Airbadminton – jak przygotować rakiety do gry w plenerze?

2023-03-30 11:22:26
Od pewnego czasu możemy spotkać osoby, które grają w badmintona na zewnątrz. Nawet pomimo podmuchów wiatru. Wygląda jakby ich lotki nie były specjalnie zwiewane jak te, które znamy z zamkniętych kortów. Różnica polega na użyciu specjalnych lotek – AirShuttle.

AirShuttle używana w AirBadmintonie

Lotki do badmintona AirShuttle różnią się od klasycznych budową. Posiadają 5, skręconych słupków dzięki którym mają zwiększoną odporność na wiatr. Kiedy używaliśmy ich po raz pierwszy mieliśmy do dyspozycji 2 lotki, graliśmy nimi przez dwie godziny. Po tym czasie było widać jedynie niewielkie ślady użytkowania. W podobnym czasie zużylibyśmy blisko tubę lotek piórowych. BWF zaleca, że aby zachować trwałość AirShuttle i jej właściwości należy jej używać przy wietrze do 12 km/h. Przy mocniejszych podmuchach widać, że lotka delikatnie zbacza z kursu, ale nie ma porównania do zwykłych lotek.

Czy lotka AirShuttle zrywa naciągi do badmintona?

Lotka do Airbadmintona jest o 3 gramy cięższa niż standardowa, rodzi to pytanie czy nie będzie zrywać naciągu do badmintona w normalnej rakiecie. W związku z większą masą musimy liczyć się z tym, że mocno naciągnięte rakiety będą szybciej zużywać naciąg. Sugeruje się, żeby do gry tymi lotkami naciągać lżej niż na ogół, na 9 kg. Choć wśród graczy są i tacy, którzy stosują taką siłę na co dzień. Pamiętajmy również, że im grubszy naciąg tym dłużej wytrzyma. Zalecane są naciągi o grubości co najmniej 0,68 mm. Te zalecenia oznaczają, że do gry można używać każdej rakiety, należy tylko mieć na uwadze wskazówki dotyczące naciągu.

Która lotka lepsza?

Na zewnątrz zdecydowanie wybierajmy lotki AirShuttle, wolniej się zużyją. Jeśli ich nie pogubimy to może się okazać, że dwie tuby starczą nam na sezon letni. Zabierając na zewnętrzny kort lotki piórowe musimy liczyć się ze znacznym zużyciem i o wiele szybszym niszczeniem lotek niż w przypadku gry w zamknięciu.

Co do gry w plenerze?

Idea gry w plenerze zrodziła się z potrzeby aktywnego spędzania czasu, nie pozwalajmy, żeby coś stanęło na przeszkodzie naszej przyjemności. Jeśli nie chcemy ryzykować gry naszą ulubioną rakietą na zewnątrz to w sklepach ze sprzętem znajdziemy gotowe zestawy rakiet. Są one trochę gorszej jakości niż te sprzedawane osobno, ale na pewno lepsze niż marketowe sety, które znajdziemy w Decathlonie czy Biedronce. Dodatkową zaletą jest to, że zestawy zawierają słupki i siatkę, którą możemy rozłożyć na każdym trawniku czy choćby plaży. Niektóre z nich wyposażone są w lotki AirShuttle, jak na przykład Nassau Power Swing 2000 2-Racket Set + lotki Air Badminton.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *