Alergia zimą?

2018-01-24 1:10:37

Katar, kaszel, swędzące gardło w trakcie zimy… Okazuje się, że niekoniecznie muszą to być objawy przeziębienia, a po prostu alergia. Większość z nas uczulenie kojarzy z sezonami pylenia roślin, a więc z wiosną i jesienią. Tymczasem również i zimą jesteśmy narażeni na kontakt z niektórymi czynnikami alergennymi.

 

 

Alergia jest wynikiem nadmiernej odpowiedzi naszego układu odpornościowego na czynniki alergenne jak pyłki roślin czy sierść zwierząt. Szacuje się, że przypadłość ta dotyka około 40% światowej populacji, a aż 28% przypadków to alergie wziewne (oddechowe). Czynniki alergenne dostające się do układu oddechowego są przyczyną wystąpienia objawów podobnych do infekcji jak ból czy drapanie w gardle, kaszel i katar. Wraz z nadejściem zimy w naszym otoczeniu wzrasta ilość niektórych alergenów, co może być przyczyną zaostrzenia lub wystąpienia reakcji alergicznych.

Kurz, a więc roztocza i ich odchody

Części z nas, w trakcie domowych porządków, towarzyszy kichanie, kaszel czy swędzenie skóry. Są to typowe objawy tzw. uczulenia na kurz – jednej z najbardziej popularnych alergii. W rzeczywistości jesteśmy uczuleni na żyjące w kurzu mikroskopijne pajęczaki – roztocza. Roztocza każdego dnia produkują ogromne ilości odchodów, których składniki są przyczyną odpowiedzi alergicznej. W trakcie zimy warunki panujące w naszych domach sprzyjają rozwojowi tych żyjątek. W ocieplanych, rzadko wietrzonych pomieszczeniach pajęczaki te intensywnie się namnażają tym samym stwarzając coraz większy problem dla alergików. Co więcej sezon grzewczy sprzyja nadmiernemu wysuszeniu powietrza przez co drobinki kurzu, wraz z roztoczami, łatwiej unoszą się w powietrzu i w dużej ilości dostają się do naszych dróg oddechowych. Chcąc zmniejszyć ilość roztoczy we wdychanym powietrzu powinniśmy przede wszystkim stosować nawilżacze, które utrzymują właściwą wilgotność powietrza. Co więcej nawet w trakcie mrozów warto codziennie wietrzyć pomieszczenia, gdzie najwięcej przebywamy (np. sypialnia). Aby usunąć nadmiar roztoczy poleca się też co najmniej dwa razy w tygodniu odkurzać dom, najlepiej odkurzaczem z filtrem HEPA.

Pleśń i jej zarodniki

Suche powietrze i rzadkie wietrzenie pomieszczeń sprzyjają intensywnemu rozprzestrzenianiu się również innych niewidzialnych sprzymierzeńców alergii – zarodników pleśni. Nawet, gdy dbamy o czystość i regularnie sprzątamy, w naszym domu znajdą się zakamarki i przedmioty gdzie rozwijają się grzyby. Najczęściej są to wilgotne dywaniki łazienkowe, ręczniki, ściereczki czy suszarka na naczynia. Mając skłonności do alergii na pleśń warto usunąć miejsca w których może się ona rozwijać np. poprzez wyrzucenie dywaników z łazienki. Warto również częściej sprzątać, zwłaszcza kuchnię i łazienkę, przy użyciu detergentów, a nawet specjalnych środków dezynfekujących o właściwościach grzybobójczych.

Zanieczyszczenie powietrza, a alergia

Okres zimy w wielu regionach Polski wiążę się z częstym przekraczaniem dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Wdychanie pyłów i innych składników smogu nie tylko uszkadza śluzówkę wyściełającą układ oddechowy, ale sprzyja rozwojowi alergii wziewnych i nasila ich objawy. Wdychając na co dzień słabej jakości powietrze mamy większą szansę na wystąpienie alergii na typowe zimowe alergeny jak: kurz, pleśń czy futro zwierząt.

Problem z alergią? – tutaj pomoże alergolog

Przy obecnym poziomie zanieczyszczenia zaostrzające się alergie oddechowe w okresie zimy są dolegliwością towarzyszącą wielu z nas. Najskuteczniejszym sposobem, na każdy rodzaj alergii, jest unikanie czynników ją wywołujących lub ograniczenie kontaktu z alergenami. Jednak, aby wiedzieć czego unikać musimy poznać dokładną przyczynę reakcji alergicznej. Oprócz obserwacji własnego organizmu i jego odpowiedzi na zmiany otoczenia, konieczna jest wizyta u alergologa i przeprowadzenie testów alergologicznych. Lekarz nie tylko ustali faktyczną przyczynę dolegliwości, ale dobierze najskuteczniejsze leczenie tak aby alergia była dla nas jak najmniej kłopotliwa. W pewnych przypadkach, gdy uczulenie znacznie przeszkadza w codziennym życiu, alergolog może skierować nas na odczulanie – jest to metoda pozwalającą na złagodzenie lub całkowitą eliminację objawów alergii w odpowiedzi na dany czynnik.

Masz problemy z uciążliwą alergią? Nie wiesz co może być jej przyczyną lub jak ją skutecznie leczyć? Zapraszamy na konsultację do alergologa, zapisz się na wizytę w Centrum Medycznym DP MED w Jabłonej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *