Alkoholizm – choroba ciała czy duszy? Dowiedz się, dlaczego alkohol jest tak popularną formą ucieczki

2021-02-20 6:33:07
Alkoholizm, jak każde uzależnienie, zaczyna się dość niewinnie. Najpierw jeden kieliszek, później dwa, trzy i tak stopniowo – raz wolniej, raz szybciej – wzrasta to do rangi poważnej choroby. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że jest to schorzenie, które można leczyć. Co prawda nigdy nie ma gwarancji, że zostanie całkowicie wyleczone, ponieważ sformułowanie „alkoholik” odnosi nie tylko do nadużywających alkohol, ale po prostu do kogoś, kto nie potrafi pić w sposób kontrolowany. Osoba chora musi sobie jednak zdawać sprawę z powagi sytuacji, w jakiej się znajduje, aby rozpocząć jakąkolwiek terapię. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego ludzie tak często sięgają po alkohol i traktują go jako formę ucieczki?

 

Alkoholizm – jedno z bardziej popularnych uzależnień

Istnieje wiele nałogów. Czasami są to uzależnienia od konkretnych substancji, jak np. narkotyki czy leki, ale istnieją też inne typy uzależnień, np. seksoholizm, pracoholizm czy hazard. Według statystyk w Polsce jest ponad 2,5 mln osób uzależnionych od alkoholu. Pokazuje to skalę problemu. Do tego należy dodać wszystkie osoby, które żyją z chorobą, ale nie są lub nie chcą być tego świadomi, przez co nie są ujęci w oficjalnych statystykach. Warto wiedzieć, że alkoholizm zaczyna się niepozornie. Nawet niewielkie ilości alkoholu, ale spożywane systematycznie, mogą bowiem świadczyć o chorobie.

Alkoholizm chorobą ciała czy duszy?

Bardzo często słyszanym frazesem jest „piję, żeby zapomnieć”. Ludzie sięgają po alkohol po to, aby nie pamiętać o swoich problemach, aby odciąć się od nich i choć przez chwilę psychicznie „odpocząć”. Zachowanie takie jest niemym wołaniem o pomoc, ponieważ ani alkohol, ani jakakolwiek inna używka, nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Używki mogą być ucieczką od jednego problemu, ale jednocześnie prostą drogą do drugiego – tego znacznie gorszego, jakim jest uzależnienie.

Alkohol jest chorobą, dotykającą zaskakująco wielu aspektów życia. Niektórzy mogą być zdziwieni i zaskoczeni, że aż tylu. Wpływa to nie tylko na wygląd i zdrowie uzależnionego. Cierpią także jego relacje z rodziną, przyjaciółmi czy współpracownikami, którzy nie mogą na niego liczyć ani w tych codziennych, ani wyjątkowo trudnych sytuacjach.

Chcesz dowiedzieć się, czym jest depresja alkoholowa i jak ją wyleczyć? Przeczytaj artykuł przygotowany przez ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie.

Dlaczego ludzie tak często wybierają alkohol?

Próba ucieczki przed problemami nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Należy bowiem stawić im czoła i spróbować je rozwiązać, ponieważ jedynie wtedy będziemy mieli szansę na całkowite pozbycie się ich. Kiedy jednak mamy chwilowo dość zmagania się ze wszelkimi przeciwnościami, rzeczywiście lepiej od nich odpocząć. Choćby po to, aby nabrać sił na następną „rundę” walki.

Wówczas należy jednak pamiętać o tym, że nie warto decydować się na ucieczkę w alkohol, w stronę uzależnienia. Jest wiele innych, lepszych sposobów na poradzenie sobie z kłopotami. Jednym z nich jest uprawianie sportu. Dostarczy to nie tylko niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania dawki endorfin, ale także sprawi, że świat wyda nam się lepszy, a wszelkie troski zdecydowanie mniejsze. Co więcej, regularny ruch sprawi, że będziemy zdrowsi – nie tylko fizycznie, ani i psychicznie.

Przeczytaj o tym, kiedy zaczyna się alkoholizm? na blogu osrodeknowezycie.pl

Jak radzić sobie ze współuzależnieniem od alkoholu?

Współuzależnienie od alkoholu jest równie poważnym problemem, jak samo uzależnienie. Różnica polega na tym, że przypadłość osoby współuzależnionej zaczęła się od wpadnięcia w nałóg innej osoby, będącej w jej bliskim otoczeniu, np. współmałżonka lub współmałżonki. Jeśli doszło do takiej sytuacji, najlepszą opcją jest zgłoszenie się na terapię dla osób współuzależnionych od alkoholu. Profesjonalni terapeuci zagwarantują pomoc w wyjściu z nałogu, a także wskażą dalszą drogę, którą należy podążyć – tak, aby znów nie wpaść w nałóg.

Specjaliści współuzależnienia od alkoholu nie nazywają chorobą. Tłumaczą to, jako nieumiejętne przystosowanie się do danej sytuacji, jaką w tym przypadku jest alkoholizm bliskiej osoby. Widząc, jak ktoś z rodziny lub znajomych nie może poradzić sobie z uzależnieniem, sięgają po ten sam sposób ucieczki. Jest to jedno z najgorszych możliwych postępowań, ponieważ w żaden sposób nie pomoże osobie chorej, a wręcz przeciwnie – może jej jeszcze zaszkodzić.

Jak radzić sobie z chorobą alkoholową?

Alkoholizm jest chorobą, którą trzeba leczyć. W przeciwnym razie może być poważnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia danej osoby, ale również jej życia. Istnieje bowiem ryzyko wydarzenia się wielu sytuacji, prowadzących do śmierci uzależnionego wskutek wypicia np. zbyt dużej ilości alkoholu.

Znanych jest co najmniej kilkanaście sposobów na leczenie alkoholizmu. Są to m.in. terapie indywidualne i grupowe, które mają określone sposoby działania, wpływające w jeden, konkretny sposób na chorego. Nie jest jednak powiedziane, że każdy uzależniony identycznie zareaguje na jeden, konkretny sposób leczenia. Dobrą opcją jest zgłoszenie się (lub kogoś z naszych bliskich, kto potrzebuje pomocy) do prywatnego ośrodka, zajmującego się leczeniem uzależnień w Krakowie. Grono specjalistów kompleksowo zajmie się chorym, gwarantując mu pomoc i niezbędne wsparcie na każdym etapie wychodzenia z uzależnienia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *