DZIWIĘ SIĘ… Miasto się rozwija…

2018-06-22 5:38:41

Codziennie możemy obserwować, jak na naszych oczach powstają nowe osiedla, domy, ulice, obiekty sportowe itd. W miejscu małych domów otoczonych ogrodami coraz częściej wznoszone są wielorodzinne boki i szeregowce. Cały czas przybywa też ludzi i samochodów. Legionowo stało się też słynne jako najgęściej zaludnione miasto w Polsce, bijące nawet stolicę o blisko 1000 osób na km2

MACIEJ LERMAN

Może tylko nie przybywa bezpiecznych, bezkolizyjnych przepraw z jednej części miasta do drugiej. Siłą rzeczy zmniejsza się również ilość wolnej przestrzeni, terenów zielonych i miejsc wypoczynku. Pojawiają się też nowe problemy jak brak miejsc do parkowania pojazdów , zanieczyszczenie powietrza, podtopienia po większych deszczach i problemy komunikacyjne.

Ale miasto się rozwija, coś się dzieje w tym Legionowie… – zawsze słyszę te słowa w odpowiedzi na głosy krytyki wobec polityki ciągłego dogęszczania osiedli, likwidacji terenów zielonych i dopuszczania do bezładnej zabudowy miasta.

Ale miasto się rozwija – słyszę także, gdy komuś nie podoba się polityka władz i wytyka im błędy, nietransparentne działania, a nawet ciemne sprawki. Zawsze wtedy spotykam się też z wypowiedziami, że taka jest cena rozwoju, że tak być musi i nic na to się nie poradzi…

Faktycznie, w przeszłości, jeszcze w czasach prehistorycznych powstawały miasta, które po osiągnięciu apogeum swojego rozkwitu często upadały, z powodu rabunkowej gospodarki, skażenia gleby, braku drzew, zanieczyszczenia wody itd. Czy podobnie być musi u nas, bo taka jest cena rozwoju i nieuchronna kolej rzeczy?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – tak być nie musi. Od tamtej pory wynaleziono przecież takie pojęcia jak zrównoważony rozwój, inteligentne gospodarowanie zasobami czy też planowanie przestrzenne oraz konsultacje społeczne. Powszechnie też przyjmuje się, że ludzie tak jak inne żywe organizmy, potrzebują przestrzeni do życia. Na przykład coraz więcej zwolenników, nawet wśród wielkich sieci handlowych, zyskuje ruch zakazujący chowu klatkowego kur. Bo uznano to za nieludzkie warunki.

Tymczasem ludzie w Legionowie, na wielkich blokowiskach, stłoczeni są coraz bardziej jak kury w klatkach. I władze nie powiedziały w tej sprawie jeszcze ostatniego słowa… Przedstawiciele lokalnych władz cały czas zmieniają plany, aby umożliwić kolejne dogęszczenia i zwiększać intensywność zabudowy, bo jak mówią – miasto musi się rozwijać.

Dziś dla wszystkich powinno być oczywiste, że słowo „rozwój” nie musi oznaczać rabunkowej gospodarki, wyprzedaży publicznego majątku, ciągłego pogarszania warunków życie mieszkańców i dewastacji środowiska.
Chyba ktoś zapomniał, że miasto jest dla ludzi…

ML

Komentarze

6 komentarzy

 1. Dramat odpowiedz

  Znowu widziałem wpisy duuuuuużego przedsiębiorcy z Legionowa, który dorobił się na kontraktach otrzymywanych z ratusza… I co on znowu pisze”można krytykować, ale trzeba powiedzieć, że miasto za prezydenta smogorzewskiego się rozwija”. On tak będzie pisał dopóki dostaje kontrakty, ale pisze też tak ciemnota, której Romek rzuca co jakiś czas odpadki, bo to nie są nawet ochłapy….

 2. tom odpowiedz

  jak zwykle, nieudacznicy tylko potrafią narzekać i krytykować wszystkich, którzy potrafią osiągać sukcesy

  1. Daro odpowiedz

   Jak zwykle pracownicy referatu propagandy próbują udowodnić że ciężko pracujący mieszkańcy są frajerami, jak zwykle pracownicy referatu propagandy tradycyjnie nieudolnie zresztą próbują wybielić swego pryncypała
   Jak zwykle w Legionowie…

  2. Iscariot odpowiedz

   Rzeczywiscie, Roman w ciagu ostatnich 16 lat roztyl sie i rozlal sukcesywnie, wypil 377 mln litrow wódki, oraz obsadzil wszystkie mozliwe stanowiska swoimi przydupasami i popychadlami, aby pisaly takie bzdury w ovronie Szefa wszystkich szefow. Zgromadzil wykorzystujac swoje stanowisko kilka baniek, za co szary obywatel mialby na glowie prokuratora, skarb Panstwa i wszystkich naciagnietych. Sukcesem Romana sa tez zagraniczne wojaze, gdzie nikt go nie pilnuje ile pije, z kim i za czyje. Sukcesem bez watpienia jest takze wyslizniecie sie, brzydkie bo brzydkie, ale jednak, z afery zegarkowej. No i wreszcie, najwiekszy sukces: od 16 lat jest w stanie przekonac stado glosujacych baranow, ze tylko on jest godzien stanowiska pastucha. Czekamy tylko na nagrode statuetke Czlowieka Sukcesu, do kolekcji Perel i Mecenasow Wiedzy.

 3. Edek odpowiedz

  gdyby pan prezydent wystepował n tle muralu to było by bardziej okazale 😉

 4. Qu pamięci odpowiedz

  niestety póKI ludzie będą myśleć jak te kury małymi móżdżkami to będą tylko dostarczycielami “złotych” jajek dzierżawcom kurwnika,, wybranych w ustawionym przetargu wyborczym…..pozdrawiam wszystich nieskurzałych mieszkańców smogogrodu….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *