LEGIONOWO. Będzie rondo w Alei Róż

2016-08-05 3:45:36

Powiat i miasto Legionowo w miejscu skrzyżowania Alei Róż z Aleją Legionów wybudują rondo, które usprawni organizację ruchu drogowego w okolicach tunelu. O planach budowy ronda informowaliśmy jakiś czas temu, ale teraz znamy więcej szczegółów tej inwestycji.

Nowe rondo przy skrzyżowaniu Alei Legionów Aleją Róż w Legionowie wpisuje się w zmianę organizacji ruchu związaną z zamknięciem przejazdu kolejowego na ul. Parkowej i budowie tunelu łączącego przedzielone torami kolejowymi miasto. Jedna z najruchliwszych kilka lat temu powiatowych dróg – ul. kard. Wyszyńskiego – straciła na znaczeniu, natomiast dotychczas lokalna Aleja Róż dołączyła do głównych arterii. Przy często niedrożnym wiadukcie kolejowym to właśnie ona przejmuje duży ciężar skomunikowania dwóch części Legionowa.

Zmiany te spowodowały przejęcie przez Powiat pod zarząd najbardziej ruchliwych fragmentów Alei Legionów (do ul. Cynkowej) i Alei Róż (do Alei Legionów). Konieczna była również nowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu Alei Legionów i Alei Róż. Ponieważ najruchliwszy ciąg komunikacyjny tworzą teraz ulice łączące tunel z Osiedlem Młodych i gminą Wieliszew, status drogi głównej zyskało połączenie ul. Krakowska – Aleja Róż – Aleja Legionów. Takie rozwiązanie jednak jest jedynie połowicznie docelowe. Auta wyjeżdżające z tunelu i kierujące się na skrzyżowaniu z Aleją Legionów w lewo muszą ustąpić pierwszeństwa. Za nimi w godzinach szczytu tworzą się uciążliwe korki.

Dlatego Powiat i miasto Legionowo wypracowały projekt budowy ronda, które będzie zapobiegało powstawaniu korków na skrzyżowaniu Alei Róż z Aleją Legionów. To rozwiązanie będzie służyło również poprawie bezpieczeństwa na tych odcinkach dróg.

Powiat zorganizuje prace budowlane w taki sposób, aby jak najmniej kolidowały z potrzebami mieszkańców. Tam, gdzie będzie to możliwe na terenie budowy, zostanie wprowadzony ruch wahadłowy. Istnieje również możliwość poprowadzenia objazdu ulicą Bandurskiego (pierwsza w prawo za tunelem, jadąc w stronę skrzyżowania z Aleją Legionów), a następnie Żelazną.

Rondo przy Alei Róż będzie bliźniaczym wobec wybudowanego przez Powiat w 2014 r. ronda przy ul. Cynkowej. Jedynymi różnicami będą cztery wloty (w przypadku Cynkowej – 4) oraz oświetlenie zainstalowane w centrum ronda (na Cynkowej – wokół). Rondo przy Alei Róż będzie zatem miało wewnętrzną średnicę 25 m, a szerokość jezdni – ok. 5 m. Inwestycja będzie kosztowała ok. 1 mln. zł. Zrealizuje ją Powiat, ale w kosztach będzie partycypowało miasto Legionowo. Jeśli procedury przetargowe potoczą się sprawnie, inwestycja zostanie wykonana jeszcze w tym roku.

źródło: Powiat Legionowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *