Aktywność fizyczna dobra na zimę

2018-11-16 12:58:38
W 1974 roku Marc Lalonde, minister zdrowia i opieki społecznej Kanady, w dokumencie „Nowa perspektywa dla zdrowia Kanadyjczyków”przedstawił koncepcję tzw. pól zdrowotnych, którą posługujemy się do dnia dzisiejszego na całym świecie. Wspomniana koncepcja określa determinanty zdrowia odpowiedzialne za zdrowie jednostki, czyli każdego człowieka. Przedstawiona jest w formie wykresu kołowego, gdzie każdej determinancie odpowiada wartość procentowa. Co ciekawe, ochrona zdrowia to tylko 10%. Środowisko i genetyka – po 20%. Natomiast aż 50% to styl życia. Co to oznacza?

 

Nasze codzienne decyzje dotyczące diety, higieny snu, narażenia na stres oraz aktywności fizycznej, to najważniejsze czynniki wpływające na nasz stan zdrowia, na jakość i długość naszego życia. Dlatego niezależnie od pory roku warto zachowywać balans, zdrowo jeść, znajdować czas na odpoczynek i regularnie ćwiczyć. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które pomogą Ci być aktywnym fizycznie nawet w zimie.

Znajdź w sobie dziecięcą radość

Aktywność fizyczna to nie tylko wyczynowy sport i mordercze treningi. To także aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu. Lepienie bałwana, bitwa śnieżna, budowanie igloo, zimowe podchody? Te zabawy nie są zarezerwowane tylko dla najmłodszych. Wielu dorosłych z pewnością także odnajdzie w nich dużą przyjemność. Aktywności na śniegu to także świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu z rodziną.

A może lodowisko?

Jazda na łyżwach to kolejna propozycja na zimową porcję ruchu. Wystarczy wygodne ubranie i chwila wolnego czasu. Na większości lodowisk dostępne są wypożyczalnie łyżew i kasków. Nie trzeba od razu inwestować we własny sprzęt. Na lodowisko warto wybrać się całą rodziną. Często dla najmłodszych dostępne są chodziki do nauki jazdy, np. w formie uroczych pingwinków z uchwytami, pomagających dziecku utrzymać równowagę na lodzie. Ważne jest, aby od najmłodszych lat kształtować w dziecku potrzebę aktywnego spędzania czasu. Zabawy ruchowe pozytywnie wpływają na rozwój zdolności motorycznych i zazwyczaj sprawiają najmłodszym sporo frajdy.

Ćwiczenia w domowym zaciszu

Nawet osoby, które bardzo nie lubią zimna i śniegu, mogą pozostać aktywne fizycznie w najchłodniejszej porze roku. Pomogą w tym chociażby programy ćwiczeń dostępne online na platformach internetowych. Wiele z nich nie wymaga posiadania ciężarków, drążka czy jakiegokolwiek innego sprzętu. Kolejna opcja to zakup lub wypożyczenie urządzeń takich jak rower stacjonarny, orbitrek, bieżnia, trampolina czy ergometr. Ćwiczyć można także z pomocą skakanki, piłki gimnastycznej, elastycznych taśm czy obciążników na nadgarstki i kostki.

Co robić gdy przydarzy się kontuzja?

Niestety urazy i przeciążenia są nierozerwalną częścią sportu. W pewnych sytuacjach nie da się ich uniknąć, mimo zachowywania wszelkich środków ostrożności. W przypadku bólu po urazie dobrze sprawdzą się doustne leki o działaniu nie tylko przeciwbólowym, ale i przeciwzapalnym, np. tabletki zawierające deksketoprofen. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zaczyna działać szybko, można go przyjmować niezależnie od posiłków. Po urazie czy przeciążeniu warto dać sobie trochę czasu na odpoczynek i regenerację organizmu. Szybkie wdrożenie ćwiczeń może bowiem pogłębić kontuzję. W przypadku gdy dolegliwości są wyjątkowo silne lub utrzymują się dłużej niż kilka dni, należy zgłosić się do lekarza.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *