Budowa domu jednorodzinnego po 2021 roku

2020-02-05 12:38:41
Od 2021 roku wchodzą zmiany w prawie budowlanym, które mają na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz zużycia materiałów grzewczych. Domy jednorodzinne, które zostaną wybudowane po 2021 roku będą droższe w wykonaniu, ale w dłuższym czasie trwania będą bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Wchodzące przepisy zakazują instalacji zwykłych kotłów węglowych, ze względu na zbyt dużą emisję zanieczyszczeń.

 

Zmianom ulega wartość współczynnika Ep – jest to współczynnik energooszczędności. Dotychczas dopuszczalna wartość Ep wynosiła 95 kWh/m2rok. Od 2021 roku wartość współczynnika energooszczędności domu nie będzie mogła przekraczać 70 kWh/m2rok. Efekt ma być taki, aby budowane domy potrzebowały mniejszych zasobów energetycznych. Zmianie musi ulec więc technologia grzewcza oraz konstrukcja ocieplenia budynku.

Praktyka budowlana po 2021 roku

Zmiany przepisów budowlanych dotyczą przede wszystkim sposobów ogrzewania domów. Do obiegu będą dopuszczone piece niskoemisyjne – starsze typy pieców nie będą dostępne w sprzedaży. Nowoczesne budownictwo będzie wymagało zastosowania odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych. Będzie można korzystać z ogrzewania elektrycznego – ten rodzaj energii jest zdecydowanie najbardziej kosztownym rozwiązaniem, które znacznie podnosi współczynnik Ep, dlatego nie będzie mógł być jedynym źródłem ciepła. Dopuszczalne będą też kotły na biomasę, gazowe oraz pompy ciepła.

Użycie innych, bardziej ekologicznych technologii, które przyczynią się do zmniejszenia poziomu smogu, szczególnie w dużych miastach, wymaga nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dlatego w związku z nowymi przepisami prawa budowlanego budowa domów jednorodzinnych będzie mieć koszty około 15% wyższe niż dotychczas. Zmiany będą dotyczyły także sposobu ocieplenia budynku oraz zastosowania np. okien dachowych. Dopuszczone do użytku okna dachowe będą droższe od tych, które obecnie są dostępne na rynku. Plus jest taki, że tak ocieplony dom będzie bardziej szczelny i w skali roku ogrzanie powierzchni mieszkalnej będzie tańsze niż w przypadku obecnie stosowanych rozwiązań budowlanych.

Remonty domów jednorodzinnych – Warszawa

W związku z wprowadzanymi zmianami w prawie budowlanym, konieczne będzie przeprowadzenie remontów obecnie budowanych domów jednorodzinnych. Na terenie Warszawy i okolic usługi w zakresie nowoczesnego budownictwa realizowane są przez firmę budowlano-remontową Magnificent. Zakres usług tej renomowanej firmy z wieloletnim doświadczeniem obejmuje budowę dom jednorodzinnego od podstaw, wykończenia, remonty domów i mieszkań, a nawet remonty fit-out dużych powierzchni biurowych i wyspecjalizowany montaż różnych rodzajów sufitów podwieszanych. Grupa Magnificent Remonty Warszawa działa w oparciu o najlepsze i najbardziej wydajne rozwiązania technologiczne, zgodne z obowiązującymi normami. Korzystając z usług profesjonalnej firmy budowlanej, można wybudować dom jednorodzinny, który będzie spełniał wszystkie wymogi prawa budowlanego – będzie więc ekologiczny i jednocześnie ekonomiczny w użytkowaniu.

Zaostrzone przepisy prawa budowlanego wprowadzają istotne zmiany, z którymi trzeba się zapoznać i do których najlepiej jest zastosować się w taki sposób, aby było to korzystne dla użytkowników domu. Domy wybudowane po 2021 roku będą bazowały na odnawialnych źródłach energii, bez szkodliwych dla środowiska skutków ubocznych.

Komentarze

2 komentarze

  1. Plan Architekci odpowiedz

    Przy budowie domu kluczowym etapem jest wybór architekta, który pomoże Nam w wymarzonym projekcie. Nie musimy poświęcać wtedy tyle czasu i nerwów a błędy zostaną zauważone przez architekta.

  2. Darek odpowiedz

    Budowa domu to skomplikowany proces i praktycznie od razu zrezygnowałem z niego na rzecz kupna gotowego domu na osiedlu Ogrody Przyjaciół. Łatwo samemu popełnić błąd, źle wybrać, albo nie wiedzieć o jakieś zmianie prawnej… A tak… Martwię się tylko i wyłącznie wystrojem wnętrza i finansowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *