Błąd z premedytacją zaplanowany? – KRÓTKO I NA TEMAT

2021-11-10 6:13:39

Podczas wrześniowej sesji rady miasta w Legionowie prezydenccy radni przesądzili o wydaniu zgody na budowę budynku mieszkalnego przy ul. Herberta, w pobliżu cmentarza komunalnego w Legionowie. Jednak mówi się, że nie o taki wynik głosowania chodziło…

Była to kolejna inwestycja mieszkaniowa, która miała być realizowana na podstawie tzw. specustawy deweloperskiej. Po głosowaniu, prezydenccy radni mieli pretensje do opozycji, że nie zagłosowała tak, jak sądzili, że będzie głosować. W gazecie wydawanej przez miejską spółkę KZB rozległ się wręcz z tego powodu lament. Wiele wskazywało na to, że prezydent, tak naprawdę, chciał zablokować tę inwestycję. Ale sądził, podobnie jak popierający go radni, że uda się to zrobić rękami opozycji. Opozycja jednak w większości nie wzięła udziału w głosowaniu albo wstrzymała się od głosu i w efekcie zgoda na inwestycje została wydana.
Jakiś czas potem okazało się, że Wojewoda wszczął postępowanie ws. stwierdzenia nieważności tej uchwały. A powodem jest błąd w tekście uchwały przygotowanej przez ratusz. Zamiast napisać, że „Nie ustala się nieruchomości, gdzie sieć uzbrojenia terenu związana z inwestycją mieszkaniową wymaga przejścia przez tereny śródlądowych wód płynących, dróg publicznych lub obszary kolejowe” – napisano, że „ustala się” takie nieruchomości.
Błąd ten może spowodować unieważnienie uchwały, a więc dzięki niemu może się okazać, że prezydent osiągnie jednak swój cel. Dlatego niektórzy już się zastanawiają, czy przypadkiem ktoś z rozmysłem nie popełnił tego błędu. Po co? – właśnie w tym celu, aby w przypadku niekorzystnego dla siebie głosowania, można było zasądzić jego reasumpcję.
Na pozór, teoria ta może wydawać się karkołomna. Jednak nauczeni doświadczeniem poprzednich głosowań ws. deweloperskich inwestycji, które były wielokrotnie powtarzane, kiedy tylko wynik okazywał się niekorzystny dla rządzących, można założyć, że jest ona całkiem prawdopodobna. Bo pretekst do unieważnienia tej czy innej uchwały jak dotąd zawsze udawało się znaleźć.

Paweł Szyling

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *