KULTURA. Narodowe czytanie w Jabłonnie 2021

2021-09-07 7:41:35

 

Czytanie polskiej literatury to akcja społeczna organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie uczestniczy w tej akcji od samego początku. W tym roku po raz dziesiąty

4 września 2021 r. o godzinie 16.00 w Oranżerii Pałacu w Jabłonnie zgromadzona publiczność wysłuchała dramatu ( cały III Akt ) „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu osób związanych z jabłonowską kulturą. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.

Spotkanie rozpoczęto od przeczytania listu Prezydenta RP kierowanego do uczestników tego niezwykłego wydarzenia, który odczytała Anna Czachorowska, dyrektor GBP w Jabłonnie. W postać Anieli Dulskiej brawurowo wcieliła się dyrektor GCK – Pani Barbara Postrożna. Role jej córek, Hesi i Meli, czytały Danuta Maksymiuk z GCK i Sylwia Piwowar z Gminy Jabłonna. W rolę Zbyszka, syna Dulskich wcielił się Wójt Gminy Jabłonna – Jarosław Chodorski. Kolejne postacie to Hanka- Hanna Niewiadomska, poetka, Julisiewiczowa – Anna Grochowska z Pałacu w Jabłonnie, Tadrachowa – Marzena Kolber z GBP w Jabłonnie i Felicjan Dulski – Jerzy Jastrzębski. Każdy z czytających otrzymał na pamiątkę najnowsze wydanie „Moralności Pani Dulskiej” oraz czerwoną różę. Uczestnicy spotkania, którzy przynieśli własne egzemplarze dramatu również otrzymali pamiątkowy stempel okolicznościowej pieczęci tegorocznej odsłony Narodowego Czytania.

Jubileuszową edycję Narodowego Czytania w Jabłonnie uświetniła swoim recitalem zatytułowanym „Historia zamknięta w muzyce”- Isa Conar. Piosenkarka została przyjęta bardzo ciepło przez jabłonowską publiczność.

Dziękujemy naszym Partnerom – Gminie Jabłonna, Gminnemu Centrum Kultury i Pałacowi w Jabłonnie za udział w tym przedsięwzięciu, naszej niezawodnej publiczności za przybycie i za wspólne zanurzenie się w niepowtarzalnej literaturze polskiej.

Za rok lekturą Narodowego Czytania będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zatem do zobaczenia za rok.

GBP w Jabłonnie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *