Budowa domu – czy to się opłaca?

2018-08-21 9:18:50

Obliczenie całkowitego kosztu budowy domu jednorodzinnego jest bardzo trudne, ponieważ związane z całym przedsięwzięciem wydatki zależą od wielu czynników. Alternatywą dla wzniesienia budynku metodą gospodarczą jest zakup nieruchomości na rynku pierwotnym.

 

Jak budują Polacy?

Według „Raportu o budowie domów w Polsce” przygotowanego przez serwis Oferto.pl, Polacy najchętniej decydują się na budowę domów w tradycyjnej technologii. Większość badanych zadeklarowała, że nowe budynki mieszkalne powstawały na działkach o powierzchni do 20 arów. 27% ankietowanych wskazało, że budowane domy miały metraż od 126 do 150 mkw, a najchętniej wybieraną lokalizacją była wieś (60%). Warto też przyjrzeć się kosztom budowy – 46% badanych zadeklarowało, że szacunkowy koszt budowy wyniósł 300-499 tys. zł, 23% wskazało koszt od pół miliona złotych do 699 tys. zł., zaś jedynie 4% spośród ankietowanych zdecydowało się na wybudowanie domu za ponad milion złotych. Warto jednak zauważyć, że na wysokość wydatków związanych z budową domu ma wpływ wiele czynników, jak chociażby region, w jakim obiekt mieszkalny powstaje czy też sposób budowy. Metoda gospodarcza uważana jest za najkorzystniejszą pod względem finansowym, ponieważ inwestor sam kupuje materiały budowlane spełniające jego oczekiwania co do ceny i jakości. Nie mniej istotny jest fakt, że właściciel domu ma wpływ na to jakie rozwiązania zostaną zastosowane i decyduje o tak ważnych kwestiach, jak m.in. system ogrzewania. Rozwiązanie to ma też swoje negatywne strony. Przede wszystkim osoby wybierające budowę domu systemem gospodarczym muszą poświęcić niemało czasu na doglądanie postępów, wyszukiwanie materiałów odpowiedniej jakości w dobrych cenach oraz ich transport czy też poszukiwanie godnej zaufania ekipy budowlanej.

Kupno zamiast budowy

Mówiąc o pierwotnym rynku nieruchomości wiele osób myśli w pierwszej chwili o mieszkaniach. Tymczasem deweloperzy mogą zaoferować również domy jednorodzinne na nowoczesnych osiedlach w pięknej okolicy, które mogą stać się ciekawą alternatywą dla budowy metodą gospodarczą. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu osobom nie mającym czasu na doglądanie budowy domy czy też zakup materiałów. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one sprawdzić jak i z czego zostanie wzniesiony budynek, w którym kiedyś zamieszkają – deweloper ma obowiązek przedstawić nabywcy dokument zawierający szczegółowe informacje dotyczące budowy. Dodatkowo warto też sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego na najbliższe lata. Oprócz tego można zapoznać się z wizualizacjami przestawiającymi wygląd nowego osiedla, jak np. na http://rezydencjepalacowa.pl/. Pierwszy etap tej inwestycji został już zakończony, co dodatkowo pozwala wyobrazić sobie wygląd gotowego domu. Warto przy tym zaznaczyć, że obecnie obowiązujące przepisy prawa chronią nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego, dlatego taka transakcja wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem utraty pieniędzy niż kilkanaście lat temu.

artykuł zewnętrzny

Komentarze

1 komentarz

  1. Dziwisz odpowiedz

    Na pewno nie z firmą nowedomypolska z Legionowa. Firma jest niekompetentna, oszukuje swoich klientów i nie wywiązuje się z umów. A ponadto właściciel firmy nie płaci podwykonawcom. Wystarczy w internecie prześledzić portale z wystawionymi długami tego Pana i można już sobie wyrobić zdanie na jego temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *