Jak urządzić dobre i niedrogie święta
2020-11-12 4:03:42
Lista osób, menu i składniki
Wiedząc, ile osób zasiądzie przy wigilijnym lub świątecznym stole, układamy jadłospis. Zapewne wielu z nas ma stały zestaw potraw wigilijnych, przygotowywanych od lat tak samo, więc nie powinno być kłopotu z zapisaniem składników. Jeżeli natomiast chcemy przyrządzić coś oryginalnego, warto skorzystać z kilku porad, aby nie wydać majątku.
- Układając menu wigilijne wybierzmy dania, które będą najtańsze pod względem składników. Jednym z takich składników jest np. kapusta kiszona, podawana na stół wigilijny w rozmaitych postaciach. Łazanki z kapustą, krokiety, pierogi z kapustą i grzybami, postny kapuśniak – to tylko kilka potraw wigilijnych, smacznych, niedrogich i sycących
- Jeżeli w poprzednich latach zostawały na stole potrawy, których z różnych powodów nikt nie jadł, po prostu z nich zrezygnujmy. Tłumaczenie, że „taka jest tradycja” niewiele daje, skoro biesiadnicy czegoś nie lubią. Nie da się nikogo zmusić do polubienia czegoś, co smakuje tylko nam
- Nie planujmy zakupu większych ilości produktów, niż jest to konieczne. Wprawdzie niektóre z nich można zamrozić, ale jest to niepotrzebne zamrożenie – dosłowne – pieniędzy, które przydadzą nam się po świątecznych wydatkach.
Przygotowanie do zakupów
Mając przygotowaną listę zakupów uruchamiamy serwis Gazetkomat.pl, gdzie znajdują się gazetki promocyjne popularnych dyskontów i marketów. Prezentują one oferty niejednokrotnie bardziej korzystne cenowo zwłaszcza w listopadzie, kiedy zbliża się Black Friday. Pamiętajmy, że przed samymi świętami ceny pójdą w górę. Dlatego warto już teraz pomyśleć o zaopatrzeniu świątecznym i przygotować miejsce w zamrażarce.
Czytamy dokładnie gazetki, sprawdzając, które produkty i w jakich dniach są sprzedawane z rabatami. Zwracamy też uwagę, czy podana cena dotyczy kilograma czy 100 gramów produktu, aby uniknąć niemiłych niespodzianek przy płaceniu.
Wydawana przez sieć dyskontów Biedronka gazetka oferuje wiele atrakcyjnych promocji dla posiadaczy karty Biedronka. Warto zatem zaopatrzyć się w taką kartę przed świątecznymi zakupami, aby nie przepłacać w sklepie.
Wydawana przez sieć Netto gazetka jest oddzielna dla produktów żywnościowych i nieżywnościowych. Ukazuje się w poniedziałek i obowiązuje do niedzieli. Zrobienie zakupów w sklepie ułatwi aplikacja mobilna, dzięki której można znaleźć najbliższy sklep i zeskanować ceny produktów.
Z kolei wydawana przez sieć Lidl gazetka osobna jest dla sklepów stacjonarnych i dla sklepu internetowego. W tym ostatnim, w którym sprzedawane są wyłącznie produkty nieżywnościowe, możemy zakupić prezenty dla naszych gości. Oferta jest bardzo szeroka: od skórzanych portfeli damskich i męskich, poprzez elektronarzędzia, drobne artykuły gospodarstwa domowego, konfekcję męską, damską i dziecięcą, pościel, aż do zabawek. W listopadzie ukazała się osobna gazetka z ofertami zabawek dla dzieci w różnym wieku.
Jeżeli coś zostanie…
Po dokładnym obliczeniu ilości produktów i liczby osób wiemy, ile czego mamy kupić. Mimo to mogą zostać nadwyżki. Do zamrożenia nadają się uszka i pierogi, niektóre potrawy mięsne i kapustne. Nie zamrozimy garmażu – dań rybnych, sałatek z majonezem czy pokrojonych wędlin. Dlatego dania garmażeryjne przyrządzamy jedynie w takich ilościach, co do których prawdopodobieństwo zniknięcia ze stołu graniczy z pewnością.
1 komentarz
Pomocne wskazówki, najlepiej zacząć zakupy produktów przed okresem świątecznym aby potem zbytnio nie tracić czasu na stanie w kolejkach 😉