FELIETON. Podstawą jest prawda – jako pierwszy fundament naszej cywilizacji

2018-06-01 3:51:43

Prawda, która nie leży gdzieś po środku, tylko tam gdzie leży (red. Michalkiewicz).
Włączając stacje telewizyjne czy radiowe, mam wrażenie jakby podawane w nich wiadomości były nadawane z różnych planet. Zastanawiam się do czego ten dezinformacyjny bełkot ma służyć? Wiadomo – nie wszystko jest takie, jakim się wydaje ale to co się obecnie dzieje robi wrażenie celowego dezintegrowania Polaków. Nie dajmy się w to wkręcać.

Bogusław Perycz

Poziom wypowiedzi – bardziej pracowników medialnych niż dziennikarzy i wszelkiej maści „autorytetów” (w tym tych sprzed lat) wzbudza sprzeciw albo zażenowanie. Pouczają nas co i jak mamy myśleć. Piszą i wypowiadają się o tym na czym niewiele się znają. W tak zwanych „fake newsach” z chwytliwymi nagłówkami, przekazują nam fałszywki wprowadzając nas celowo w błąd. Niektórzy – dla uzyskania finansowych lub politycznych korzyści. Dlatego trudno jest nam oddzielić „ziarna prawdy” od tych „plew”.
Zbigniew Herbert mówił, że podstawowym obowiązkiem – „…jest myśleć i mówić prawdę. Myśleć to znaczy zastanawiać się nad tym, kim jesteśmy i jaka jest otaczająca rzeczywistość. Oznacza to, siłą rzeczy, odpowiedzialność za słowo.” Dzisiaj każdy mówi co chce – jest wolność słowa i dobrze i – trzeba tego bronić. Każdy musi jednak brać na siebie tę odpowiedzialność za słowo – przede wszystkim dziennikarze i osoby publiczne.
Widzimy jak próbuje się zainfekować nasze umysły szkodliwymi wirusami aby nami manipulować. Mamy do czynienia z siłami, które chcą osłabić nasz „nieszczęśliwy kraj” jak go określa wspomniany redaktor Michalkiewicz. Zasypywanie przeciwnymi informacjami oraz opiniami o tych samych wydarzeniach uniemożliwia odróżnienie prawdy od fałszu i tego co ważne od „śmieci”. Jak wyodrębnić istotne informacje służące naszym wspólnym interesom a nie tylko tym, którzy chcą nas wykorzystać?
Sposobem może być zbieranie informacji i opinii na wybrany temat z wszelkich źródeł i ich analiza i przemyślenie. Przebadanie dostępnych świadectw. Stwórca obdarował nas rozumem i sumieniem właśnie po to byśmy mówili własnym językiem i mieli własne poglądy. Stwórzmy grono ufających sobie osób. Wybierzmy prawdziwe i uznane autorytety. Wtedy można będzie rozpowszechniać sprawdzone informacje niezbędne do racjonalnej oceny rzeczywistości. Zdołamy wówczas bronić naszych interesów niezależnie od wszelkich lobby.
Piszę o tym, ponieważ czekają nas ważne wydarzenia: jesienią wybory samorządowe, za rok parlamentarne a za dwa lata prezydenckie. Ważne będzie komu zaufamy i wybierzemy na naszych przywódców. To to oni będą mieli obowiązek bronić interesu naszego kraju w tym trudnym czasie – epoce post-prawdy. Od ich postawy i zaangażowania zależeć będą losy nasze i kolejnych pokoleń.
Nie chciałbym billboardowych kampanii wyborczych z wyświechtanymi sloganami, straszeniem Jarosławem jak złym wilkiem w bajkach dla dzieci albo programów w stylu „mam plan by zrobić plan” – jak w Kubusiu Puchatku.
Oczekuję rzeczowych i choćby ostrych debat dotyczących najważniejszych spraw – w najbliższych wyborach – tych lokalnych. Głoszenie ogólnie słusznych haseł to za mało. Figurujący na listach ludzie których będziemy wybierać, powinni coś sobą reprezentować – odpowiednie kompetencje i podstawową przyzwoitość. Czy tak jest – sami powinniśmy to weryfikować poświęcając trochę czasu. Nie dajmy się wykorzystać różnym cwaniakom, którzy zabiegając o nasze głosy traktując nas jak „pożytecznych idiotów”.
Wyznając bożka świętego spokoju możemy ocknąć się za późno. Może już być „zaorane”.

Bogusław Perycz

Komentarze

3 komentarze

 1. znachor odpowiedz

  te chłoptasie z PO PP od dawna sa zarażeni..róznymi chorobami cywilizacyjnymi np filipinką, kleptomanią, lunatykowaniem, majaczeniem i pie…….niem od rzeczy ;)……..

 2. Lidka odpowiedz

  Bardzo proszę by świadomie zarażać chłopaków z partii Wolność. Nie będę wskazywać konkretnie by nie zapobiegli temu zanadto.

  Proszę tego nie zostawić. Proszę nie dać się traktować jak bydło przez tych podludzi. Proszę kobiety zarażone o solidarność międzyludzką.

  Gdybym dowiedziała się, że Berkowicz ma kiłę poczułabym się lepiej.

 3. zmieniajmy nasze miasto odpowiedz

  szczera prawdam ja znam takiego bozka prostaczka z Bukowca co na fejsie steruje tumanami, gdzie idziesz? po co idziesz? jestem tutaj a wy gdzie? idż tam a nie tam? i takich komemd juz mam dośc i dlategi tego bozka prostaczka kopne w du…./ przy wyborach oczywiscie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *