KOMENTARZ BIEŻĄCY. Nowy sposób rządzącej ekipy na dogęszczanie zabudowy
2021-02-12 3:07:35
Na ostatnich sesjach Rady Miasta Legionowo mogliśmy się przekonać, że prezydent Smogorzewski ze swoimi radnymi znalazł nowy sposób na dogęszczanie zabudowy miasta. Dziwnym trafem, do urzędu zaczęły wpływać kolejne wnioski, właścicieli działek o statusie leśnym, o pozbawienie lasu charakteru ochronnego
Chociaż zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Legionowo na działkach o charakterze leśnym można zbudować dom jednorodzinny, to jednak na „legionowskie standardy” okazuje się niewystarczające. Aby umożliwić zabudowę całej działki tzw. czworakami czy szeregowcami, znajdujący się na niej las, trzeba pozbawić najpierw statusu lasu ochronnego.
Las ochronny
Lasy ochronne to takie, które nie pełnią funkcji produkcyjnej, ale funkcje ekologiczne lub społeczne np. rekreacyjno-wypoczynkowe. Dlatego za ochronne uznaje się m.in. lasy znajdujące się w granicach miast, a także w odległości do 10 km od miast ponad 50-tysięcznych. Status taki mają więc również zalesione działki w Legionowie
Koszmar nad miastem
Tymczasem w spokojnych i zielonych dotychczas rejonach miasta, gdzie dotąd znajdowały się tylko domy jednorodzinne, teraz powstają jak grzyby po deszczu budynki wielorodzinne tzw. segmentowce, które swoimi gabarytami dominują nad sąsiednia zabudową. Nagle na działce, gdzie dotychczas budowano jeden dom, teraz powstają co najmniej 4. Są przykłady, kiedy tych segmentów jest 8 lub nawet 10. Przestrzeni do życia na próżno tam szukać, a uciążliwość dla otoczenia widoczna jest gołym okiem. Taka działka, praktycznie w całości jest zabetonowana, gdyż potrzebne są chodniki, podjazdy i miejsca parkingowe.
Pozbawiają działki statusu
Na grudniowej sesji prezydenccy radni przegłosowali 3 wnioski o pozbawienie lasu charakteru ochronnego. Ale są już kolejne. Pomimo sprzeciwu części radnych – protestowali radni Mirosław Grabowski i Bogdan Kiełbasiński (NMNS) – zostały one pozytywnie zaopiniowane. Przebieg głosowania był następujący – za głosowali: Ryszard Brański, Marta Budzyńska, Paweł Głażewski, Janusz Klejment, Zdzisław Koryś, Mirosław Pachulski, Andrzej Piętka, Marcin Smogorzewski, Mariusz Suwiński, Jolanta Żebrowska, przeciw głosowali: Mirosław Grabowski, Bogdan Kiełbasiński, Katarzyna Skierkowska-Pacocha, Artur Pawłowski, wstrzymali się od głosu: Małgorzata Grabowska-Kozera i Sławomir Traczyk. A więc, betonowanie trwa.
PS
6 komentarzy
Taka informacja od naszego włodarza
“zawiadamiam o zamieszczeniu wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z garażem podziemnym wbudowanym i infrastrukturą towarzyszącą na nieruchomości przy ul. Olszankowej w Legionowie na terenie działek: część działki 26/4 i działka nr 36/1 obręb 70”
więcej
http://www.bip.legionowo.pl/a,86687,wniosek-o-ustalenie-lokalizacji-inwestycji-mieszkaniowej-przy-ul-olszankowej.html
Cieszcie się ludziska, że wam bloki wciska.
SMOGORZEWSKI Romanie! Legionowo staje się betonową pustynią, ale NIGDY nie będzie Manhattanem. To zgroza, że w tym mieście nie ma zadnego planu ochrony środowiska i zachowania ostatnich pozostałych zalesionych działek. Pamiętam Prezydencie jaka była odpowiedź na protest mieszkańców w sprawie dogęszczania budynków na os. Jagiellońska i konieczności wycięcia fragmentu starodrzewia sosnowego, odpowiedziałeś z drwiną „jak ktoś chce mieć drzewa za pknem to niech się wyprowadzi do Puszczy Kampinowskiej”.
Romek, zanim opuści ratusz zabetonuje każdą piaskownicę w mieście. Krówka ma dawać mleko i tyle
Wybraliście, to się cieszcie…
A potem będziemy musieli płacić podatek betonowy. Bo to przecież my wydaliśmy decyzję o zabetonowaniu całej wolnej przestrzeni…
Na Olszankowej 23 – 16 mieszkań w dwóch pekinach wybudowanych na działce 2100 m2… Potrzeby komentarz? Dalej? Na Jana Pawła następny vis a vis sklepiku. I kolejny w planach.