Zwalniający internet

2017-07-19 3:45:02

Oglądasz transmisję ważnego meczu, a z pokoju obok dobiega cię pytanie: „czy korzystasz i internetu?”, bo twoje dziecko właśnie rozgrywa pasjonującą bitwę Call of War i co rusz traci połączenie z wirtualnym światem. Zaciskasz zęby na widok kręcącego się kółka na ekranie laptopa i zacinającego się obrazu? To wina twojego łącza internetowego.

Wprawdzie operator zapewniał, że jest szybkie, ale u ciebie w domu najwyraźniej się nie sprawdza. Dlaczego?

Wpływ na taki stan rzeczy, zakładając, że sprzęt z jakiego korzystasz jest dobry, może mieć wiele czynników. Po pierwsze – mieszkając kilka kilometrów od tzw. centrali, z której wychodzi sygnał, często będziesz miał słabszy internet od ludzi mieszkających w jej pobliżu. Po drugie musisz wziąć pod uwagę to, ile osób korzysta z tego samego sygnału, nie tylko u ciebie w domu. Ta ostatnia rzecz jest niezwykle ważna przy korzystaniu z sygnału radiowego, choć oczywiście nie tylko. Do tego dochodzą zakłócenia elektromagnetyczne.

Powiedzmy sobie jednak szczerze, że sieci przewodowe są szybsze i bardziej niezawodne od bezprzewodowych. Te ostatnie miewają problemy z rozproszeniem sygnału przez grube ściany, wysokie drzewa, opady atmosferyczne, z wiatrem, który przekrzywił antenę, czy śniegiem, który ją przykrył.

Rozwiązaniem tego typu problemów jest światłowód. Jest on w stu procentach odporny na wszelkiego typu zakłócenia elektromagnetyczne. Ponadto konstrukcja kabla zapewnia mu odporność mechaniczną na typowe narażenia związane z eksploatacją sieci. Gdy sieć optyczna jest wykonana przy zachowaniu właściwych standardów, światłowód zapewnia stabilną pracę systemu nadawczo-odbiorczego i przez to stabilność usługi.

Światłowód to niemal doskonałe medium. Pytanie jak jest w praktyce wykorzystywane?

Głównym problemem jest pasmo jakie zapewnimy klientowi, a to z kolei zależy od systemu, jaki działa na światłowodzie. W przypadku Orange jest to G-PON (Gigabit-capable Passive Optical Networks – przyp. aut.) 2.5Gbis/s. Łącze jest współdzielone na maksymalnie 64 klientów. Należy zaznaczyć że usługa TV realizowana jest poza pasmem wykupionym przez klienta w usłudze, więc rodzina oglądająca transmisję z koncertu w jakości HD czy 4K nie zabiera pasma graczowi i na odwrót gracz nie przeszkadza w oglądaniu telewizji – podkreśla Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, by zaznaczyć, że światłowód w połączeniu z systemem GPON pozwala zaoferować stabilne usługi o parametrach zadowalających każdego klienta.

Dobór urządzeń i konfiguracja systemu jako całości sprawia, że każda rodzina 2+3 może się cieszyć tym, co oferuje internet lub telewizja w jakości 4K – mówi Jabczyński.

Pamiętajmy jednak że na indywidualne odczucia jakości usługi mogą mieć wpływ lokalne uwarunkowania np. zastosowanie dodatkowych urządzeń takich jak ruter czy switch lub korzystanie z wi-fi przy trudnych warunkach propagacji fal radiowych.

czytaj także:

Idealne łącze

Cienkie jak włos szklane włókna wybawią cię z kłopotów

Internet światłowód Legionowo 

http://swiatlowod.orange.pl/legionowo

Komentarze

6 komentarzy

 1. krzycho odpowiedz

  a ja polecam internet od Airmax.pl – http://www.airmax.pl jest bezbłędny 🙂 i nie ma żadnych problemów!

 2. Podol odpowiedz

  Ja tam mam w Sferii, moi rodzice też i jakoś nic nam nie zwalnia, a mamy już od kilku lat. Może operatora zmieńcie…?

  1. mora odpowiedz

   Jakie macie warunki? Jaka oferta?

   1. kamil marczak odpowiedz

    Abo jest od 14,90

 3. krupier odpowiedz

  Dokładnie, tym bardziej, że kabel – nie ukrywajmy – nie wszędzie dotarł nawet dziś. Szczególnie domki jednorodzinne są często odcięte

 4. oborni odpowiedz

  W czasach kiedy 30gb lte mozna mieć za 30zł w aero2 to raczej ta technologia będzie przyszłością internetów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *