INTERWENCJA RADNEGO. Spór o karetkę i zestawy do reanimacji

2021-04-09 8:40:46

Radni PiS złożyli wniosek do prezydenta miasta o dodatkowy Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM) wraz z karetką, a także wyposażenie Straży Miejskiej (SM) w worki do sztucznego oddychania (ambu)

Artur Pawłowski

Współzarządzane przez Prawo i Sprawiedliwość starostwo powiatu legionowskiego finalizuje formalności o dodatkowy Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM) wraz z karetką. Radni PiS równolegle złożyli podobny wniosek do prezydenta miasta o zakupu lub zawarcie umowy mającej na celu zwiększenie ilości (ZRM) oraz wyposażenie straży miejskiej (SM) w worki do sztucznego oddychania (ambu). Jednak zamiast jednoznacznej aprobaty wniosku wywołał on gorączkowe ruchy władz miasta, które jak się okazało dotychczas niewiele w tej sprawie robiły.

Wygrać z czasem, wygrać ze śmiercią!

Wniosek to reakcja na wydarzenia ostatnich tygodni w Legionowie. Z powodu braku zespołów karetki pogotowia w Legionowie dwukrotnie ląduje helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego; przełom roku to co najmniej cztery zgony na ulicach centrum miasta; Legionowo na szczycie rankingu zachorowań na Covid-19 w Polsce, a SM prawdopodobnie nie jest wyposażona w worki ambu, które w dobie pandemii bezpiecznie zwiększają szansę na przeprowadzenie skutecznej reanimacji.

Deklaracja miasta – sygnał SOS!

Gdy Legionowo stało się tzw. czarnym powiatem na mapie Polski, postawa samorządowców powinna być aktywna. Toteż Radni Małgorzata Grabowska-Kozera oraz Andrzej Kalinowski wskazali, że miasto powinno zgłosić deklarację udzielania pomocy finansowej na opłacenie ZRM lub współfinansować zakup karetki, analogicznie jak jest to z współfinansowaniem opieki ambulatoryjnej organizowanej przez Powiat legionowski. Byłby to sygnał dla wojewody oraz impuls do dalszych działań dla zapewnienia dodatkowego ZRM. Od Prezydenta Zadrożnego nie było odpowiedzi twierdzącej czy gmina Legionowo występowała z podobnym wnioskiem do Wojewody dlatego nasza inicjatywa przerwała ten impas.

Karetka, jeśli nie teraz to kiedy?

W budżecie Legionowa są środki na sfinansowanie ZRM lub na zakup karetki. To odpowiednio ok. 1,5 mln rocznie za całodobowy zespół i jednorazowo ok. 400 tys. za karetkę. Jako radni PiS wystąpimy również z wnioskiem do Prezydenta Miasta o zawarcie umowy międzygminnej, w celu wspólnego przeznaczenia środków na działanie kolejnych zespołów ZRM lub zakup kolejnych karetek. Usłyszeliśmy deklarację, że osoby do obsadzenia ZRM się znajdą! Realne szukanie oszczędności to zastąpienie lotów helikopterem dostępnym na miejscu ZRM – na co zwróciła uwagę radna Katarzyna Skierkowska-Pacocha.

Polityczny kontekst sprawy

Jako radni PiS przyjęliśmy postawę konstruktywnej opozycji. W trosce o Mieszkańców przedstawiamy i popieramy dobre pomysły. Totalna opozycja i kierujące Legionowem z jej ramienia władze działają w myśl zasady wobec nas i rządu, że „im gorzej tym lepiej”. Część radnych z tzw. obozu prezydenckiego nie poparła naszego wniosku o ZRM i worki ambu dla SM, bądź nie brała udziału w głosowaniu! Mimo to wniosek uzyskał większość! Wypowiedzi, o zakazie używania dla SM worków do sztucznego oddychania nie dają się obronić (koszt 1 worka to ~200 zł)! Dwa dni po naszym wniosku przewodnicząca komisji zdrowia złożyła swój: o specjalne miejsca w szpitalach (również prywatnych) wyłącznie dla mieszkańców Legionowa (sic!). Jego treści nie umieszczono na stronie UM Legionowo, a sprostowali go miejscy urzędnicy! Mijający w lutym termin na wnioski do działań ZRM został przez miasto przespany, a odpowiedzialność nie tylko finansową legionowska ekipa chętnie przerzuci na rząd oraz lokalną opozycję.

Artur Pawłowski – radny rady miasta Legionowo

Komentarze

3 komentarze

  1. Damian odpowiedz

    Karetka się przyda. I to nie jedna. Pytanie co z ludźmi, którzy mają w tej karetce jeździć. Urządzenia same nie leczą.

  2. xzczzxczc odpowiedz

    Te pisiory wy już lepiej nic nie róbcie. W walce z pandemią jesteśmy za gibonem a przed grenlandią. Tylko u was w tvpis piejecie jak to jest super. Służba zdrowia w zapaści, szczepienia leżą i kwiczą.

  3. Agata odpowiedz

    Przewodnicząca komisji zdrowia znana jest z tego, że inicjatywy innych lubi przedstawiać jako swoje. A co ma zrobić mówi jej romuś i bliski “przyjaciel” marek p.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *