Korygowanie wzroku soczewkami kontaktowymi
2021-08-24 1:58:03
Do korygowania wad wzroku używa się tak zwanych pomocy optycznych, pod którym to terminem kryją się okulary korygujące i soczewki kontaktowe. Każdy z tych produktów ma swoich zwolenników i każdy może być używany do korygowania najbardziej powszechnych wad refrakcji. Odo nich zaś należy nie tylko krótko- i dalekowzroczność, ale także astygmatyzm i prezbiopia. Te wady nie są tak powszechne, a osoby nimi dotknięte często nie wiedzą nawet, jak skuteczne jest ich korygowanie za pomocą szkieł kontaktowych, a nie klasycznych okularów.
Soczewki kontaktowe i starczowzroczność
Prezbiopia, inaczej zwana starczowzrocznością, to wada wzroku, która bardzo często objawia się po czterdziestym roku życia. Jest ona związana ze spadkiem elastyczności oka, następującym wraz z wiekiem. Jest więc zmianą fizjologiczną, która w wielu przypadkach jest po prostu nieunikniona, choć nie u każdego występuje z takim samym nasileniem. Jak objawia się starczowzroczność? W wyniku naturalnego zaburzenia akomodacji oka pojawiają się problemy ze skupieniem ostrości widzenia na bliskie odległości. Czytanie gazety, książki, ekranu smartfona – wszystko to zaczyna powodować trudności. Obraz staje się nieostry, rozmazany, ale problem znika lub maleje, gdy dany przedmiot oddalimy od siebie. Klasycznym przykładem jest wyciąganie ręki z telefonem czy gazetą, widoczne wśród osób w średnim wieku lub starszych. Kiedyś prezbiopię korygowało się szkłami okularowymi, obecnie cały czas zwyżkującą popularność zyskują specjalne szkła kontaktowe, zwane multifokalnymi. Dzięki nim przywrócona zostaje możliwość widzenia w bliży, dali i na odległości pośrednie. Jakie soczewki progresywne kupić? Odpowiedź na to pytanie możliwa jest po przeprowadzeniu specjalistycznego badania u optometrysty – w żadnym wypadku nie można kierować się przy zakupie soczewek kontaktowych receptą na okulary. Odpowiednie dobrane szkła kontaktowe pozwalają przywróć komfort przy wykonywaniu codziennych czynności. Są przy tym wygodniejsze niż okulary.
Astygmatyzm – czym korygować?
Również wygoda użytkowania soczewek kontaktowych sprawia, że i astygmatycy sięgają po nie chętnie. Ta wada wzroku również jest dość powszechna, choć często niediagnozowana, bo praktycznie niezauważalna. Powoduje ją zniekształcenie rogówki, czego wynikiem jest inne niż w przypadku osoby zdrowej załamywanie światła. Skutkuje to obrazem niewyraźnym, nieostrym, jakby widzianym przez mgłę. Dodatkowo w przypadku bardziej zaawansowanego stadium astygmatyzmu wypaczeniu może ulec widzenie linii, konturów i płaszczyzn, które zdają się być wypaczone, zakrzywione, pofalowane. Powoduje to mocny dyskomfort, a niektórych przypadkach utrudnia lub uniemożliwia sprawne wykonywanie czynności prywatnych czy zawodowych.
Tu również sprawdza się połączenie soczewki kontaktowe a astygmatyzm, a stosowane do jego korygowania szkła nazywa się torycznymi. Ponieważ są one noszone na oku, to można je mieć ze sobą cały czas, niezależnie np. od warunków atmosferycznych. Nie wymagają poprawiania, nie kolidują np. z odzieżą ochronną, można w nich uprawiać sport, bez problemu nosić je z okularami przeciwsłonecznymi. W dodatku można nosić je zarówno jeden dzień (soczewki toryczne jednodniowe) jak i cały miesiąc bez przerwy (soczewki miesięczne o trybie noc i dzień). Tu również przy doborze konieczna jest konsultacja ze specjalistą, np. optometrystą, co pozwoli na dokładne dopasowanie rodzaju soczewki do wady wzroku.