Gdzie szukać kredytu ze stałym oprocentowaniem?

2020-02-05 12:34:11
Kredyt gotówkowy w ofertach wielu banków oprocentowany jest oprocentowaniem stałym. W taki sam sposób często oprocentowane są również kredyty hipoteczne. W przypadku tak oprocentowanych kredytów miesięczna rata do spłaty pozostaje taka sama przez cały okres spłacania kredytu. Rozwiązanie takie nie zawsze jest jednak najtańsze. Kiedy warto postawić na kredyt z oprocentowaniem stałym? Gdzie szukać ofert takich kredytów? Odpowiadamy!

 

 

Wśród kredytów gotówkowych udzielanych przez banki większość stanowią kredyty z oprocentowaniem stałym. Oprocentowanie, a co za tym idzie, główny koszt kredytu, jest więc klientom znany jeszcze przed podpisaniem umowy. Niestety wysokość oprocentowania może być myląca. Niekiedy inne składowe kosztów powodują, że czasem kredyt oprocentowany wyżej będzie tańszy niż konkurencyjny kredyt z niższą stopą procentową. Co w takim razie trzeba wiedzieć, żeby ułatwić sobie poszukiwania najlepszego kredytu?

Oprocentowanie stałe a zmienne – jakie są różnice?

Bank może zaoferować Ci dwa rodzaje oprocentowania. Pierwsze to oprocentowanie stałe, którym najczęściej oprocentowane są kredyty gotówkowe. Przy takiej ofercie od początku wiesz, jakie odsetki będziesz płacić bankowi wraz z miesięczną ratą kredytową. Jesteś w stanie również policzyć cały koszt kredytu oraz sumę, jaką będziesz musiał oddać bankowi. W tym przypadku nie musisz martwić się o zmiany stóp procentowych oraz inne czynniki gospodarcze.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeśli zdecydujesz się na kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. Przy takim kredycie nie jesteś w stanie obliczyć, jak dużo będzie kosztować Cię zaciągnięte zobowiązanie. Co miesiąc możesz bowiem płacić inną ratę kredytu. Zmienne oprocentowanie powoduje, że jej wysokość będzie zależna od wahań stóp procentowych, a dokładnie od stawki WIBOR oraz zmiennej marży bankowej. Kredyty ze zmiennym oprocentowaniem to zwykle długoletnie kredyty hipoteczne.

Oprocentowanie czy RRSO – co jest ważniejsze?

Oprocentowanie pozwala Ci wyliczyć wysokość odsetek, jakie będziesz musiał płacić bankowi. Może się więc wydawać, że najlepszym wyjściem jest wybranie kredytu o najniższym oprocentowaniu. Niestety nie jest to jednak tak oczywiste. Banki bowiem nakładają również inne dodatkowe opłaty związane z udzieleniem kredytu. Wśród nich są:

  • prowizje,
  • opłata przygotowawcza,
  • składki ubezpieczeniowe,
  • inne opłaty bankowe.

Może się więc okazać, że kredyt z niższym oprocentowaniem tak naprawdę kosztuje więcej niż ten z wyższym. Aby ocenić dokładne koszty kredytu, powinieneś zwracać uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Wskazuje ona rzeczywiste koszty oprocentowania. Twój niepokój powinna wzbudzić sytuacja, w której RRSO jest znacznie wyższe niż oprocentowanie. Wskazuje to, że pozostałe opłaty mogą znacząco podnieść cenę kredytu.

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – gdzie szukać?

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem to produkt, który można znaleźć właściwie w każdym banku. Wyzwaniem jest jednak znalezienie kredytu, który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. Najłatwiej jest porównać oferty konkurencyjnych banków, korzystając z porównywarek dostępnych w sieci. Kalkulator kredytowy pozwala w szybki sposób sprawdzić, ile będzie wynosić rata kredytowa w poszczególnych bankach. Jest to możliwe tylko, jeśli weźmiesz pod uwagę kredyt ze stałym oprocentowaniem. Trudno bowiem przewidzieć wahania stóp procentowych, a co za tym idzie, ostateczne koszty Twoich kredytów.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – czy to możliwe?

W przeciwieństwie do kredytów gotówkowych, kredyty hipoteczne bardzo rzadko oprocentowane są w sposób stały. Większość dostępnych ofert to kredyty hipoteczne z oprocentowaniem zmiennym. Ze względu na to, że kredyty takie są zobowiązaniami długoterminowymi, banki nie chcą ryzykować, że za kilka lat będziesz spłacał je na niekorzystnych dla nich warunkach. Ze względu na zapowiadane zmiany w sposobie liczenia stopy procentowej, banki mogą niedługo chętniej udzielać zobowiązań tego typu.

Jakie są zalety kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem? Przede wszystkim jest to stała rata miesięczna przez cały czas trwania kredytu. Jeśli więc stopy procentowe podwyższą się, Twoja rata nie wzrośnie, tak jak byłoby to w przypadku kredytu ze zmiennym oprocentowaniem. Z drugiej strony, jednak jeśli stopy obniżą się, Twoja rata nie zmaleje. Dodatkowo w tym momencie banki bardzo rzadko decydują się udzielać kredytu ze stałym oprocentowaniem na dłużej niż pięć lat. Niekiedy w ofercie nie ma możliwości przedłużenia kredytu na takich samych warunkach. Zdecydowanie łatwiej więc będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem niż kredyt hipoteczny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *