Żużel „Aleksander” na legionowskich drogach

2019-07-05 6:40:59

W Legionowie ponownie zaczęto utwardzać drogi gruntowe żużlem. Powszechnie tego materiału używano w latach 80. Jednak zaniechano tego procederu, ponieważ żużel bardzo się pyli i jest szkodliwy dla zdrowia. Jak informuje Urząd Miasta Legionowo kruszywo na legionowskich drogach nosi nazwę „Aleksander” jest bezpieczne i atestowane


Fatalny stan dróg gruntowych często zmusza samorządy do poszukiwania metod, które pozwoliłyby doprowadzić gminne trakty do stanu używalności, bez konieczności wydawania dużych pieniędzy. Jedną z metod jest utwardzanie nawierzchni przy pomocy żużlu. Taki zabieg przeprowadzono niedawno w Legionowie, a dokładnie m.in. na ul. Kozietulskiego, ul. Świerkowej, ul. Akacjowej, czy ul. Leszczynowej. Po wysypaniu tej mieszanki mieszkańcy skarżyli się na pył, który wzbijał się w powietrze podczas użytkowania drogi.

„Aleksander” ma być dobry

Jak poinformował Urząd Miasta Legionowo realizując swoje obowiązki jako zarządca dróg gminnych miasto zawarło umowę, której przedmiotem jest naprawa dróg o nawierzchni gruntowej przy użyciu żużlu (typu „Aleksander”). Jest on zaliczony do grupy kruszyw sztucznych, uzyskanym podczas procesu wytapiania stali z żelaza surówkowego, z którego uzyskuje się na drodze recyklingu kruszywo wykorzystywane w budownictwie drogowym. Jak wynika z deklaracji urzędu miasta, materiał jest dopuszczony do stosowania w obiektach budowlanych i budownictwie drogowym. W odpowiedzi urzędu miasta próżno szukać odpowiedzi na zarzut mieszkańców dotyczący pylenia się materiału. Wydaje się, że najważniejsze dla władz miasta jest to, że „Aleksander” dopuszczony jest do stosowania, a komfort mieszkańców schodzi na drugi plan.

Mieszkańcy zlecili badanie

Z informacji jakie przekazali nam mieszkańcy wynika, że przeprowadzone badanie materiału wysypanego na ul. Leszczynową wykazało, że jego skład bardzo odbiega od norm, których powinno się przestrzegać w przypadku utwardzania ulic. Badanie wykazało, iż w składzie materiału przekroczone zostały wartości takich pierwiastków chemicznych jak: sód (Na), magnez (Mg), glin (Al), krzem (Si), siarka (S), potas (K), wapń (Ca), tytan (Ti), mangan (Mn), żelazo (Fe) oraz cynk (Zn). Mieszkańcy zwracają uwagę również, że w mieszance położonej na drogę znajdowała się rtęć. Legionowski magistrat odnosząc się do powyższego dokumentu stwierdził, że w jego treści nie ma odniesienia do konkretnych wymagań odnośnie właściwości użytkowych kruszywa. Zdaniem UM z treści przedstawionego dokumentu nie wynika również w jakiej formie wymienione pierwiastki występują co ma istotne znaczenie w kontekście ich ewentualnej szkodliwości, bądź braku szkodliwości.

Zażądali uprzątnięcia drogi

Mieszkańcy ul. Leszczynowej zażądali usunięcia tego, co zostało wysypane.- Odnosząc się do faktu usunięcia kruszywa z żużli stalowniczych z ulicy Leszczynowej w Legionowie informuję, że usunięcie materiału nastąpiło na wyraźną prośbę mieszkańców ulicy Leszczynowej z uwagi na wzmożone natężenie ruchu na drodze, która po ulepszeniu kruszywem ułatwiała ominięcie zakorkowanego w godzinach szczytu odcinka ulicy Suwalnej i Alei Legionów – poinformowała Tamara Boryczka z UM Legionowo. Niestety jest to jedyna z kilku wysypanych żużlem ulic, które zostały uprzątnięte. Nie wiadomo, czy mieszkańcy innych ulic doczekają się uprzątnięcia pylącego materiału.

Paulina Nowicka

Komentarze

8 komentarzy

 1. Ola odpowiedz

  Droga z piasku jest zdecydowanie ‘zdrowsza’ jak pyli niż ta z żużlu z metalami ciężkimi w składzie….. Droga Zgago zapraszam na mój taras i do ogrodu do wdychania……

  1. Zgaga odpowiedz

   Popyli i przestanie. Dla niektórych nawet pyłki z kwiatów są szkodliwe więc nie ma co ciągnąć dyskusji.

   1. Ola odpowiedz

    Jest co ciągnąć dyskusję jeśli chodzi o zdrowie. Pyłki to rzecz naturalna, żużel wysypali mi pod domem ludzie, którzy mają wpływ na to jaki materiał zostanie użyty.. Sprawa ruszyła i na pewno tego tak nie zostawię..
    Hmm ‘Zgaga’ rzeczywiście działa na mnie jak paląca zgaga.. oby się już nie odezwała..

 2. Oburzony odpowiedz

  To kruszywo powinno być używane do budownictwa drog wysypywanie go w formie pylacej nie ma nic wspólnego z budownictwem a osobie która każe dziękować polecam pojechać na posypane ulice zebrać i wysypać pod swoją posesję i wdychać codziennie pył w którym znajdują się rakotwórcze pierwiastki czasami trzeba pomyśleć zanim się coś napisze

 3. Zgaga odpowiedz

  Droga z piasku też pyli jak wiatr zawieje. Do tego robią się kałuże po deszczu. Podziękować za drogi a nie narzekać jak zwykle

  1. Ola odpowiedz

   Droga z piasku jak pyli to jest zdecowanie ‘zdrowsza’ niż żużel z metalami ciężkimi….

 4. Ola odpowiedz

  Ja i moje 4-miesięczne dziecko też wdychamy ten pył.. Mieszkamy przy ulicy Kozietulskiego. To straszne, że władze miasta nas tak trują…….

 5. dazadler odpowiedz

  Czy nazwa tego kruszywa jest na cześć Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej? 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *