Facebook


JABŁONNA. Odszedł płk Stanisław Sierawski

2022-07-12 7:21:49
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 11 lipca 2022 roku, w wieku 107 lat, odszedł od nas Pan płk Stanisław Sierawski – żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski oraz Honorowy Obywatel Gminy Jabłonna

Ś.P. Stanisław Sierawski urodził się 12 kwietnia 1915 roku w Olszewnicy Starej. Jego ojciec Tomasz zmarł gdy Stanisław miał 6 lat, matka Franciszka została z sześciorgiem dzieci.

W 1937 roku Stanisław Sierawski został powołany do służby czynnej w 32 Pułku Piechoty stacjonującym w Modlinie. W składzie tego pułku w 1939 roku uczestniczył w walkach z Niemcami w obronie Modlina jako dowódca drużyny granatników. Po kapitulacji twierdzy dostał się do niewoli, z której został zwolniony 15 października 1939 r. Wiosną 1940 r. nawiązał kontakty ze środowiskami syndykalistycznymi (późniejszy Związek Syndykalistów Polskich) i pod pseudonimem „Stachurski” wstąpił do oddziału sabotażowo-szturmowego działającego w okolicach Legionowa i na warszawskiej Pradze. Po akcji scaleniowej działał w Obwodzie VII „Obroża” AK. W 1942 r. ukończył konspiracyjną szkołę podoficerską w Chotomowie. Podczas Powstania Warszawskiego pełnił służbę na terenie Rejonu I AK Legionowo w Plutonie 707.

Stanisław Sierawski był wielokrotnie odznaczany, otrzymał między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i liczne odznaczenia wojenne. W 2013 roku Rada Gminy Jabłonna przyznała mu tytuł Zasłużonego Dla Gminy Jabłonna. 29 kwietnia 2015 r. uchwałą z VIII sesji Rady Gminy Jabłonna został wyróżniony tytułem Honorowy Obywatel Gminy Jabłonna.
30 lipca 2021 r. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wręczył ppłk. Stanisławowi Sierawskiemu awans na stopnień pułkownika.
Niech spoczywa w pokoju.
Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Stanisława Sierawskiego odbędą się w piątek 15 lipca 2022 r. o godzinie 14:30 w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chotomowie.
Źródło: UG Jabłonna

Komentarze

1 komentarz

  1. pwn odpowiedz

    Po co , dlaczego i w imię czego ten człowiek walczył i nadstawiał karku ? Dla firemki z logiem białego na czerwonym ? Ja dziękuję – nie wchodzę w to… Zresztą nie warto dla żadnej tego typu firemki – czy spod znaku swastyki, sierpa i młota , 50 gwiazdek czy tam jakiegoś bolivara… No i druga sprawa – są FIRMY i są firemki…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *