DZIWIĘ SIĘ… Wstydzą się tego, co robią?

2021-04-07 7:40:30

Opozycyjny radny Mirosław Grabowski złożył wniosek o wprowadzenia obowiązku nagrywania posiedzeń komisji Rady Miasta Legionowo i udostępniania tych nagrań mieszkańcom. Wniosek przeszedł, ale popierający prezydenta radni byli przeciw…

Mirosław Grabowski

To już kolejna próba, ze strony koalicji rządzącej miastem, utrudniania mieszkańcom dostępu do posiedzeń Rady Miasta. Podobne dyskusje obserwowaliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Oczywistą wydawałoby się sprawę musieli wtedy „prezydenckim radnym” wyjaśniać miejscy prawnicy. Stwierdzili oni, że nagrywanie obrad komisji jest dopuszczalne i nie jest do tego potrzebna zgoda uczestników posiedzenia. Potwierdzili również, że każdy obywatel ma prawo do uczestniczenie w obradach komisji oraz do rejestrowania jej przebiegu, bez pytania o zgodę.

Ciężko zrozumieć jakie są więc przyczyny oporu „prezydenckich radnych”? Czyżby radni ci nie chcieli, aby do opinii publicznej dotarły informacje, o tym, co dzieje się na posiedzeniach komisji. Może, że niektórzy z nich wstydzą się tego, co tam robią, dla wspólnego dobra. A może świadczy to o tym, że boją się kompromitacji, z powodu własnej niekompetencji, gadania bzdur, kłamstw albo braków w wychowaniu?

Na ogół, a na pewno w zdecydowanej większości przypadków ci, którzy są przeciwnikami jawności, mają coś do ukrycia. W każdym przypadku, gdy jakaś instytucja albo organ, kręcą, mataczą oraz odmawiają udzielania informacji, zasłaniając się bardziej lub mniej wyimaginowanymi względami, może to świadczyć, że nie mają czystego sumienia. Bo jakiż może być inny powód ukrywania informacji, które powinny być jawne?

Tym razem twierdzili oni, że rejestracja obrad i udostępnianie ich mieszkańcom jest nie opłacalne, bo może generować zbyt duże koszty. Innymi słowy: JAWNOŚĆ DZIAŁANIA WŁADZ I PRZESTRZEGANIE PRAWA IM SIĘ NIE OPŁACA…
Wojciech Dobrowolski

Komentarze

3 komentarze

  1. Piotrek odpowiedz

    Nagrywają tylko sesje Rady Miasta i to dopiero wtedy, kiedy wyraźnie nakazano to w ustawie. Wcześniej nie zgadzali się także na transmitowanie sesji Rady Miasta. Chociaż było to dopuszczalne i wiele miast robiło takie transmisje.

    Teraz problem jest z obradami Komisji Rady Miasta, gdzie zapada większość decyzji, które są przegłosowywane na sesjach. Mieszkańcy mają prawo w nich uczestniczyć, ale teraz obrady Komisji są zdalne i faktycznie mieszkańcy nie maja do nich dostępu, a to jest już niezgodne z prawem.

    Natomiast radni popierający prezydenta Smogorzewskiego robią wszystko, żeby nie było transmisji z tych obrad.

  2. Agata odpowiedz

    Bo wyjdzie że to nie tylko mało inteligentni ludzie, ale też buraki, którym słoma z butów wystaje. Zwłaszcza ci od wodza romcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *