KRAJ. Pociągi inaczej pojadą

2016-12-08 1:41:34

Od niedzieli pociągi w całej Polsce mogą pojechać inaczej niż dotąd. Jak co roku o tej porze w całej Europie kolej zmienia rozkłady jazdy. Żeby uniknąć przykrej niespodzianki, warto przed podróżą sprawdzić o której godzinie odjedzie pociąg. KOLEO przygotowało podsumowanie najważniejszych zmian, u wszystkich przewoźników, w województwie mazowieckim.

Bez niespodzianek i bez zmian

Nowy rozkład jazdy Kolei Mazowieckich nie będzie zaskoczeniem dla pasażerów. W większości przypadków godziny kursowania pociągów pozostają bez zmian. Jeśli ktoś podróżuje zawsze tym samym pociągiem to jednak powinien sprawdzić jego godzinę odjazdu. Być może wybrany kurs został przesunięty. W najtrudniejszej sytuacji będą wciąż pasażerowie linii Radom – Warszawa. Na części tej trasy trwa wciąż remont, a utrudnienia powinny potrwać jeszcze do połowy 2017 roku. W przyszłym roku mają się rozpocząć pierwsze prace związane z remontami trzech tras po których jeżdżą pociągi Kolei Mazowieckich: Grodzisk Mazowiecki – Warszawa, Warszawa – Dęblin i Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska. Od najbliższej niedzieli nowością dla pasażerów będzie bezpośrednie połączenie Ostrołęki z Warszawą oraz skrócenie czasu przejazdu o 15 minut na trasie Drzewica – Radom.

Pociągi SKM Warszawa pojadą bez zmian. Jak zawsze pasażer może liczyć na połączenie co pół godziny na trasie Sulejówek – Warszawa – Lotnisko Chopina i między Pruszkowem a Otwockiem. Bez większych zmian pozostają również połączenia z Legionowa w kierunku Warszawy. Na tej trasie pociągi podmiejskie jeżdżą wciąż nieregularnie. W godzinach szczytu zdarzają się blisko pół godzinne przerwy na przemian z odjazdami w odstępie kilku minut. Na dużą poprawę mogą natomiast liczyć pasażerowie WKD – uruchomione zostaną dodatkowe pociągi, dzięki czemu pociągi będą jeździły częściej – przez cały szczyt co 10 minut, poza szczytem co 15 minut i w dni wolne co 20 minut.

Dalekobieżne nowości

Duży wpływ na połączenia przez Warszawę ma otwarcie od niedzieli dworca Łódź Fabryczna. Do Łodzi pojadą pociągi m.in. z Białegostoku i Olsztyna. W tym przypadku pasażer będzie mógł liczyć na nowoczesne składy elektryczne Dart i Fllirt. Od poniedziałku do piątku zwiększy się także liczba najtańszych połączeń Interregio Łódź – Warszawa. Zamiast sześciu pociągów na tej trasie będzie siedem. W weekendy pasażerowie mogą korzystać pięciu połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, która wciąż jest najszybszym przewoźnikiem na tej trasie. Jej pociągi dojadą z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Centralnej nawet w 71 minut.

sprawdź połączenia Warszawa – Łódź

Taniej do Katowic

PKP Intercity zmieni kategorię trzech pociągów międzynarodowych (Praha, Porta Moravica i Varsovia) z Express InterCity na InterCity. Będzie taniej m.in. pomiędzy Katowicami i Warszawą. Skróci się także podróż tańszymi pociągami z Warszawy przez Łódź do Wrocławia. Podróż tą trasą będzie trwała około o 30 minut krócej.

Wszystkie zmiany w rozkładzie jazdy PKP można sprawdzić na stronie KOLEO gdzie można również kupować bilety kolejowe wielu przewoźników i planować podróże koleją.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *