ZEGRZE PŁD. Jechał bez uprawnień

2016-03-31 7:27:16

22-letni Damian D. został zatrzymany przez legionowską drogówkę do kontroli drogowej. Po sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy, gdyż w jego sprawie została wydana decyzja o cofnięciu uprawnień. 22-latkowi grozi teraz grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Przypominamy. Od zeszłego roku obowiązują przepisy, zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym, polegające w szczególności na kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości, powodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rażącym przekraczaniu dopuszczalnej prędkości czy kierowaniu pojazdem pomimo nieposiadania do tego stosownych uprawnień. Służby kontrolne oraz sądy mają w ten sposób instrumenty, które dyscyplinują kierujących pojazdami do przestrzegania przepisów.

Nie wszyscy jednak stosują się do tych przepisów. Tak było w przypadku Damiana D. Po północy w Zegrzu Południowym na ul. Warszawskiej patrol drogówki zatrzymał go do kontroli drogowej. Po sprawdzeniu dokumentów okazało się, że kierujący fordem 22-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. W jego sprawie w 2013 roku starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnień po przekroczeniu dopuszczalnej liczby punktów karnych.

Takie osoby, które dopuszczą się kierowania pojazdem po odebraniu im uprawnień w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, wyczerpują znamiona przestępstwa określonego art. 180a kodeksu karnego, za który to czyn przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności, albo nawet pozbawienia wolności do 2 lat. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Damian D. w komisariacie w Nieporęcie wkrótce usłyszy zarzut, a sąd zdecyduje o wymiarze kary.

źródło: KPP Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *