Facebook


JABŁONNA. Wernisaż wystawy “Wyczekiwanie” w Galerii Sztuki na Prostej

2018-04-06 4:26:17

Już jutro, w sobotę 07 kwietnia o godz 18.00 w Galerii Sztuki na Prostej, przy ul. Prostej 2 w Jabłonnie, odbędzie się wernisaż prac Małgorzaty Stępnik, promujący wystawę fotografii tej artystyki pt. “Wyczekiwanie”.

Wyczekiwanie dzieje się w ciszy i spokoju lub lęku i samotności. Samotni mogą być ludzie, stają się wtedy trochę jak przedmioty, zastygli w bezruchu. I tak jak przedmioty wyczekują – dotknięcia ręki, spojrzenia, obecności która nada sens ich obecności. Bo przedmiot też żyje swoim życiem, zawsze cierpliwie czeka na swoje pięć minut. Każdego dnia. Cichy towarzysz naszej codzienności.
Seria zdjęć powstawała podczas odwiedzin w starych domach rodzinnych. Tymi zdjęciami pokazuję jak ważne jest dla mnie życie ludzi, dzięki którym istniejemy.
To intymny portret pokolenia, które odchodzi. Pokolenia z bardzo dalekiego kraju, z kraju innych, może bliższych relacji… Pokolenia sprzed kilkudziesięciu lat, z ery przedmiotów nieinteligentnych i nieinterakcyjnych, ale chyba bardziej własnych. Bardziej prawdziwych, przyjaznych i przewidywalnych, bardziej oswojonych.

Na fotografiach te oswojone przedmioty wciąż czekają na odwiedziny… Jakby tęskniły za ludźmi. Puste domy czekają na wypełnienie słowami, relacjami, emocjami. Przez koliste fotografie, niczym przez wizjer w zamkniętych drzwiach czasu, podpatrujemy zastygłe chwile, spokój pokoi, na bezruch, w którym ukrywa się właśnie oczekiwanie, tęsknota, a może spokój… W tych przestrzeniach cały czas lekko tli się przeszłość, pustka jest pozorna, bo przecież przepełniają ją lata całego życia. Ta seria zdjęć to także podróż do własnych wspomnień, do domu z lat dzieciństwa, kiedy zerkało się w tajemnicy do kredensów. Czekało się na te ulotne chwile, kiedy można było podejrzeć zamknięte pokoje, ukryte zakamarki w wielkim domu pełnym tajemnic…
Nastrój każdego domu jest inny, a jednocześnie poprzez wiele podobieństw – uczuć, obrazów, przedmiotów – możemy doznać tych samych emocji, mamy podobne wspomnienia. Jak wiele z nich łączy się z przedmiotami?
Tekst: Małgorzata Stępnik
www.malgorzatastepnik.com

Komentarze

1 komentarz

  1. Adamus odpowiedz

    cyt….. ” Wyczekiwanie dzieje się w ciszy i spokoju lub lęku “….i obaw o przyszłość naszej małej ojczyzny 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *