Facebook
JABŁONNA. Marmurowa zastąpi Szkolną

2017-10-11 6:30:48

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Jabłonna podjęto uchwałę w sprawie zmiany nazwy ul. Szkolnej za obwodnicą na ul. Marmurową. Wywołało to protesty części mieszkańców

Zmiana nazwy ul. Szkolnej w Jabłonnie dotyczy odcinka od Alei Kardynała Stefana Wyszyńskiego (obwodnica Jabłonny) do granicy z Warszawą. Urząd Gminy zaproponował, żeby po zmianie ulica nosiła nazwę Marmurowej. Będzie to zatem kontynuacja ul. Marmurowej, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie i należy do dzielnicy Białołęka. Gmina zwróci się do starostwa, żeby powiat współfinansował koszty wymiany dowodów i praw jazdy mieszkańcom wspomnianej ulicy.

Mieszkańcy protestują

Zdaniem części mieszkańców Rada Gminy Jabłonna podjęła decyzję o zmianie nazwy ulicy bez konsultacji z nimi. Głównymi ich zarzutami nie jest nawet niedogodność związana z koniecznością wymiany dokumentów, ale utracone pieniądze. Protestujący dowodzili bowiem, że bardzo dużo będą musieli zapłacić za wydrukowanie nowych ulotek, wizytówek, banerów, szyldów firm oraz plakatów reklamowych.

Konieczność uporządkowania nazw

Z informacji udzielonej nam przez urząd gminy w Jabłonnie wynika, że już od kilku lat prowadzone są działania mające na celu porządkowanie nazewnictwa ulic i numeracji posesji na terenie gminy. Wnioski w tej sprawie często były kierowane przez radnych bądź mieszkańców. – Dotychczasowy „bałagan” w numeracji oraz zdublowane nazwy ulicy Szkolnej są nie tylko utrudnieniem dla kurierów czy listonoszy. Brak uporządkowania tych kwestii, w sytuacjach gdzie liczy się czas dojazdu, takich jak zagrożenie życia, zdrowia bądź mienia, może znacznie opóźnić przyjazd służb ratunkowych – straży pożarnej, policji czy pogotowia ratunkowego. – poinformował redakcję Michał Smoliński z Referatu Marketingu i Komunikacji Społecznej Gminy Jabłonna. Wcześniej podobne zmiany, w tym samym trybie, wprowadzono np.:
w Chotomowie: ul. Sielska, ul. Porannej Rosy, ul. Serdeczna, ul. Życzliwa, ul. Urocza, ul. Jutrzenki, ul. Cicha.

Urząd odpowiada na zarzuty

Według urzędu gminy, zarzuty o brak konsultacji są niezasadne. Zgodnie z prawem, rada gminy ma bowiem uprawnienia, do samodzielnego zadecydowania zarówno o podjęciu inicjatywy w sprawie zmiany nazwy ul. Szkolnej, jak i o wybraniu nowej nazwy. Z odpowiedzi urzędu możemy się dowiedzieć, że o wszystkim wiedzieli radni i pracowały nad tym odpowiednie komisje rady. Ponadto żaden radny czy to w trakcie komisji czy na sesji nie miał zastrzeżeń, a także nie złożył propozycji nadania innej nazwy. Od początku działania urzędu były więc aprobowane przez radnych.

Co z wymianą dokumentów

Według urzędu, zmiana nazwy ulicy nie jest podstawą do wymiany dowodu osobistego. Natomiast wymiana praw jazdy i dowodów rejestracyjnych, w przypadku zmiany nazwy ulicy, może być zwolniona od opłat. W praktyce odbywa się to tak, że to z budżetu gminy Jabłonna (za zgodą rady gminy) zostaje udzielona pomoc finansowa Powiatowi na zwolnienie mieszkańców gminy z tych opłat. Zmiana adresu nieruchomości w księdze wieczystej też jest dokonywana z urzędu na podstawie zmian w ewidencji gruntów. Gmina nie może jednak rekompensować wymiany pieczątek firmowych bądź wizytówek.

Oprac. KT

Komentarze

2 komentarze

  1. Grzegorz odpowiedz

    Decyzja o zmianie nazwy jest bardzo dobra. Wiedzą o tym osoby które oczekiwały na przyjazd służb ratunkowych jak i same służby. Ul. Szkolna powinna być po jednej stronie obwodnicy.

  2. pytam grzecznie pytam miło odpowiedz

    za co pobiera wynagrodzenie wójt a tym bardziej jego zastepca ……….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *