KRÓTKO I NA TEMAT… Czy redukcja dotknie łowcę etatów?

2020-01-15 8:27:19

Podwyżka tzw. płacy minimalnej ma się negatywnie odbić na zarobkach pracowników miejskich placówek oświatowych. Grozi im redukcja lub zmniejszenie wielkości etatów. Ciekawe czy redukcja ta dotknie również zastępcę prezydenta, który jednocześnie jest prezesem miejskiej spółki, a w związku z tym bierze dwie pełne pensje

Od stycznia 2020 r. wzrosła tzw. płaca minimalna. Prezydent Roman Smogorzewskiego, w związku z tym, już wcześniej zapowiadał, że podwyżka płacy minimalnej niekorzystnie odbije się to na budżecie miasta.  – “Niestety będę musiał dać podwyżkę ok. 40 pracownikom ratusza” – mówił prezydent na jednym ze spotkań.

Na kim chcą zaoszczędzić?

Teraz ze źródeł zbliżonych do Urzędu Miasta, dowiadujemy się, że w ratuszu już huczy, bo wymyślono sposób jak kosztem pracowników poczynić oszczędności. Oczywiście chodzi o tych, którzy już mają najniższe uposażenia, a nie np. zastępcę prezydenta Maka Pawlaka. Ten bowiem dostaje dwie pełne pensje, jedną jako zastępca prezydenta, a drugą  jako prezes miejskiej spółki PEC Legionowo. Dostaje on więc kilka, o ile nie kilkanaście średnich krajowych .A nie może jak twierdzą niektórzy być jednocześnie w dwóch miejscach.

Najmniej zarabiają

Z naszych wcześniejszych ustaleń wynikało, że w ratuszu, w którym zatrudnionych jest 249, podwyżka obejmie 37 osób. Miały to więc być osoby o najniższych zarobkach. W Wydziale Administracyjno – Gospodarczym: sprzątaczka, portier, dozorca, starszy telefonista, pomoc administracyjna), w Arenie Legionowo: konserwator i sekretarka, w Straży Miejskiej: starszy inspektor, starszy strażnik, portier, referent, sekretarka, aplikant, specjalista, w Zespole Radców Prawnych: sekretarka, w Wydziale Kadr i Obsługi Klienta: pomoc administracyjna, sekretarka, w Referacie Informatyki: pomoc administracyjna, w Wydziale Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych: podinspektor, w Referacie Windykacji i Egzekucji,  Referacie Organizacyjnym i Archiwum Zakładowym, w Referacie Organizacyjnym i Archiwum Zakładowym oraz w Referacie ds. Kontroli: pomoce administracyjne.

Oszczędności kosztem oświaty?

Z informacji jakie otrzymaliśmy wynika, że w związku z podniesieniem płacy minimalnej prezydent postanowił dokonać  redukcji lub zmniejszenie wielkości etatów pomocniczych pracowników oświatowych. Chodzi o woźnych, szatniarki, kucharki, etc. Formalnie więc płace nie byłyby niższe, a nawet wyższe. W rzeczywistości jednak, po redukcji etatów, niektórzy dostawaliby mniej pieniędzy do ręki, a inni w ogóle mogliby stracić pracę. Istnieje także obawa, że podobne zabiegi mogą zostać wprowadzone nie tylko w oświacie, ale również w innych placówkach należących do Gminy Legionowo.

Oczywiście dla potwierdzenia tych rewelacji zadaliśmy pytania do ratusza.  Jednak jak zwykle, do chwili zamknięcia bieżącego numeru tygodnika nie doczekaliśmy się jakiejkolwiek odpowiedzi.

Paweł Szyling

Komentarze

2 komentarze

  1. Mart odpowiedz

    Radni, biedni, powiedzą, ze zostali wprowadzeni w błąd, jak to juz bywało, i… I nic. A oszczędza sie, jak zwykle, na najbiedniejszych. Tłuste koty nie dadzą sobie wyrwać z łap czy pyska choćby kęsa, ale beda najglosniej krzyczeć o potrzebie solidarności. Choć bardziej niz koty, nasuwa mi sie tutaj niejaki Major z powieści Orwella “Folwark zwierzęcy”. Ty legionowski obywatelu, jestes tym koniem, który zasuwa, gdy świnie balują w swoim chlewie.

  2. Mieszkaniec odpowiedz

    Przykład Pana Pawlaka to jawne wyprowadzanie publicznych miejskich pieniędzy po przez KZB. To po to stworzono tą spółeczkę. Daje “miastu” możliwość nagradzania swoich wiernych Pretorian wykonujących rozkazy bez mrugnięcia okiem i pozwala na wyprowadzanie miejskiego majątku po za kontrolą miasta. To powinno być karalne! Czemu radni pozwalają na to? Bo czują się bezkarni lub są takimi głupcami i wierzą w to że są pod ochroną? Jako mieszkaniec Legionowa i płatnik legionowskich podatków nie zgadzam się na jawne plucie w twarz wyborcom. Skoro pan Pawlak jest takim fachowcem to nie powinien mieć najmniejszych trudności ze znalezieniem pracy na wolnym rynku. Niech próbuje sił, zobaczymy ile jest wart.
    W obu przypadkach jest zatrudniony przez miasto. Jakim cudem może wykonywać obowiązki w ratuszu i KZB, to jakiś żart. Ewentualnie któreś z piastowanych przez Pana Pawlaka stanowisk jest zbędne. To wydaje się być najlogiczniejsze, chociaż z drugie strony patrząc to w przypadku niektórych poczynań ratusza ciężko o logikę. Może tym razem … Pewnie jako miejski orzeł dostał możliwość wyboru i sprawdzenia się. Posiedzi na jednym stołku trochę i wybierze czy chce być prezesem czy zastępcą prezydenta. Chyba jest urząd który może skontrolować poczynania tego Pana Pawlaka w godzinach jego pracy. Może wystarczy zgłosić fakt do PiP. To chyba jako pracodawca może zgłosić każdy mieszkaniec Legionowa.
    Czemu nikt z tym nic nie robi? Kto za to odpowie? Nie trzeba być geniuszem żeby wiedzieć że coś tu jest nie w porządku. Czy może radni przysłowiowo bezradni mogą coś z tym zrobić? Szanowni Państwo radni weźcie się do roboty bo to wy będziecie pierwszymi którzy odpowiedzą za ten delikatnie mówiąc bałagan. To wy przyklepujecie miejskie głupoty i pozwalacie na takie cuda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *