CHOTOMÓW/JABŁONNA. W przedszkolu – sytuacja alarmowa

2017-11-21 7:22:37

Przedszkole w Chotomowie przy ul. Żeligowskiego może zostać natychmiast zamknięte. Możliwe też, że zostaną tylko wydane zalecenia odnośnie dodatkowego wzmocnienia konstrukcji dachu oraz jego regularnego odśnieżania. Wszystko zależy od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, która ma zostać wydana w tym tygodniu. Jak się okazało, ani wójt ani rada gminy nie mają planu awaryjnego na wypadek konieczności natychmiastowego zamknięcia placówki

W przedszkolu w Chotomowie odbyły się dwa spotkania rodziców z władzami gminy, pierwsze 15, a drugie 20 listopada br. Jest to efekt ujawnienia wyników ekspertyzy, która wskazuje na katastrofalny stan techniczny budynku przedszkola.

Wójt chce przedszkola kontenerowego

Jak się okazało, wójt Jarosław Chodorski, w przeciwieństwie do radnych, znał wyniki ekspertyzy już od końca maja br. Wiedział więc, że w niedługim czasie może dojść do konieczności zamknięcia przedszkola i przeniesienia dzieci w inne miejsce. Dlatego też władze gminy podjęły działania, aby wybudować szybko na okres przejściowy przedszkole kontenerowe. Znalazły również dla niego lokalizację. Wójtowi udało się także pozyskać przychylność wielu rodziców, zatroskanych o swoje dzieci, dla tego pomysłu. Przedszkole to miałoby stanąć na użyczonym od kościoła terenie przy ul. Piusa XI. Pracownicy urzędu gminy oszacowali koszt budowy takiego obiektu na ok. 4,5 mln zł. Zapewniali też, że mógłby być on gotowy we wrześniu 2018 r., czyli za rok.

Radni wolą przedszkole docelowe

Zdaniem większości radnych, w których imieniu wypowiadał się przewodniczący rady gminy Witold Modzelewski, zaproponowane przez wójta rozwiązanie nie jest dobre. Po pierwsze dlatego, że koszt budowy nowego “normalnego” przedszkola to ok. 12 mln zł. I dlatego być może nie warto wydawać ponad 4 mln zł na coś tymczasowego, ale od razu przystąpić do budowy przedszkola docelowego. Jego zdaniem, w tym celu można kupić gotowy projekt i zakończyć budowę w kilkanaście miesięcy. Druga sprawa, to lokalizacja przedszkola. Zdaniem radnych, przedszkole nawet to kontenerowe, powinno powstać od razu na terenie gminnym czyli przy Centrum Edukacyjno Kulturalno Sportowym (CEKS). Atutem tego miejsca jest dostęp do wszystkich mediów oraz brak opłat za dzierżawę. Natomiast według wielu starszych mieszkańców Chotomowa, teren przy ul. Piusa XI jest podmokły i nie nadaje się na przedszkole.

Spór wójta z radnymi

Spotkanie 20 listopada w przedszkolu miało na celu przedstawienie rodzicom sytuacji oraz stanowisk obu stron sporu czyli wójta i większości radnych. Rodzice zapewne chcieli usłyszeć, że istnieje rozwiązanie awaryjne, na które wszyscy się zgodzą np. budowa przedszkola kontenerowego. Szybko okazało się jednak, że są małe szanse na porozumienie, czy choćby zbliżenie stanowisk i strony sporu pozostały przy swoich zdaniach. A ich współpraca jest konieczna choćby po to, by w budżecie zapewnić finansowanie przedsięwzięcia. Wyszło też na jaw, że ani wójt ani rada gminy nie mają planu awaryjnego na wypadek konieczności natychmiastowego zamknięcia placówki. Wzajemne utarczki wójta i przewodniczącego rady podsumował jeden z obecnych słowami: – “Nie wiedzieliście do tej pory, że jest problem? Dlatego mam dla was propozycję. Weźcie się do roboty, a nie tylko p…cie głupoty”. W zaistniałej sytuacji, wszystkim pozostało oczekiwanie na decyzję, jaką do końca tygodnia powinien wydać Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Zdecyduje ona o dalszych losach przedszkola gminnego w Chotomowie.

ML. KT.

Komentarze

2 komentarze

  1. Tadeusz odpowiedz

    Podobno wystarczy tylko wymienić dach w przedszkolu na Żeligowskiego (wystarczą na to 2 miesiące wakacji) i nie trzeba wydawać żadnych 4 milionów na kontenery, które nie będą żadnym luksusem, a ich ogrzewanie będzie kosztowało krocie. Ciekawe czemu wójtowei tak zależy na tych kontenerac. Czyzby miał w tym własny interes?
    To przedszkole wystarczy zabezpieczyć (dach) i konserwować przez zimę, a w wakacje wyremontować i może służyć jeszcze 10 lat z powodzeniem

  2. SKANDAL odpowiedz

    ja bym nie czekał ani chwili dłuzej niż te 3 ostatnie zmarnowane lata i rozpisał przetarg na projekt i wykonanie docelowego przedzkola a nie takie tam pi…..nie o tymczasowym z blachy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *