Facebook


Korzeń łopianu – na co wpływa?

2019-12-20 2:17:00
Jednym z najbardziej wartościowych rodzajów produktów ziołowych powszechnie znanych na terenie całego kontynentu europejskiego, w tym także i w Polsce, okazuje się łopian. Z jego korzenia tworzy się specyficzny proszek, jaki dostępny jest na stronach z suplementami diety typu Witaminyswanson, jako certyfikowany specyfik mający poprawić funkcjonowanie organizmu. Czy rzeczywiście ta pospolita roślina może coś pozytywnego wskórać w zakresie pracy poszczególnych narządów wewnętrznych? Dowiesz się o tym po lekturze poniższych akapitów.

 

Dla urody

Korzeń łopianu jako suplement codziennego jadłospisu spisuje się zawsze i u każdego, ponieważ jest to w pełni naturalny dodatek do diety, zatem nie wywołuje on praktycznie żadnych skutków ubocznych. Z kolei jeśli chodzi o jego korzystne oddziaływanie na ludzki organizm, warto wspomnieć, że jak żadna inna roślina, właśnie łopian rewelacyjnie radzi sobie z niedoskonałościami skórnymi. Poprawia kondycję włosów. Jest doskonały w połączeniu z innym równie popularnym gatunkiem, a mianowicie skrzypem. Nieprzypadkowo z dodatkiem dużej ilości łopianu produkowane są ekologiczne szampony, które mają przyspieszać porost kosmyków. Rzeczywiście, łopian stymuluje pracę cebulek włosowych, powodując ich zintensyfikowany wzrost. Włosy stają się gęstsze, dłuższe i bardziej wytrzymałe. Nie zapominajmy zatem o powszechnie znanych i stosowanych jeszcze przez nasze babcie płukankach łopianowych. Tego typu preparaty były znane już w dziewiętnastym stuleciu. Na przestrzeni lat nad właściwościami tego zioła przeprowadzane były różnorodne badania medyczne, które jednoznacznie potwierdziły, że roślina wykazuje właściwości lecznicze i nadaje się do zastosowania jako swego rodzaju ekologiczny medykament w schorzeniach skórnych. Co więcej, to za sprawą łopianu można normować pracę układu moczowego, likwidując wszelkie infekcje dróg rodnych oraz hamując rozwój kamicy nerkowej. Eksperci nie mają również wątpliwości co do tego, że łopian sprzyja trawieniu i niweluje reumatyzm.

Ciekawostki

Łopian to gatunek znany w Polsce, bowiem wywodzący się z popularnych u nas odmian roślin z rodziny astrowatych i występujący w naszych lasach, na polanach a nierzadko nawet przy drogach. Ususzony świetnie sprawdza się jako susz na herbatkę. Kiedyś masowo uprawiano łopian, traktując go jako jedno z wartościowych dla zdrowia warzyw. Poza Polską, zarówno w korzeniu jak i liściach opisywanego gatunku roślinnego, lubują się mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni. W Japonii bowiem łopian uchodzi za jedną z najbardziej mile widzianych roślin w domowej apteczce. Surowiec zielarski zbierany jest w okresie wczesnej wiosny bądź późną jesienią. By odpowiednio ususzyć korzeń łopianu, trzeba przechowywać go w temperaturze pięćdziesięciu stopni Celsjusza.

Artykuł partnera

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *