Czy objawy menopauzy mogą pozostać niezauważone?

2021-09-08 2:10:45

Chociaż o menopauzie mówi się niezwykle często, to jednak dla wielu osób wciąż jest to nieco niezrozumiały etap w życiu kobiety, do którego trudno jest przygotować się fizycznie, ale też mentalnie. Jednak im więcej wiemy o klimakterium, tym prościej jest nam pojąć, jak czują się osoby z naszego otoczenia, które są właśnie na etapie przekwitania. Objawy menopauzy mogą być różne, ale czy jest możliwość, że nie zauważymy rozpoczęcia klimakterium?

Czym jest klimakterium?

W życiu kobiety przychodzi taki moment, w którym organizm wie, że dalszy okres płodności nie jest już potrzebny. Na tym etapie produkcja hormonów wywołujących comiesięczne krwawienie zostaje zatrzymana. Ciało może się zmieniać, skóra staje się mniej jędrna, a dodatkowe kilogramy pojawiają się na wadze. Przede wszystkim jest to jednak czas trudny dla psychiki, ponieważ często powtarzające się objawy menopauzy to między innymi wahania nastroju czy też bezsenność, której towarzyszą uderzenia gorąca.

Kobieta, która przechodzi właśnie przez klimakterium, powinna być otoczona miłością bliskich. Na pewno przydatne będzie wsparcie innych osób. Jeżeli jednak zauważymy, że objawy tego rodzaju pojawiły się zbyt wcześnie, to warto jak najszybciej udać się na wizytę u specjalisty. Może okazać się, że są to symptomy zupełnie innej, poważniejszej dolegliwości.

Popularne i często spotykane objawy menopauzy

Na pewno większość osób wie, że uderzenia gorąca są niezwykle charakterystyczne dla okresu przekwitania. Pojawiają się nagle, ale trwają krótko. Często jednak nawracają i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ponadto wiele mówi się o wahaniach nastroju i związanymi z nimi nieprzespanymi nocami. Gospodarka hormonalna jest w tym okresie szczególnie rozchwiana, dlatego takie sytuacje są często spotykane. Jako że nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować tak jak wcześniej, zwalnia też nasz metabolizm, przez co zwiększa się masa ciała.

Wiele osób skarży się też na problemy z koncentracją oraz bóle głowy. Zaczynamy szybciej się starzeć, co szczególnie widoczne jest przy obserwacji skóry. Dlatego w tym okresie powinniśmy zadbać szczególnie o dobór właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych, a już zwłaszcza tych o działaniu przeciwzmarszczkowym, ujędrniającym i nawilżającym.

Objawy menopauzy – czy zawsze są takie same?

Należy też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy objawy menopauzy zawsze są takie same oraz czy mogą zostać niezauważone? Niektóre dolegliwości łatwo jest pomylić z innymi schorzeniami, a już zwłaszcza jeżeli od dawna na coś chorujemy. W przypadku zdrowego organizmu zazwyczaj dobrze wiemy, kiedy zaczyna się okres klimakterium. Oczywiście zdarzają się też sytuacje, kiedy kobieta nie odczuwa zbyt dużego dyskomfortu, mimo że przekwitanie już się rozpoczęło.

Takie przypadki są jednak bardzo rzadkie i zdarzają się raczej osobom, które na co dzień prowadzą zdrowy styl życia, tj. zdrowo się odżywiają, nie zapominają o uprawianiu sportów, starają się łagodzić obecny stres i mają dobre geny. Warto jednak pozostawać pod opieką lekarza, aby zareagować możliwie szybko, jeżeli wydarzy się coś szczególnie niepokojącego.

Jak radzić sobie z menopauzą?

Niezależnie od tego, czy objawy menopauzy są bardziej lub mniej dotkliwe, warto zadbać o swoje samopoczucie. W tym okresie wahania nastrojów są zrozumiałe, dlatego dobrze jest poświęcić trochę czasu na zatroszczenie się o swój stan psychiczny. Warto unikać niepotrzebnego stresu, chociaż jak wiemy – jest to szczególnie trudne. Warto natomiast rozwijać swoje pasje i w miarę możliwości nie zapominać o aktywności fizycznej, która także ma kluczowe znaczenie.

Jeżeli objawy menopauzy stają się zbyt uciążliwe, uderzenia gorąca nie dają nam odetchnąć, stale przybieramy na wadze lub nie możemy spać – możemy spróbować od domowych sposobów, które w niektórych przypadkach okazują się być skuteczne. Jest to między innymi zmiana diety oraz picie ziół. W trudniejszych przypadkach powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Niekiedy rozwiązaniem jest terapia hormonalna.

undefined

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *