Co można zyskać wybierając legalnego bukmachera?
2018-10-24 9:34:49
Wybór legalnego bukmachera to przede wszystkim obstawianie zgodne z przepisami prawa, ale także większa swoboda w kwestii transakcji finansowych i większe bezpieczeństwo gry.
Przeglądając fora internetowe z łatwością można się natknąć na opinie, że zawieranie zakładów wzajemnych w licencjonowanych w Polsce firmach bukmacherskich jest nieopłacalne. Najczęściej wskazywanym powodem jest obłożenie zakładu podatkiem obrotowym w wysokości 12%, co znacząco uszczupla wartość przewidywanej wygranej. Z tym argumentem trudno jest dyskutować, ale dla równowagi należy podkreślić, że obstawianie u legalnego bukmachera ma także wiele zalet – nie zawsze dostrzeganych przez typerów. Te najważniejsze wymieniamy w naszym artykule.
Brak problemów z prawem
Sprawa jest prosta. Obstawianie na stronach nielegalnych bukmacherów jest niezgodne z obowiązującym prawem i grożą za to poważne konsekwencje, w tym wysoka kara grzywny. Polska wcale nie jest pod tym względem jakimś europejskim ewenementem, bo podobne rozwiązania od dawna obowiązują także w innych krajach.
Każdy gracz powinien więc się dokładnie zastanowić, czy opłaca się mu ponosić ryzyko w imię nieco wyższej potencjalnej wygranej. To oczywiście indywidualna sprawa, ale warto mieć na uwadze, że uprawnione do tego organy coraz skuteczniej namierzają typerów łamiących prawo, a gdy gracz zostanie przyłapany na tym procederze to nie dość że może zostać ukarany karą grzywny w ekstremalnych przypadkach przekraczającą nawet 3 mln zł, to zostaną mu również odebrane wszystkie wygrane, i to nie pomniejszone o kwotę wpłaconych stawek.
Bezpieczeństwo transakcji finansowych
Jedną z najbardziej dotkliwych dla nielegalnych bukmacherów konsekwencji nowelizacji ustawy hazardowej było wprowadzenie nakazu natychmiastowego zaprzestania współpracy z takimi firmami przez banki oraz operatorów płatności. Co z tego wynika? Chociażby to, że chcąc wpłacić pieniądze na stronie buka nie posiadającego polskiego zezwolenia, nie zrobisz tego ze swojego konta bankowego czy za pośrednictwem np. katy płatniczej, Dotpay czy PayPal.
Być może znajdą się inne sposoby na przelanie środków bukmacherowi, ale są one znacznie bardziej ryzykowne. Gdy coś pójdzie nie tak, to odzyskanie środków może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
Pełna wiedza na temat firmy
Legalni bukmacherzy zobowiązani są do udostępniania pełnych danych na temat firmy przyjmującej zakłady, a więc na stronie internetowej widoczna jest np. nazwa firmy, adres, dane kontaktowe czy numer uzyskanego zezwolenia. Zapytasz: a po co mi ta wiedza, skoro ja chcę tylko obstawiać i wygrywać? Choćby po to, aby w razie jakichkolwiek problemów móc dochodzić swoich praw i skorzystać z pomocy odpowiednich instytucji państwowych. Legalne firmy nie dość, że prowadzą swoje biznesy w oparciu o licencję Ministerstwa Finansów (a więc zostali wnikliwie sprawdzeni), to jeszcze muszą złożyć pokaźne zabezpieczenia finansowe. W razie, gdyby bukmacher ogłosił upadłość, wciąż będziesz mieć bardzo dużą szansę na odzyskanie swoich pieniędzy. Wszelkie spory z bukmacherem będziesz natomiast mógł bez problemu wyjaśniać za pośrednictwem sądu. To daje duży komfort psychiczny.
Mniejsze ryzyko uzależnienia
Nawet jeśli teraz wydaje Ci się, że masz pełną kontrolę nad swoim typowaniem, to nie możesz całkowicie wykluczyć ryzyka uzależnienia się od hazardu. Obstawiając u legalnego buka jest ono znacznie mniejsze. Dlaczego? Ponieważ te podmioty są zobligowane do wprowadzenia mechanizmów chroniących graczy przed wpadnięciem w szpony uzależnienia.
Takim mechanizmem jest chociażby uniemożliwienie obstawiania na kredyt czy ułatwienie kontrolowania czasu spędzanego na stronie. Ponadto, każdy legalny bukmacher zobligowany jest do wypracowania rozwiązań pozwalających weryfikować wiek graczy (sprawdzenie czy są pełnoletni), a także wdrożenia regulaminu odpowiedzialnej gry, co jest warunkiem niezbędnym do uzyskania licencji.
Co z tym podatkiem?
Wspomniany we wstępie podatek obrotowy jest największą przeszkodą dla wielu typerów, którzy może i chcieliby wyjść z szarej strefy, ale nie za cenę 12% daniny na rzecz państwa. Jednak na ten problem warto spojrzeć z nieco innej perspektywy.
Owszem, obstawiając u legalnego bukmachera już na etapie zakładu jesteśmy „lżejsi” o 12% jego wartości. Z drugiej strony jest to cena, jaką płaci się za własne bezpieczeństwo, o czym przekonywaliśmy w tym artykule.
Kolejną kwestią jest to, że podatek zapłacony przez gracza nie ginie w próżni. Te pieniądze zasilają budżet państwa, a więc pośrednio wracają do obywateli w postaci publicznej służby zdrowia, różnych świadczeń socjalnych czy chociażby darmowej edukacji. Mało tego, wybierając ofertę legalnych bukmacherów, typerzy wspierają także pośrednio polski sport, bo te firmy należą do czołówki najcenniejszych sponsorów drużyn i rozgrywek w naszym kraju.
Warto też zadać sobie pytanie: czy jeśli wszyscy przestaną korzystać z usług nielegalnych bukmacherów, to czy te firmy nie zostaną zmuszone do zaakceptowania polskiego prawa i koniec końców nie zechcą zdobyć licencji na swoją działalność w Polsce? Jeśli tak, to budżet państwa będzie zasilany kolejnymi pieniędzmi z podatków, co być może umożliwi obniżenie tej daniny. Na pewno natomiast wpłynie na wzrost konkurencji na legalnym rynku bukmacherskim, a w ślad za tym pójdą coraz lepsze oferty dla samych graczy.
Wbrew obiegowej opinii obstawianie u legalnych bukmacherów nie jest głupotą, ale rozsądnym podejściem do sprawy. Rosnąca liczba graczy korzystających z oferty licencjonowanych buków tylko potwierdza, że polscy typerzy coraz częściej biorą pod uwagę argumenty przemawiające za wyborem legalnych firm. To krok w dobrym kierunku.
materiał powstał przy współpracy z partnerem