Czy twardość shaftu ma znaczenie w golfie?

2021-08-01 6:53:45
Istnieje kilka parametrów, na które należy zwrócić uwagę wybierając kij golfowy. Należą do nich przede wszystkim długość shaftu, rodzaj główki oraz grubość gripu. To absolutne podstawy, warunkujące skuteczną grę, konieczne do przenalizowania nawet w przypadku początkujących, wybierających swój pierwszy zestaw kijów. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, umożliwiający grę przy wykorzystaniu maksimum umiejętności golfisty – twardość shaftu. Jego odpowiedni dobór potrafi poprawić odległość, na jaką gracz jest w stanie posłać piłkę lub znacząco wpłynąć na powtarzalność uderzeń.

Jakie konsekwencje ma nieodpowiedni dobór twardości shaftu?

Gdy kij golfowy ulega zakrzywieniu podczas wykonywania swingu, jego główka nieco zmienia swoją pozycję, co ma bezpośredni wpływ na to czy lico kija jest zamknięte czy otwarte. Warunkuje również trajektorię lotu piłki, wspomagając lub hamując działanie loftu. Do najczęstszych problemów, będących konsekwencją korzystania z shaftu o niedopasowanej do golfisty twardości należą:

  • niedokładne i słabo powtarzalne uderzenia;
  • niezadowalająca trajektoria;
  • skrócona odległość

Shaft golfowy ma zatem kluczowe znaczenie dla skuteczności gry. Jego odpowiednią twardość można określić przy pomocy specjalistycznych urządzeń mierzących istotne parametry podczas wykonywania swingu lub za pomocą analizy uzyskiwanych rezultatów, takich jak odległość. Ta druga metoda nie wymaga żadnych nakładów finansowych, ale jej odczyty nie będą tak dokładne.

Grać twardym czy elastycznym shaftem?

Twardość shaftów określa się za pomocą siedmiostopniowej skali. Dobór shaftu w kiju golfowym może być uzależniony od rodzaju kija, jakim gramy, osiągając odległość 140 metrów, w przypadku używania ironów lub powtarzalnego carry distance w przypadku woodów. Należy pamiętać, że twardszy shaft może sprawić, że uderzenie będzie bardziej precyzyjne, jednak trajektoria lotu niższa, a odległość krótsza. Bardziej elastyczny natomiast zwiększa siłę uderzenia, wybijając piłkę dalej i wyżej, ale zmniejsza powtarzalność uderzeń. W sklepie internetowym BogiGolf.com.pl dostępne są shafty renomowanych marek o różnych poziomach twardości.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *