Biuro rachunkowe czy program do księgowości – co wybrać dla mikro firmy?

2019-11-07 6:30:33
Mikroprzedsiębiorcy stanowią obecnie bardzo duży odsetek przedsiębiorców w Polsce. Także i oni muszą dbać o właściwe rozliczenia swoich podatków. Czy warto zrobić to samodzielnie, korzystając z programów do księgowości, a może wybrać usługi biur rachunkowych?

 

Prawidłowe i terminowe rozliczanie podatków, a także inne formalności spadają na barki przedsiębiorców już od pierwszego dnia ich działalności. Właśnie dlatego jeszcze zanim założymy firmę, warto zastanowić się, jak zająć się tymi właśnie kwestiami. Mikrofirmy najczęściej decydują się na jedno z dwóch rozwiązań, a mianowicie na:

  • prowadzenie własnej księgowości samodzielnie, z użyciem programów do księgowania
  • zlecenie księgowości i innych formalności w biurze rachunkowym

Jeśli także stoisz przed takim wyborem i nie wiesz, na co się zdecydować, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Własna księgowość w programie komputerowym

Dzisiaj, gdy firmy mają do wyboru programy komputerowe do księgowości, prowadzenie tych obowiązków jest znacznie łatwiejsze niż kiedyś, gdy trzeba było wypisywać dokumenty ręcznie. Nowoczesne programy, w tym także te działające on-line, przez przeglądarkę, są bardzo proste i intuicyjne w obsłudze, dlatego nie wymagają posiadania szerokiej wiedzy. Wymagają jednak czasu na wprowadzenie danych i ich obsługę. Dodatkowo, w przypadku skomplikowanych rozliczeń przedsiębiorca bez doświadczenia w księgowości może mieć trudności i wymagać konsultacji z księgową.

Zlecenie księgowości w biurze rachunkowym

Druga opcja dla przedsiębiorców to zlecenie usług na zasadzie outsourcingu zewnętrznej firmie. Można wybrać biuro rachunkowe Warszawa Wola czy też biuro rachunkowe Warszawa Śródmieście w zależności od lokalizacji, ponieważ ofert jest bardzo dużo. W tym przypadku formalności wykonuje specjalista, ale za opłatą. Wynosi ona najczęściej od około 150-200 złotych na miesiąc w zależności od zakresu usług i liczby dokumentów księgowych. Gdy zatem liczy się komfort oraz pewność, że rozliczenia będą wykonane prawidłowo, warto zdecydować się na usługi księgowe w sprawdzonym biurze rachunkowym. Wtedy można skoncentrować się na prowadzeniu własnej działalności!

Komentarze

1 komentarz

  1. I.Tomaska odpowiedz

    Przeniosłam ostatnio wszystkie dokumenty do programu do księgowości, teraz działa to naprawdę nieźle, moim zdaniem taki program w zupełności wystarczy, obecnie działam sobie na okresie próbnym z http://firmao.pl/info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *