Jak urządzić funkcjonalny garaż?

2020-10-13 8:12:53
Podstawową funkcją garażu jest przechowywanie samochodu. Garaż stanowi też zaplecze gospodarcze domu. W garażu przechowujemy często rowery, motocykle, pojazdy dla dzieci, różne urządzenia, sprzęty, narzędzia.

 

Garaż można urządzić na wiele sposobów. Bardzo ważną kwestią są wymiary garażu. Musi mieć większą powierzchnię od przechowywanego samochodu. Zgodnie z przepisami stanowisko postojowe na samochód powinno mieć minimum 2,3 x 5 m. Dlatego powierzchnia garażu nie może być mniejsza niż 2,8 x 5,5 m.

Najważniejszym elementem znajdującym się w garażu jest samochód i do niego należy dostosować resztę elementów, które znajdą się w garażu. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni między wejściem do garażu a drzwiami samochodu. Trzeba zapewnić też wystarczającą przestrzeń na otwarcie drzwi samochodu.

Wykorzystanie podłogi, ścian, sufitu

W garażu należy wykorzystać nie tylko podłogę, ale też ściany i sufit. Ściany to idealne miejsce na powieszenie rowerów, narzędzi ogrodniczych i samochodowych. Pod sufitem można powiesić płaskie przedmioty takie jak bagażnik samochodowy czy deskę surfingową.

Na ścianach warto zamontować metalowe półki lub postawić przy ścianach metalowe regały garażowe kupione w regały.biz.pl. Regały metalowe są dużo bardziej odporne na wiele czynników niż regały czy półki drewniane. Są odporne na niskie temperatury, na wilgoć, na duże obciążenie. Nie ulegają łatwo uszkodzeniom i zniszczeniom. Są też łatwe w utrzymaniu czystości i mobilne.

Dzięki takim meblom łatwo będzie utrzymać porządek w garażu i posegregować przechowywane tam przedmioty – sprzęty i różne narzędzia. Przestrzeń garażu powinno się podzielić zgodnie z funkcjami przedmiotów tam przechowywanych. Przedmioty najczęściej używane należy trzymać w zasięgu ręki, a te rzadziej używane na wyższych półkach lub głębiej wewnątrz szafek. Każdy przedmiot należy odkładać na swoje miejsce. W ten sposób utrzymamy porządek w garażu i nie będziemy tracić czasu na szukanie potrzebnych rzeczy.

Garaż musi być wnętrzem funkcjonalnym

Garaż nie musi być wnętrzem eleganckim i stylowym. Ma być przede wszystkim wnętrzem praktycznym i funkcjonalnym, choć odpowiednia estetyka z pewnością ułatwi pracę w garażu.

W garażu powinien być dostęp do wody. Dlatego trzeba postarać się, by w garażu znalazła się umywalka lub kranik z wodą. Garaż powinien mieć też okno zapewniające dopływ światła naturalnego, niezbędne są też lampy, które należy umieścić nad strefami roboczymi.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *