25 sierpnia ruszy wypłata “czternastek”; nie trzeba składać wniosku

2022-07-19 8:29:02

Od 25 sierpnia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał 14. emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

“Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne trafi do 9,0 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS” – mówi profesor Uścińska.
Jak dodaje prezes ZUS, prawo do świadczenia głównego będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego. Świadczenie na rękę wyniesie 1217,98 zł.
“Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł” – mówi prof. Uścińska.
W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.
Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc – otrzymają „czternastkę” w październiku.
“Czternastka” będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu “Rodzina 500 plus” dla niesamodzielnych.
Ze wstępnych szacunków wynika, że w tym roku na “czternastkę” może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Informacja prasowa

Komentarze

1 komentarz

  1. pwn odpowiedz

    Bardzo chojna ta władza…Jedną ręką daje czternastki a drugą ręką goli do łysa z zarobionych złociszów. Usta w telewizji miodem płyną z troską o bezpieczeństwo obywateli a ustami prokuratora ( tfu) do aresztów wsadzają zgodnie z zasadą 3XBYLE : 3XBYLE : BYLE komu za BYLE co BYLE gdzie….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *