HISTORIA. Powiat legionowski we wrześniu 1939 r.

2022-07-26 8:40:26

Już niebawem do wszystkich bibliotek publicznych w powiecie legionowskim trafi nowa publikacja historyczna, która przedstawia wydarzenia kampanii wrześniowej 1939 r. na jego terenie. Autorami książki pt. „Wrzesień 1939 r. Jabłonna Legionowo Nieporęt Serock Wieliszew” są pasjonaci historii lokalnej Krzysztof Klimaszewski i Mirosław Pakuła. Wejść w posiadanie publikacji można, uczestnicząc w jednym z zaplanowanych spotkań autorskich

To już druga, po „Bitwie Warszawskiej 1920” wydanej wspólnie przez samorządy z naszego powiatu, a później wznawianej przez Powiat Legionowski, książka tych autorów, która historię przedstawia w cennym dla mieszkańców powiatu legionowskiego ujęciu, koncentrując się na wydarzeniach, które miały miejsce na tym terenie. Tym razem wydawcą jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”. Wydanie publikacji jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Literatura 2022, jak również z dotacji celowych udzielonych wydawcy przez gminy Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Serock, Wieliszew i Powiat Legionowski.

Książka bardzo szczegółowo opisuje wydarzenia, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku na terenie wszystkich gmin naszego powiatu. Możemy je prześledzić niemal dzień po dniu, gmina po gminie. Autorzy w swoich badaniach historycznych skorzystali z niezwykle szerokich źródeł, łącznie z archiwami zagranicznymi. Publikacja ma ponad tysiąc stron i niewątpliwie będzie nie lada gratką dla pasjonatów historii.

Na przełom sierpnia i września planowane są spotkania promocyjne z udziałem autorów, na które już dziś serdecznie zapraszamy. Ponieważ pula książek, które będą dostępne podczas spotkań, jest ograniczona, publikacja będzie dostępna również we wszystkich bibliotekach publicznych na terenie powiatu legionowskiego, jak również w formie cyfrowej w Repozytorium Cyfrowym Biblioteki Narodowej (https://polona.pl).

Terminy i miejsca spotkań z autorami podajemy poniżej. Już teraz można zaplanować uczestnictwo w jednym z nich. Zapraszamy!

 

„Wrzesień 1939 r. Jabłonna Legionowo Nieporęt Serock Wieliszew”

  • 27 sierpnia – Jabłonna, Gminne Centrum Kultury przy ul. Modlińskiej 102, godz. 16.00;
  • 2 września – Wieliszew, sala im. K. Klenczona przy ul. K. K. Baczyńskiego 1, godz. 18.30;
  • 3 września – Legionowo, Muzeum Historyczne w Legionowie przy ul. A. Mickiewicza 23, godz. 17.00
  • 4 września – Nieporęt, Gminny Ośrodek Kultury przy ul. Dworcowej 9, godz. 16.00;
  • 5 września – Serock, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa przy ul. Pułtuskiej 35, godz. 19.00.

Źródło: www.powiat-legionowski.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *