki i życzę sukcesów Panu Mariuszowi.

 5. Trele morrle odpowiedz

  Jasne,my zapłacimy Warszawa się pobawi.Niech i stolica coś dorzuci dla pseudowarszawiaczków.

 6. Victor odpowiedz

  Pomysł rewelacyjny, gratuluję. Liczę, że w końcu coś się uda.Małe pytaie: a co z samochodami jakimi przyjadą luzie, i ci z Legionowa i nie oszukujmy się – i co z Warszawy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *