JABŁONNA. Radni gminy Jabłonna za rozwojem portu lotniczego w Modlinie

2018-06-30 2:23:04

Radni gminy Jabłonna zaniepokojeni sytuacją opowiedzieli się za poparciem działań zmierzających do rozwoju Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa – Modlin. O taką deklarację zaapelował Radny Mariusz Grzybek, a Rada Gminy przyjęła uchwałę przygotowaną przez niego i wspierającą port lotniczy w Modlinie

Jak ważny jest port lotniczy W-wa Modlin dla rozwoju naszego regionu, powiatu legionowskiego i okolicznych gmin nie trzeba nikogo przekonywać. Niepokój budzi obserwowana od wielu miesięcy sytuacja patowa wokół lotniska w Modlinie, gdyż do dnia dzisiejszego nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie rozbudowy lotniska. Nie zgadza się na to tylko jeden z udziałowców tj. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (w skrócie PPL), które co ciekawe samo było inicjatorem budowy tego portu i to właśnie w tej lokalizacji.

Uchwała Rady Gminy

W uchwalonym w dniu 30 maja br. apelu, który jabłonowscy radni skierowali w czasie sesji do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Infrastruktury, Posłów i Senatorów RP i Wojewody, czytamy: „Rada gminy Jabłonna z wielkim niepokojem obserwuje działania uniemożliwiające dalszy rozwój lotniska ze strony jednego ze wspólników – PPL. W naszej ocenie, niezrozumiałe działania tego przedsiębiorstwa zmierzają do marginalizacji piątego lotniska w kraju, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość lotniska w Modlinie.” W przedmowie do niniejszej uchwały, Radny Mariusz Grzybek uzasadniał: – my jako rada gminy nie możemy pozwolić na zaprzepaszczenie rozwoju tego lotniska i utratę zainwestowanych w nie środków publicznych, dlatego powinniśmy się włączyć w jego obronę.- zaapelował.

Ogromna inwestycja

A rzeczywiście do tej pory zainwestowano już niemało, w powstanie tego portu zaangażowano ogromne środki finansowe, łącznie z rozwojem połączeń kolejowych i drogowych razem ok. 1 mld zł. Niemal połowę tych pieniędzy stanowią środki pochodzące z funduszu Unii Europejskiej. -Dlatego dziwi nas brak porozumienia w sprawie rozbudowy lotniska – argumentują jabłonowscy radni. Samorządowcy z Jabłonny w swoim stanowisku dodają również, że – aby utrzymać dynamikę rozwoju konieczna jest rozbudowa terminala i modernizacja infrastruktury. Działania te umożliwią zwiększenie przepustowości portu oraz pozwolą na pozyskanie nowych operatorów lotniczych. Bez tych inwestycji dalszy rozwój lotniska staje pod znakiem zapytania.

Apele samorządowców

W uchwalonym stanowisku rady gminy czytamy dalej – Rada gminy Jabłonna widzi potrzebę rozwoju portu i popiera ten rozwój, stąd zwraca się do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Infrastruktury, Posłów i Senatorów RP o wsparcie działań służących pilnej rozbudowie Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Z podobnymi apelami, uchwałami, stanowiskami wystąpiły jednostki samorządu terytorialnego z północnego Mazowsza, które znajdują się w oddziaływaniu tego lotniska. Oprócz jabłonowskich radnych wśród nich są samorządowcy z Wieliszewa, powiatu nowodworskiego, Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Rady miasta w Nowym Dworze Mazowieckim, czy Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Czy będą zatem kolejne stanowiska z naszego powiatu i pozostałych gmin, wkrótce się okaże.

KT

Komentarze

14 komentarzy

 1. Kamil odpowiedz

  Port lotniczy Warszawa – Modlin jest dobrze skomunikowany z S7, dochodziła tu będzie też S10 z Kujawsko-Pomorskiego. Pozostaje tylko krótki odcinek kolei, no i oczywiście sam port, który już niestety jest za mały. Po co było wydawać do tej pory tak ogromne środki finansowe, jak teraz nie można tego rozwijać i ktoś chce to przydusić? O co chodzi? Czy mają to być zmiany dla samych zmian? Im więcej instytucji będzie o tym mówiło głośno to będzie z większą korzyścią dla nas i lotniska w Modlinie.

 2. realista odpowiedz

  jedynym organem do podejmowania uchwał jest rada, tak stanowi obowiazujaca ustawa 😉 z uwagi na bałagan na włsnym podwórku; zaniedbania w realizacji inwestycji nawet tych najprostrzych ogrmna nieporadnosc w ich utrzymaniu np. drogi gruntowe czy tez stan techniczny budynków uzytecznosci publicznej a ne wspomne tu o ścieżkach rowerowych duze marnotrastwo środków i czasu, nakazuje postrzegać ten zespół / organ wykonawczy i nadzorczy/ jako mało wiarygodny co do doradztwa w inwesstycjach i polityce spolecznej wyższego rzędu……..

 3. Beata odpowiedz

  Zdecydowanie popieram. Uważam jednak, że bez wsparcia rządzących nie da się wpłynąć na wspólnika tego portu, który opóźnia zmiany lub je lekceważy.

 4. acha acha cha cha cha odpowiedz

  acha acha acha ula la la la takie wsparcie japy darcie acha cha cha cha jest mało warte jak gacie na dotarcie acha cha tra ta ta,,,,,,taakie sa fakty o tyh zajadach acha acha cha cha fakty na dotarcie zechły juz na starcie acha ahca cha cha ctaka chała………

 5. Krzych odpowiedz

  To jest fakt. Radni wsparli, a ten który rządzi i powinien to zrobić czyli Wójt – nie. Taka jest różnica. Rozumiem, że bardzo to przeszkadza, ale z faktami się nie dyskutuje.

 6. Wacław odpowiedz

  akurat ta zgraja oszołomów jest w stanie cokolwiek wesprzeć, to chyba jakis żart redakora 😉

  1. kasztelan odpowiedz

   Ta zgraja oszołomów coś potrafiła i efekty poprzedniej kadencji było widać. Przecież nie wójt przeznaczał środki finansowe, bo ich nie ma, tylko radni, a wójt patrzył lub nie przychodził na sesje? Tyle go interesowała przyszłość naszego regionu…?

   1. wyborca odpowiedz

    wyborcy mieli inne zdanie i pogonili kasztana i kompanije całą 😉

  2. Beata odpowiedz

   A to ciekawe. Zastanawiam się kto tu jest oszołomem? Czy Ci co zabrali się za bardzo poważny problem dla mieszkańców całego regionu, czy ten który lekceważy sprawy ich dotyczące i udaje, że jego to nie dotyczy? Jak dla mnie, to ten drugi pokazał, że jest oszołomem. Sam się sklasyfikował w tej hierarchii.

 7. Andrzej odpowiedz

  Pełna zgoda, że potrzebna rozbudowa. Poczytajcie wpisy anglojęzyczne dot. lotniska. Słaba infrastruktura, słabe toalety, na wylotach, poczekalnie, odprawy zawalone po uszy i przepełnienie na terminalu praktycznie wszędzie, kolejki przy boardingu, kolejki przy bagażach, dusi się to lotnisko. Jak nie będzie rozbudowy to inne lotniska przejmą jego działania, chyba że jest to celowe działanie, żeby udupić Modlin i ten region.

 8. Tadek odpowiedz

  Gdyby był jeszcze jeden operator lotniczy to siatka połączeń mogła być jeszcze bogatsza, dlatego powinna następować rozbudowa lotniska, a w szczególności terminala i infrastruktury przed nim.

 9. Monika odpowiedz

  Modlin jest super. Jeszcze gdyby dociągnęli ten krótki odcinek kolei, żeby było bez przesiadki to już by było rewelacyjnie, a gdyby jeszcze nastąpił rozwój to high life. Zobaczcie ile dał ten dodatkowy pas wyjazdowy z parkingów. Od razu inaczej to wszystko funkcjonuje. Popieram.

 10. Wiesław odpowiedz

  Z Modlina do Sztokholmu lecę 1,5 godziny. Jestem zadowolony. Jeśli będą kazali jechać mi do Radomia to tam muszę najpierw dojechać w 1,5 godziny do lotniska widmo, a potem ok. 2 h lot do Sztokholmu. Po co nam lotnisko w Modlinie od razu niech startują z Krakowa, będzie bliżej 😉 Też jestem za lotniskiem w Modlinie.

 11. Darek odpowiedz

  To lotnisko jest rzeczywiście bardzo potrzebne. Dlaczego nie stawiamy na istniejące i prężnie działające lotniska jak Modlin tylko na te, których jeszcze nie ma na mapie lub stawiamy na te, z których nic nie lata, bo rynek tego nie zwyczajnie nie kupił? Popieram inicjatywę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *