Jak zmienić wygląd zewnętrzny domu?

2022-04-06 1:51:17

Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów materiałów budowlanych, dzięki którym w prosty sposób można całkowicie odmienić wygląd domu. Zwykle elementy tego typu, np. panele elewacyjne, pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także pozwalają na dodatkowe wzmocnienie konstrukcji ścian.

Zalety paneli elewacyjnych

Jeśli chcemy odmienić stary dom i nadać mu nowy, atrakcyjny wygląd, musimy zdecydować jakie materiały chcemy wykorzystać. Różnią się one wyglądem, ceną i sposobem montażu. Warto bliżej przyjrzeć się panelom elewacyjnym, które mogą mieć wiele zastosowań. Doskonale nadają się do poprawy wyglądu budynku, znacznie zwiększają właściwości izolacyjne ścian oraz ich trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie warunków zewnętrznych.

Panele elewacyjne są obecnie bardzo popularnym materiałem, służącym do wykończenia ścian zewnętrznych domów. Produkowane są w wielu wzorach, dzięki czemu można je dopasować do budynków w każdym stylu. Najczęściej panele wykonane są z tworzyw sztucznych, z blachy stalowej i aluminiowej, naturalnego kamienia, betonu, drewna. W zależności od rodzaju materiału posiadają też nieco inne właściwości i inny sposób montowania.

Panele drewnopodobne ze styropianu

Panele zewnętrzne imitujące drewno przypominają prawdziwe deski. Powstają najczęściej ze styropianu lub innych tworzyw sztucznych. To, co je wyróżnia, to wyjątkowo korzystna cena w odniesieniu do ich trwałości. Panele elewacyjne drewnopodobne doskonale imitują drewno, a dodatkowo są bardzo trwałe i wytrzymałe. Dlatego mogą być z powodzeniem stosowane zamiast materiałów z naturalnego drewna, natomiast ich cena jest bardzo korzystna w porównaniu z materiałami naturalnymi.

Panele drewnopodobne produkowane są w szerokiej gamie kolorystycznej, a także w różnych rozmiarach i kształtach. Bez trudu można dobrać odpowiednie elementy i stworzyć spójną i efektowną aranżację. Najbardziej popularne są panele w kształcie desek. Można je wykorzystywać do tworzenia zarówno pionowych, jak i poziomych powierzchni na ścianach zewnętrznych domów. 

Montaż paneli elewacyjnych

Panele montuje się do fasady budynku. Mogą być one zamontowane na całym budynku lub tylko na wyznaczonych częściach elewacji. Panele elewacyjne doskonale się prezentują, dlatego mogą być montowane w bardziej wyeksponowanych częściach budynków. Obecnie zyskują coraz większa popularność. Często montowane są na domach prywatnych, kamienicach oraz biurach, instytucjach czy hotelach.

Ich montaż jest bardzo prosty i szybki. Panele styropianowe można kłaść, stosując odpowiedni klej montażowy. Do montażu paneli z naturalnego drewna trzeba stosować specjalne stelaże, które mocuje się do fasady domu, a do nich przybija lub przykręca panele. Montaż elementów styropianowych jest więc o wiele prostszy i szybszy.

Po zamontowaniu panele doskonale wyglądają, a producenci gwarantują ich trwałość na wiele lat. Panele drewnopodobne mają także tę zaletę, że nie ma potrzeby wykonywania żadnych prac konserwacyjnych w trakcie ich użytkowania. Są odporne na działanie wilgoci i zmiennej temperatury.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *