KULTURA. Lemowskie Konstelacje/Instalacje” – finał projektu

2021-07-08 6:26:57

W sobotni wieczór (3 lipca) na serockiej plaży odbyło się widowisko, którego publiczność została zabrana w kosmiczną podróż po fantastycznych konstelacjach twórczości Stanisława Lema

Spektakl był efektem warsztatów artystycznych: teatralno-bibliotecznych, plastyczno-rzeźbiarskich, filmowych, dźwiękowych, taneczno-ruchowych i scenicznych, które Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie realizowała w maju i czerwcu. Doświadczenia i umiejętności, nabyte przez uczestników podczas warsztatów, złożyły się na performance łączący różne dziedziny sztuki – teatr, dźwięk, obraz, taniec. Wieczór zakończył się pokazem krótkometrażowych animacji, przygotowanych na podstawie twórczości Stanisława Lema.

Projekt „Lemowskie konstelacje/instalacje” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt “Lemowskie konstelacje/instalacje” to twórcze odniesienie się do kontekstu rocznicy urodzin Stanisława Lema i popularyzacja jego wszechstronnego dorobku literackiego oraz wykorzystanie nowoczesnej technologii i nowych mediów do przekazu komunikacyjnego, a także animacyjne włączenie się młodzieży i dorosłych  w jego realizację. W projekcie wybrane fragmenty twórczości Lema stanowiły punkt wyjścia i inspiracji do przeprowadzenia artystycznych warsztatów dla młodzieży, których efektem końcowym było prezentowane widowiska performatywnego z elementami improwizacji i eksperymentu twórczego.
Projekt łączył różne dziedziny sztuki współczesnej w celu pokazania zjawiska literackiego jakim jest twórczość Stanisława Lema w kontekście odbioru jego dzieł szczególnie przez młodzież, tu i teraz.
W przedstawieniu wystąpili:
Piotr Kardas
Natalia Walkiewicz
Lena Majdanik
Iwona Kwiatuszyńska
Bożena Ogrodnik
Karolina Kozik – Król
Tomasz Grzybowski
Izabella Górska
Agata Walczak
Jacek Śmietanko
Stefan Piekut
Widowisko powstawało podczas warsztatów artystycznych prowadzonych przez instruktorów: Betinę Dubiel, Natalię Tchoń, Grzegorza Wajdę, Andrzeja Wysockiego i Janusza Szymańskiego.
W performensie wykorzystano cytaty pochodzące z książek Stanisława Lema: “Solaris”, “Summa technologiae”, “Fiasko”, “Astronauci”, “Katar”.
Podczas inscenizacji zaprezentowano filmy powstałe na warsztatach, których autorami są: Lena Majdanik, Małgorzata Krasny, Karolina Kozik – Król, Piotr Kardas i Marcin Krasny.
Montaż filmów: Andrzej Wysocki,
Udźwiękowienie: Natalia Tchoń
Muzyka:
Robert Zapora – serdeczne podziękowania za podzielenie się swoją twórczością kompozytorską i udostępnienie utworów na poczet projektu
Natalia Tchoń – autorska kompozycja
W performersie przedstawiono rzeźby stworzone przez młodzież uczestnicząca w warsztatach: Lenę Majdanik, Piotra Kardasa, Oliwię Kurant, Gabrielę Małysz i Nikolę Kunysz.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *