DOBRA STRONA WIELISZEWA. Gmina warta uwagi – wakacje w Gminie Wieliszew
2023-07-16 3:26:44
Latem każdego dnia można się poczuć jak na wakacjach – nawet nie będąc na urlopie. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i popatrzeć, co okolica ma nam do zaoferowania
A okoliczna malownicza Gmina Wieliszew, rozciągająca swoje granice w widłach Wisły i Narwi i znajdująca się w 2/3 powierzchni w Warszawskim Obszarze Chronionego Krajobrazu ma do zaoferowania bardzo wiele.
Wiele terenów podlega szczególnej ochronie ekologicznej, tak jak rzeka Narew w granicy wałów przeciwpowodziowych, zespół łąkowo-leśny – jezioro Klucz, las Sikory, zespoły torfowo-leśne w Kałuszynie i Poddębiu oraz rezerwat Łęgi Wieliszewskie, który położony jest tuż przy granicy z Zegrzem. Na terenie Kępy Kikolskiej znajduje się stuletni las o charakterze łęgu wierzbowo-topolowego wraz z unikalną w skali Mazowsza kolonią lęgową czapli siwej. Miejsce to zwane „Czapliniec” planowano objąć ochroną już w latach 70 ubiegłego wieku. Na tym terenie żyją również bieliki, łosie, jelenie, sarny, dziki oraz bobry i wydry, co stanowi o czystości środowiska wodnego. To między innymi tu gmina postuluje o utworzenie Rezerwatu Doliny Narwi: (www.dolinanarwi.com)
Sercem gminy jest Wieliszew, a jedną z jej wizytówek zrewitalizowane Jezioro Wieliszewskie, leżące w Parku Świętojańskim. Akwen to pozostałość po dawnym nieuregulowanym biegu Narwi, typowy przykład odciętego starorzecza. W Parku Świętojańskim jest wiele miejsc do odpoczynku, ale i aktywnego spędzenia czasu. Siłownia plenerowa, street workout, place zabaw – czy mały, czy duży znajdzie tu cos dla siebie. W Wieliszewie przy Osiedlu 600-lecia jest też strzeżona plaża, na której można zażywać kąpieli wodnych i słonecznych.
WARTE OBEJRZENIA
Ruiny Pałacu w Górze
Na terenie Góry położonych jest kilkanaście obiektów zabytkowych, które są własnością Polskiej Akademii Nauk. Większość znajduje się pod ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków w Warszawie. Na malowniczej skarpie Jeziora Górskiego można zobaczyć: ruiny pałacu Poniatowskich w stylu klasycystycznym z XVIII w., klasycystyczna oficyna z XVIII w., spichlerz z XVIII w., kuźnia z XVIII w., pozostałości parku z XVIII w. Warto zaznaczyć, że miejscowość była wspominana już w XV wieku jako cześć dóbr Nałęczowa.
Fortyfikacje rosyjskie Grupy Janówek w Janówku Pierwszym.
Należały kiedyś do zewnętrznego pierścienia Twierdzy Modlin. Najstarsze schrony powstały w latach 1883-1888. Są to obiekty ceglano-ziemne. Carska administracja rozbudowała „grupę forteczna Janówek” w latach 1912-1915. W tym okresie powstały obiekty żelbetowe. Na szczególna uwagę zasługują starsze fortyfikacje – to one zachowały się w stosunkowo dobrym stanie, pozostałe zostały wysadzone w powietrze. Fort IV jest niedostępny dla turystów, natomiast Fort XVII B należy do Stowarzyszenia Miłośników Fortu XVII B, jest dostępny od maja do października od 8 rano do zmierzchu. Więcej informacji pod numerem do Stowarzyszenia: 506-649-527.
Bunkry wspinaczkowe w Janówku Pierwszym.
Na terenie bunkrów prowadzone są gry terenowe, takie jak paintball, można wziąć udział w survivalu, zabawić się w poszukiwacza skarbów, pojeździć quadem po wyznaczonym terenie, nauczyć się jazdy offroadowej czy wspinaczki górskiej. Firma PM Active zajmuje się organizowaniem wszystkich atrakcji, a jak ktoś chce się wspinać we własnym zakresie, powinien skontaktować się wcześniej z przedstawicielem organizacji, by upewnić się, że teren w danym momencie jest dostępny. PM-Active „Michał Pająk” 601 135 484
Zapora wodna w Dębem
W Dębem znajduje się malowniczy stopień na Narwi, który zbudowany jest z tamy i elektrowni wodnej. Inwestycja, która rozpoczęła się pod koniec lat 50-tych, wynikała z potrzeby uregulowania biegu często wylewającej rzeki. Zapora w Dębem była pierwszą, którą zbudowano na rzece nizinnej. Podczas prac koryto rzeki przesunięto o 80 metrów. Wysokość budynków, licząc od sztolni do dachu to 5 metrów, a waga przegród stalowych to prawie 80 ton. Po napełnieniu jeziora uruchomiono elektrownię wodną z czterema turbozespołami z turbinami Kaplana. Z zapory można oglądać piękne zachody słońca, pełni ona również funkcję ważnego szlaku komunikacyjnego, gdyż prowadzi tędy droga nr 632.
Wieża widokowa w Parafii p.w. Przemienia Pańskiego w Wieliszewie
Obiekt udostępniony jest dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych (do 10 osób) w niedzielę i święta w godz. od 8.00 do 16.00. W pozostałe dni zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie z Kancelarią Parafialną (z jednodniowym wyprzedzeniem) lub po skontaktowaniu się z Urzędem Gminy Wieliszew w dniu zwiedzania.
Kaplica „Żona mężowi”
Cmentarna kaplica wzniesiona w stylu klasycystycznym to jeden z najciekawszych zabytków Wieliszewa. Została zbudowana po śmierci właściciela dóbr Wieliszewa Tomasza Kamieńskiego herbu Ślepowron przez jego żonę Marię. Odrestaurowano ją w 2015 roku, a na jej fasadzie widnieje napis: „Żona mężowi 1834”.