Jeździsz bez OC? Nie ryzykuj!

2016-08-11 2:43:33
Posiadanie ważnej polisy OC jest jednym z podstawowych obowiązków właścicieli pojazdów mechanicznych w Polsce. Jej brak pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. Nie ma przy tym znaczenia czy pojazd jest w ciągłej eksploatacji, czy też stoi w garażu.

Kary za brak OC

Kierowcy jeżdżącemu bez ważnej polisy OC grożą kary finansowe. Ich wysokość jest uzależniona od trzech podstawowych czynników:

 • wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,

 • rodzaju pojazdu mechanicznego,

 • okresu bez ochrony ubezpieczeniowej.

Ponieważ zgodnie z przepisami płaca minimalna w 2016 r. wzrosła do 1850 zł brutto (w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto), zmianie uległy stawki kar za jazdę bez ważnego OC. W przypadku samochodów osobowych kształtują się one obecnie na następującym poziomie:

 • 740 zł – w przypadku mniej niż 3 dni bez ochrony ubezpieczeniowej,

 • 1850 zł – w przypadku od 3 do 14 dni bez ochrony ubezpieczeniowej,

 • 3700 zł – w przypadku więcej niż 14 dni bez ochrony ubezpieczeniowej.

Dlaczego kierowcy nie pamiętają o terminie ważności OC?

Bardzo często pada przy tej okazji pytanie o to, dlaczego kierowcy zapominają, iż ubezpieczenie oc samochodu straciło ważność? Najczęściej dzieje się tak w dwóch sytuacjach:

  1. Kierowca kupił samochód na rynku wtórnym, ale nie zadbał o kwestie związane z polisą – z ubezpieczeniem OC otrzymanym od poprzedniego właściciela jest tak, że nie odnawia się ono automatycznie.

  2. Kierowca nie uiścił pełnej składki – tyczy się to płatności na raty.

Organami uprawnionymi do nałożenia kary są policja oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Czy można złożyć odwołanie od kary?

Czy kierowca może złożyć odwołanie od kary za brak oc? Odpowiedź brzmi – tak. W pierwszej kolejności należy się upewnić, że polisa jest ważna. Jeśli tak, należy wysłać do UFG stosowny dokument, który to potwierdza (więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie http://ubezpieczamy-auto.pl/odwolanie-od-kary-za-brak-oc-kiedy-i-jak-zlozyc/) Może być to:

 • zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego wystawione przez ubezpieczyciela,

 • umowa kupna-sprzedaży samochodu.

Jeżeli kara została naliczona słusznie, wówczas można zwrócić się z prośbą do UFG o rozłożenie jej na raty lub anulowanie, ale tu należy uzasadnić, że nie jest się w stanie jej zapłacić z uwagi np. na trudną sytuację materialną.

W poszukiwaniu taniego OC

W sytuacji, gdy z jednej strony stawki kar są coraz wyższe, a z drugiej ceny OC idą w górę, ogromnego znaczenia nabiera konieczność poszukiwania tanich ofert, w czym pomocna okazuje się porównywarka OC AC. Wielu kierowców nie ma świadomości tego, że:

 • płacą więcej niż w rzeczywistości powinni,

 • wyższa składka nie przekłada się na rozszerzenie zakresu ochrony wynikającej z polisy OC – u wszystkich ubezpieczycieli jest on jednakowy, co narzucają przepisy o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Porównywanie ofert przynosi wymierne korzyści w postaci zaoszczędzonych co najmniej kilkuset złotych w skali roku – przeciętnie od 300 zł do 500 zł na jednej polisie.

Komentarze

1 komentarz

 1. Malwa odpowiedz

  To prawda, lepiej zapłacić OC niż się potem borykać z karami, które wyniosą dwa razy tyle, co opłaty OC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *