Czym jest woda zasadowa?

2017-09-25 12:23:07

Woda stanowi ponad 60% ludzkiego organizmu, nic więc dziwnego, że dietetycy zwracają szczególną uwagę na jej spożycie przez Polaków. Jak się jednak okazuje, liczy się nie tylko ile, ale również jaką wodę pijemy. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się woda zasadowa, czym jednak jest i kto powinien ją pić?

 

PH wody i jego wpływ na nasze zdrowie.

Skala pH określa poziom kwasowości i zasadowości danej substancji. Rozpiętość tej skali opisywana jest wartością 0–14.
Również płyny w organizmie człowieka mają swój poziom pH, by prawidłowo funkcjonować, skala zasadowości krwi powinna mieścić się w granicach 7,35-7,45.

Niestety spożywanie modyfikowanego jedzenia i silnie słodzonych napoi zakwasza organizm, przyczyniając się do spadku poziomu pH krwi, co może skutkować utratą przytomności a w ekstremalnych przypadkach nawet śmiercią.

Woda zasadowa- odkwaszanie organizmu.

Większość wód butelkowanych posiada pH ok.7, tak neutralny odczyn nie wpływa znacząco na wyrównanie poziomu zasadowości krwi, dlatego na rynku pojawiły się wody zasadowe.
Woda zasadowa (alkaliczna) charakteryzuje się wysokim poziomem pH wahającym się między 7,5 a 9. Regularne spożywanie takiej wody pomaga regulować gospodarkę kwasowo-zasadową, dlatego produkt ten polecany jest osobom borykającym się z zakwaszeniem organizmu.

Jak powstaje woda zasadowa?

Wody źródlane i mineralne zwykle butelkowane są bezpośrednio po wydobyciu, w przypadku płynów alkalicznych, woda głębinowa poddana zostaje procesowi jonizacji, dzięki czemu odczyn kwaśny zostaje oddzielony od zasadowego.

Dla kogo przeznaczona jest woda zasadowa?

Płyn alkaliczny sprawdzi się nie tylko w diecie odkwaszającej, po tego typu napój powinny sięgać osoby, które:

  • uprawiają dużo sportu lub pracują fizycznie- podczas wymagającego treningu lub wyczerpującego wysiłku fizycznego organizm traci sole mineralne oraz dochodzi do zakwaszenia mięśni. Aby zapobiec odwodnieniu, należy spożywać wody zasadowe, które uzupełnią braki mineralne.
  • mają bardzo stresujący tryb życia- stresująca praca i szybkie tempo życia również mogą doprowadzić do niebezpiecznego zakwaszenia organizmu.
  • pragną stracić zbędne kilogramy- płyny alkaliczne pozwalają zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu, stanowiąc tym samym element zdrowej diety.
  • zmagające się z infekcjami- woda alkaliczna wspomaga odporność organizmu.

Jakie właściwości ma woda alkaliczna?

Uważa się, że woda zasadowa ma dobroczynny wpływ na każdy aspekt zdrowotny naszego ciała, produkt ten nie tylko idealnie nawadnia organizm, oczyszcza go z toksyn i pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki kwasowo-zasadowej, lecz również niweluje działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych chorób.
Dodatkowo regularne spożywanie wody alkalicznej poprawia jakość snu, zwiększa libido oraz wpływa na redukcję masy ciała.

Jonizowana woda- na co uważać?

Ten alkaliczny napój to świetny sposób na odkwaszenie organizmu, jednak należy pamiętać, że czasem chcąc dobrze, możemy bardziej sobie zaszkodzić.
Z wody zasadowej powinny zrezygnować osoby, które cierpią na choroby nerek lub przyjmują leki. Warto też pamiętać, że jeśli prawidłowo się odżywiamy i prowadzimy zdrowy tryb życia, nadmiar wody jonizowanej może okazać się dla nas szkodliwy.

Aby dowiedzieć się więcej o rodzajach wody i ich wpływie na nasze zdrowie odwiedź stronę darnatury.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *