„Iskierka” na komendzie

2016-04-20 1:08:47

Dwie sale edukacyjne pod wspólną nazwą „Iskierka” zostały we wtorek 19 kwietnia otwarte w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie. Jest to trzecia taka pracownia na Mazowszu. W pokazowej lekcji udział wzięli przedstawiciele władz miasta, powiatu, gmin ościennych, przedsiębiorcy, sponsorzy oraz służby mundurowe.

Projekt składa się z zespołu dwóch sal edukacyjnych. Pierwsza z nich to mieszkanie, składające się z funkcjonalnie wydzielonych pomieszczeń: kuchnia, łazienka, salon oraz pokój dziecięcy. Druga sala to punkt zbiórki, w którym po przeprowadzonej ewakuacji i sprawdzeniu stanu, dzieci zapoznawane są ze znakami bezpieczeństwa oraz budową i zasadą działania podręcznego sprzętu gaśniczego. W sali tej odbywać się będą również konkursy wiedzy pożarniczej oraz zabawy i gry edukacyjne.

W czasie prowadzonych zajęć dzieci uczą się jak w praktyce zaalarmować straż pożarną gdy widzą zagrożenie oraz będą świadkami przebiegu akcji ratowniczo – gaśniczej obserwowanej na ekranie. Ewakuowani przez strażaka będą nabierać umiejętności zachowania się w strefie zadymienia. Dzieci po ukończeniu zajęć będą otrzymywać certyfikat dzielnego małego ratownika oraz pamiątkowy plan lekcji z wozem strażackim.

W dniu otwarcia odbyła się pierwsza, pokazowa lekcja dla najmłodszych mieszkańców miasta. Dzieci miały możliwość zapoznania się zagrożeniami występującymi w każdym domu, takimi jak kuchenka, kominek, żelazko. Poznały numery alarmowe oraz miały możliwość wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia pożarem.

Realizacja projektu możliwa była dzięki wsparciu miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego oraz firm produkujących elementy wyposażenia mieszkań mających siedzibę na terenie naszego powiatu. Projekt i prace aranżacyjne wykonali strażacy z Komendy Powiatowej w Legionowie.

źródło i zdjęcia: UM Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *