Jakich zabawek potrzebuje noworodek?

2023-03-03 10:55:35
Podczas kompletowania wyprawki dla dziecka wielu rodziców skupia się w pierwszej kolejności na tym, jakie wybrać akcesoria, ubranka czy też inne przyrządy pozwalające zaopiekować się dzieckiem. Nie można jednak podczas takich zakupów zapominać o tym, że dziecko potrzebuje również odpowiednich dla siebie zabawek. A te jak się okazuje, sprawiają rodzicom często naprawdę wiele trudności. Jakie zatem zabawki dla noworodka będą najlepsze?

Kiedy warto kupować pierwsze zabawki?

Na samym początku warto sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, nie jakie zabawki kupować, tylko od jakiego wieku dziecku można dawać zabawki. Czy jest jakiś wiek, gdy dziecko będzie mogło bawić się już zabawkami?
Jak się okazuje, zabawki można dziecku dawać właściwie od dnia jego narodzin. Rzecz jasna na początku muszą to być rzeczy proste i niezbyt angażujące, a dopiero później, gdy dziecko będzie się stopniowo rozwijało, pojawiać się powinny nieco poważniejsze i bardziej zaawansowane pozycje. Rodzice często wybierają pierwsze zabawki już na etapie kompletowania wyprawki dla noworodka, np. takiej jak na stronie https://abc-bobasa.pl/wyprawka-dla-niemowlaka-534.
Jakie zabawki warto kupować w pierwszej kolejności? Specjaliści wskazują, że na początku powinno się wybierać takie, które będą angażowały jeden zmysł u dziecka. Pozwoli mu to szybciej się uczyć i efektywniej odbierać bodźce. Wyróżnić więc trzeba zabawki, które będą do słuchania, do patrzenia, a także do dotykania. Zabawki dla malucha muszą być bezpieczne, stąd warto zaufać ofercie sprawdzonych sklepów z asortymentem dla najmłodszych. Warto więc zajrzeć m.in. do abc-bobasa.pl.

Zabawki do słuchania

Na samym początku zalecane są oczywiście zabawki, które dziecko będzie mogło słuchać. Pozwolą mu się one nie tylko zrelaksować i uspokoić, lecz przede wszystkim pobudzać będą do przyswajania określonego rodzaju dźwięków.
Zdecydowanie najpopularniejszą zabawką tego typu jest karuzela do łóżeczka, która po pierwsze będzie się kręciła, wydając dźwięki, a po drugie, gdy dziecko będzie już nieco starsze, będzie stanowiła również atrakcję wizualną. W przypadku takich zabawek bardzo ciekawa jest także grzechotka, która wydawać będzie bardzo charakterystyczny dźwięk.

Zabawki do patrzenia

Kolejnym rodzajem zabawek dla niemowląt są te, które będą przede wszystkim angażowały wzrok malucha. Wybierając je, pamiętać trzeba o tym, że dziecko dobrze widzi na odległość zaledwie 30-40 centymetrów. Co więcej, zabawki powinny posiadać jaskrawe kolory, a także charakterystyczne i mocne wzory, które będą łatwo dostrzegalne dla dziecka. Co bardzo ważne, zabawki nie mogą być pstrokate, ponieważ dziecko nie jest jeszcze w stanie odróżnić zbyt precyzyjnie poszczególnych kolorów, więc takie wersje zabawek zleją się w jedną całość i nie będą zbyt atrakcyjne.
Jakie zatem zabawki tego typu wybrać? Bardzo polecane jest udekorowanie okolicy łóżeczka różnego rodzaju zawieszkami, takimi jak kolorowe trójkąty czy też duże i jaskrawe koła lub kwadraty. Gdy dziecko nieco już podrośnie, świetnie sprawdzą się specjalne książecki, które zawierać będą w sobie kontrastowe rysunki i kolory.

Zabawki do dotykania

Ostatnim z rodzajów zabawek polecanych dla niemowlaków są te, które pobudzają zmysł dotyku. Jak się okazuje, noworodek ma o wiele lepiej wykształcony zmysł dotyku niż np. wzrok. Od razu po urodzeniu dziecko jest w stanie bez trudu wyczuć różnicę pomiędzy puszystym a gładkim materiałem.
Co więc można w tym wypadku polecić dla dziecka? Wybieranie odpowiednich przedmiotów warto rozpocząć do zupełnych podstaw, czyli np. kocyka o zmiennej fakturze, który pobudzać będzie dziecko do jego dotykania. Dodatkowo rewelacyjnie sprawdzą się specjalne sensoryczne pluszaki , które również uszyte będą z takich materiałów. Innym ciekawym pomysłem będzie także mata edukacyjna, która zawierać będzie fragmenty wykonane z różnego rodzajów tworzyw.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *