Czym jest i jak działa konto oszczędnościowe dla dziecka?

2022-07-21 12:30:03

Chcesz zacząć oszczędzać na przyszłość dziecka? Szukasz sposobu na to, żeby bezpiecznie ulokować środki ze świadczenia wychowawczego czy prezentów od rodziny? Zamiast odkładać gotówkę do koperty, załóż pociesze konto oszczędnościowe. Zastanawiasz się, czym dokładnie jest rachunek bankowy dla dziecka? Jak to działa i co można zyskać? Sprawdź najważniejsze informacje.

Co to jest konto oszczędnościowe dla dziecka?

Konto oszczędnościowe dla dziecka to bankowy rachunek, który jest oprocentowany, a więc umożliwia pomnażanie zgromadzonych środków. Mogą go założyć rodzice lub prawni opiekunowie dla pociechy już od dnia narodzin do ukończenia 18. roku życia. W większości banków takie konto jest “podpięte” pod rachunek osoby, która zawarła umowę.

Dodatkowo, ze względu na to, że maluchy do 13. roku życia nie mają żadnych zdolności prawnych, kontem mogą dysponować tylko rodzice bądź opiekunowie prawni. Po ukończeniu 13 lat dziecko otrzymuje ograniczone prawo do dysponowania pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku. Jednak przedtem musi uzyskać zgodę rodziców.

Masz nieco gotówki i nie chcesz jej “zamrażać” na długi czas na koncie oszczędnościowym? Wolisz krótkoterminowe rozwiązania? Zamiast decydować się na konto bankowe na finanse.rankomat.pl, pomyśl o lokacie. Więcej informacji o tego typu rozwiązaniu znajdziesz na stronie: http://finanse.rankomat.pl/poradniki/konto-oszczednosciowe-dla-dziecka/.

Jak działa konto oszczędnościowe dla dziecka?

Rachunek oszczędnościowy dla dziecka to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzać pieniądze przyszłość malucha regularnie bądź też “przy okazji”. Działa podobnie jak klasyczne konto oszczędnościowe dla dorosłych. Oznacza to, że:

  • jest oprocentowane, więc zgromadzone środki pomnażają się wraz z upływem czasu – np. w PKO Banku Polskim jest to 0,01% w skali roku, jednak za regularne wpłaty w określonej wysokości bank może podwyższyć oprocentowanie nawet do 0,5%.
  • otworzenie i prowadzenie rachunku są darmowe, tak jak wpłaty i wypłaty pieniędzy – warto jednak pamiętać, że bezpłatne wypłaty dotyczą zazwyczaj pierwszego przelewu w danym miesiącu. Kolejne transakcje mogą być już objęte pewną opłatą.

Jednocześnie warto pamiętać, że są pewne różnice pomiędzy kontami dla dzieci a dorosłych. Jedną z najważniejszych jest to, że nie ma wymaganej wpłaty minimalnej. Na konto oszczędnościowe dla dziecka można wpłacać dowolne kwoty – nawet symboliczne 20 zł. Brak limitów sprawia, że nie trzeba dużo zarabiać, aby móc oszczędzać na przyszłość pociechy.

Gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Założenie konta oprocentowanego dla dziecka jest możliwe w kilku bankach. Są to np. PKO Bank Polski, mBank, Bank Pekao i ING Bank Śląski. Którą instytucję wybrać? Wiele zależy od Twoich potrzeb, dlatego warto porównać konto bankowe na finanse.rankomat.pl. Znajdziesz tam prosty ranking rachunków osobistych, w którym zawarto informacje o kosztach za:

  • otworzenie i prowadzenie konta,
  • wydanie i użytkowanie karty,
  • wypłaty i wpłaty w bankomatach w Polsce i za granicą,
  • przelewy i płatności, w tym także te wykonane mobilnie.

Dodatkowo w informacjach o kontach bankowych zawarto szczegóły odnośnie do promocji i korzyści, jakie można uzyskać po założeniu rachunku w danym banku oraz warunków przyznawania premii.

Konto oszczędnościowe dla dziecka to dobry pomysł, jeśli chcesz zapewnić pociesze dobry start w przyszłość. Przeanalizuj szczegółowo dostępne oferty i podejmij rozsądną decyzję.

Komentarze

1 komentarz

  1. pwn odpowiedz

    Konto oszczędnościowe działa tak, że legalnie ściągany jest przez nie podatek inflacyjny. To rodzaj kradzieży zgodnej z prawem. Prokurator ( tfu) i policja ( tfu) nie będzie tego ścigać. Ale jak pomylisz się w ważeniu kapusty o 5 pln – już tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *