JABŁONNA. Nowe inwestycje oświatowe

2018-07-14 11:55:49

Infrastruktura oświatowa na terenie Jabłonny i Chotomowa od wielu kadencji systematycznie jest rozwijana. Przybywa tu nowych mieszkańców, a więc rosną potrzeby związane z tymi obiektami edukacyjnymi, do których uczęszczają i uczęszczać będą dzieci ze wszystkich miejscowości gminy

Mariusz Grzybek

W poprzednich dwóch kadencjach została zabezpieczona działka pod CEKS na pograniczu Jabłonny i Chotomowa, a w latach 2012-2014r. została wybudowana nowoczesna szkoła podstawowa, z boiskami wielofunkcyjnymi i placem rekreacyjnym.

Przedszkole w Jabłonnie

W ostatnich dwóch latach, dzięki inicjatywie dyrektor przedszkola w Jabłonnie i samorządowi lokalnemu, obiekt ten został rozbudowany, pozwoliło to na przyjęcie dodatkowych 145 dzieci.

Hala sportowa w Chotomowie

Jeszcze w roku bieżącym, na przełomie września i października, chcemy rozpocząć budowę hali sportowej dla CEKS, wraz ze stołówką. Inwestycja ta będzie realizowana przez dwa najbliższe lata i jest niezbędna do funkcjonowania obecnej szkoły. Jednak to nie koniec inwestycji w oświatę.

Działka pod szkołę w Jabłonnie

Pod koniec marca br. radni gminy Jabłonna przyjęli uchwałę o przeznaczeniu środków na zakup nieruchomości pod przyszłą szkołę za obwodnicą Jabłonny. Działka zlokalizowana jest na Osiedlu Przylesie, przy ulicy Akademijnej na tyłach Centrum Badawczego PAN. Dzięki tej uchwale, od kilku dni społeczność lokalna wzbogaciła się, o nową nieruchomość przeznaczoną pod cele oświatowe. Jeszcze w 2016 roku radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego północnej części wsi Jabłonna w rejonie ronda S3, przeznaczając m.in. ww. teren na „zabudowę usług oświaty lub zdrowia”. Dzięki temu planowi, na działce o powierzchni 1,25 ha w najbliższej przyszłości, będzie mogło rozpocząć się projektowanie nowej szkoły dla Jabłonny. To posunięcie w pozwoli rozluźnić istniejące obiekty szkolne w Jabłonnie i Chotomowie oraz zapewnić większy komfort nauki.

Termomodernizacja placówek oświatowych

Obecnie dwie placówki oświatowe: szkoła podstawowa nr 2 w Chotomowie oraz stare skrzydło przedszkola w Jabłonnie poddawane są termomodernizacji. Zabieg ten pozwoli obniżyć koszty eksploatacji i zmienić wygląd zewnętrzny tych obiektów.

Nowe przedszkole w Chotomowie

Kolejna inwestycja oświatowa to nowe 10 oddziałowe przedszkole w Chotomowie, które powstanie w miejscu istniejącej placówki. Obecnie jesteśmy w trakcie procedury konkursowej. na opracowanie koncepcji architektonicznej budowy przedszkola przy ulicy Żeligowskiego. Po wyłonieniu najlepszego opracowania architektonicznego, będziemy chcieli niezwłocznie przystąpić do rozpoczęcia budowy nowoczesnego przedszkola w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Liczę na to, że wszystkie obiekty oświatowe, które od kilku kadencji sukcesywnie budujemy oraz modernizujemy, pozwolą na podniesienie jakości naszej infrastruktury edukacyjnej i jakości kształcenia na terenie gminy Jabłonna. Dziękuję koleżankom i kolegom radnym oraz pracowniom urzędu i dyrektorom ww. placówek, za podejmowanie tak istotnych decyzji, które pozwalają zapewnić naszym młodym mieszkańcom coraz lepsze warunki, a rodzicom za zaangażowanie i pomoc w realizacji tych zadań.

