5 sposobów na to, jak poczuć się lepiej w biurze
2019-06-07 11:51:51
Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii Ergotest, ponad 90% pracowników biurowych skarży się na bóle karku i kręgosłupa (źródło: http://www.zdrowie.com.pl/wplyw-pracy-biurowej-na-zdrowie-pracownikow-1639/). Jedną z przyczyn tak wysokiego wyniku było prawdopodobnie nieodpowiednie wyposażenie miejsca pracy. Jak pokazują wyniki badania, w Polsce tylko 2% stanowisk biurowych spełnia standardy ergonomii. Pracownikom doskwiera też ból oczu – w ankietach informowało o nim ponad 80% badanych. W tym wypadku wina może leżeć po stronie nieodpowiedniego oświetlenia. Do wymienionych uciążliwości dołożyć trzeba nieustanny hałas i stres, a często również niewłaściwą wentylację. Tym pięciu biurowym niedogodnościom można przeciwstawić pięć sposobów na to, jak poczuć się lepiej w biurze.
Ergonomiczne krzesło biurowe
„Ergonomiczne” to znaczy dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pracownika. Dlatego ergonomiczne krzesło biurowe musi być regulowane –pracownik powinien mieć możliwość dopasowania do swojego wzrostu wysokości i głębokości siedziska oraz wysokości oparcia. Tylko wtedy uniknie bólu pleców. Dobrze by było, gdyby krzesło dawało podparcie części lędźwiowej kręgosłupa. Nie należy też zapominać o regulowanym zagłówku i podłokietnikach. Ergonomicznych krzeseł biurowych najlepiej szukać u sprawdzonych producentów, specjalizujących się w ergonomii. Jednym z nich jest AJ Produkty. W ofercie tej firmy znaleźć można profesjonalne fotele biurowe, w tym wyposażone w nowoczesny mechanizm multisynchroniczny.
Dobre oświetlenie biurka
Ergonomiczne stanowisko pracy nie będzie kompletne bez dobrego oświetlenia. Komfort wzrokowy zapewni pracownikom światło o natężeniu nie mniejszym niż 500 lx. Ból oczu nie będzie nam dokuczał, jeśli odległość pomiędzy żarówką a oświetlaną powierzchnią nie będzie większa niż 35 cm. Wybierając lampki na biurko, zwróćmy też uwagę, czy mają możliwość regulacji. Niektóre lampy biurkowe mają też dodatkowe udogodnienia, np. port USB i panele dotykowe.
Więcej ruchu
Praca biurowa i ruch nie idą ze sobą w parze. Warto jednak próbować to zmienić, bo wysiłek fizyczny to prosty sposób na zaradzenie stresowi. Poza tym wstanie z krzesła i kilka prostych ćwiczeń (np. skłonów) dobrze wpłyną na nasze plecy. Kręgosłup odciążymy również, pracując na stojąco. Umożliwią to niektóre modele ergonomicznych biurek z regulacją. Sposobem na wprowadzenie ruchu do biura jest też korzystanie z mebli do tzw. „aktywnego siedzenia”, np. stołków balansujących z wbudowaną piłką Pilates.
Lepsza akustyka
Popularny open space ma wiele zalet, ale wiąże się z nieustannym hałasem na stanowisku pracy. Hałasy dobiegające do pracowników z sąsiednich biurek niekiedy wręcz uniemożliwią koncentrację i dodatkowo zwiększają poziom stresu. Ograniczenie hałasu w takich sytuacjach nie jest tak trudne, jak się wydaje. W przestrzeni biura warto umieścić panele i ekrany akustyczne wykonane z miękkich, gąbczastych tworzyw. Te elementy wyposażenia skutecznie stłumią i pochłoną uciążliwe dźwięki, takie jak telefony, stukanie w klawiaturę itd. Inne sposoby na poprawę akustyki w biurze to wyłożenie open space wykładziną lub zainstalowanie akustycznych budynek przeznaczonych do cichej pracy.
Odpowiednia wentylacja
Sprawnie działająca wentylacja odpowiada m.in. za zachowanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza w biurze – powinien on wynosić 40–60%. Skutki zaniedbania instalacji wentylacyjnej to między innymi bóle głowy i alergie. Należy pamiętać o tym, by pracownicy mieli stały dostęp do świeżego powietrza. Jego jakość można poprawić za pomocą oczyszczaczy powietrza.
Poprawa warunków pracy w pięciu krokach przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Przyczynia się do zwiększenia wydajności, ogranicza absencję pracowników, a poza tym jest wizytówką dla całego przedsiębiorstwa.