Mariusz Grzybek

Komentarze

14 komentarzy

 1. Tomek odpowiedz

  Zastanawia mnie tylko po co kupujemy nowe grunty, skoro wcześniej zabezpieczono teren pod CEKS, który został uzbrojony i czeka od lat na dalsze zagospodarowanie, dzięki temu można teraz budować nawet stację uzdatniania wody. Czy w każdej miejscowości będziemy mieli szkołę? A potem będziemy je zamykali? Pytam bo po prostu nie wiem. Teren na pewno się przyda i nikt na tym raczej nie straci, ale chce znaleźć przyczynę takich działań?

  1. nauka to potegi klucz odpowiedz

   to jest li tylko spekulacja polityczno-populistyczna i nic wiecej 😉 a ze padła na podatny grunt a raczej ugór wiedzy spolecznej to efekt hucpu murowany co widzimy na sesjach i komisjach 😉

 2. Wiktor odpowiedz

  W latach 2010 w Jabłonnie stworzono boiska wielofunkcyjne Orlik, ciągle brakuje ich w pozostałych obszarach gminy. Gmina potrzebuje równomiernego rozwoju, nie może się opierać tylko na bazie jednej wsi. Dobrze że w kolejnych latach, w końcu będzie dostępna druga hala.

 3. Justyna odpowiedz

  Oświata jest ważna, popieram, ale nie można zapominać o pozostałej infrastrukturze (oświetlenie, drogi itd.).

 4. mieszkańcy odpowiedz

  Szanowny panie radny my miesszkańcy i rodzice tez juz panu dziękujemy za istotny udział w temacie rozpadajacego sie przedszkola w Chottomowie, znamy pana cynizm i lans ale to juz przesada z pana strony.Pana udział w tych inwesstycjach jest prawie żaden ale cóz tańczyć każdy moze troche lepiej, troche gorzej……..pozdrawiamy i miłego wekendu życzymy 😉

  1. Kamil odpowiedz

   Działka na cele oświatowe w Jabłonnie, dobra sprawa, czytałem że wójt powinien ją przejąć za darmo od skarbu państwa. Szkoda że tego nie zrobił, starczyło by na inne inwestycje.

   1. Marcin odpowiedz

    mniemanologia, nic więcej – “przejęcie za darmo”? Życzę powodzenia, ktoś z państwa może postawił dom na ziemi “przejętej za darmo”?

    1. pokora odpowiedz

     Był taki co solary chiał stawiać na ziemi za darmo? Pamięć króciutka?

    2. Zbyszek odpowiedz

     Marcin, nie wypowiadaj się jak nie wiesz o co chodzi. Polecam zapoznać się z artykułem na konkurencyjnym portalu i wyjaśniającym całą sprawę Krzysztofem Jasińskim. Działka mogła być za darmo, tylko dla wójta jest łatwiej wydać publiczne pieniądze niż użyć właściwych argumentów i popracować.

    3. Trawiater odpowiedz

     Gmina ma jako podmiot pewnie przywileje jest możliwe, żeby z zasobów skarbu państwa przejąć za darmo nieruchomość o ile taka wola w instytucjach zarządzających tym mieniem będzie. Jest to obwarowane, ale jest możliwe – plan zagospodarowania, zobowiązanie do realizacji w ciągu 5-10 lat etc..

     1. notariusz

      to była transakcja wiązana bo w pakiecie kupił działkę przy ul Abramowicza? dla dewlopera by miał gdzie składowac ziemie z wykopów,,,,,,,,,,,same dobre interesy tylko dla kogo ?

    4. ADREM odpowiedz

     Malcinku a spyaj jak to zrobiła twoja Laura, uwłaszczyła sie na majatku gminy na granicznej z bonifikata 80%, jak otzrymała działke w spółdzielni “tanie mieszkanko” jak zdobya działke po parcelacji działek pzy ulicy Bziuka do ktoreej zrobiła asfalcik no i wodociag niby to do lasu , a i ta przypadkowa lokalizacja przepompownia kanalizacji CEKS w odległosci rzutu beretem czy cós jeszcze chcesz wiedzieć o darmowych obiadkach…….i twoich geszefcikach na które to pozwalała dla świętgo spokoju ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *